Jump to content

Ovrha, zastara, pravovaljanost ovrhe?


Pravica

Preporučene objave

Opet ja...imala sam već temu na temu još a evo me sad, nakon 5 god...nisam otišla u osobni stečaj, nego uredno otplaćivati 2 kredita, i sad ovaj zadnji je došao kraju...I sad bi eos trebao doći na red ...imala sam dug prema dinersu i nisam to mogla plaćati, firma mi je otišla u stečaj. Onda je diners pokrenuo ovrhu, koja se nije mogla plaćati( makar su mi.pojeli cijelu prvu plaću do zadnje lipe, i mjesec dana sam bila bez lipe) . Kako sam imala 2 kredita nisu se mogli naplatiti,i prodali su me eosu . Eos je, prije 4 god, poslao mom poslodavcu ovrhu( staru od dinersa, iz 2011) Ali su dobili odgovor da su krediti na ovrhu i da do 31.07 2020 ne mogu dobiti ništa. Evo ja sad imam još jednu ratu i šta mi je za raditi? Strah me i pomisliti koliko su kamata nalupali na 47000+ kamate...

Da li postoji mogućnost da se žalim da nemaju pravovaljanu ovrhu, jer zastara je 2021, koliko vidim. Kome, kako?

Problem mi je i poslodavac, koji kad je dobio dopis prije 4 god sa starom ovrhom od dinersa i kad sam mu ja rekla da mi nismo dužni to plaćati, dok mi ne pokrenu svoju ovrhu, ( ne bježim ja od duga, al ovdje puno toga nije pravovaljano, a za odvjetnika nemam...od tog svega sam i obolila)poslodavac je uplašeno rekao, moramo moramo, odmah! Tako oni plaše poslodavce, eosu super jer i sa jednom lipom uplate ja priznajem dug...šta napraviti? Knjigovođa ne želi uopće ni razgovarati, ona će iza ove zadnje rate početi plaćati eosu...

Šta je sa novcima koje mi je pojeo diners? Oko 7000 kn? Ustvari,znam da ti više ništa ne mogu napraviti, jadna je ta država koja dopušta da čovjek ostane bez cijele plaće. Dug nije bio iz nikakve gluposti. Bila sam i na fini i rekli su mi, za to, a to se tad moglo tako...da, diners je inače pokazao cijeli dug nije skinuo te novce koje su mi uzeli.

Nemam baš novaca za odvjetnika, podstanar sam i bolesna. Ima li koja pravna služba da bi joj se mogla obratiti?

Bila bi Vam zahvalna na pomoci jer ne znam šta mi je za raditi.

Hvala, lp

uređeno: od Pravica
Greške u pravopisu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Borbena7 je napisao:

Eos je otkupio Vaš dug i sada se pokušava namiriti. Na temelju čega tvrdite da je nastupila zastara?

Znam ja da još zastara nije, i ne vadim se na zastaru, nego znam da nemaju pravovaljanu ovrhu, pa pitam šta mogu i šta mi je najbolje napraviti...zastara je negdje u 9 mj 2021

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, Pravica je napisao:

10 god od ovrhe kad mi ju je diners poslao, valjda...Al nije meni bitna toliko ta zastara koliko znam da oni nemaju pravovaljanu ovrhu

Maximalna zastara je 10 godina od zadnjeg poduzimsnja ili suda ili vjerovnika ili javnog biljeznika ili drugog jamca ili vas. A to znači jedino ako je bilo tišine po papirima točno 10 g, onda se može istaknuti zastara i to osobno jer ju sud neče potegnuti. A i u zakonu o obaveznim odnosima i u nekim slučajevima ide zastara do 5 godina. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Pravica je napisao:

zastara je negdje u 9 mj 2021

Zastarni rok je prekinut kada je EOS poslao ovršnu ispravu na naplatu poslodavcu.

Prije 43 minuta, Adacta adacta je napisao:

Maximalna zastara je 10 godina od zadnjeg poduzimsnja ili suda ili vjerovnika ili javnog biljeznika ili drugog jamca ili vas. A to znači jedino ako je bilo tišine po papirima točno 10 g, onda se može istaknuti zastara i to osobno jer ju sud neče potegnuti. A i u zakonu o obaveznim odnosima i u nekim slučajevima ide zastara do 5 godina. 

Ne postoji maksimalna zastara. Postoji zastara potraživanja i nastupa 10. godina od pravomoćnosti ovršne isprave, a prekida se radnjama vjerovnika koje su poduzete pred nadležnim tijelima s ciljem naplate duga. Zastarni rok od 5. godina je nebitan za ovaj upit.

prije 1 sat, Pravica je napisao:

10 god od ovrhe kad mi ju je diners poslao, valjda...Al nije meni bitna toliko ta zastara koliko znam da oni nemaju pravovaljanu ovrhu

Zastara se ne računa od ove radnje. Što znači da ovrha nije pravovaljana? Zašto do sada niste uložili žalbu na to?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Borbena7 je napisao:

Zastarni rok je prekinut kada je EOS poslao ovršnu ispravu na naplatu poslodavcu.

Ne postoji maksimalna zastara. Postoji zastara potraživanja i nastupa 10. godina od pravomoćnosti ovršne isprave, a prekida se radnjama vjerovnika koje su poduzete pred nadležnim tijelima s ciljem naplate duga. Zastarni rok od 5. godina je nebitan za ovaj upit.

Zastara se ne računa od ove radnje. Što znači da ovrha nije pravovaljana? Zašto do sada niste uložili žalbu na to?

E to je ono što me i interesira...zato što sam plaćala ove kredite imala još hrpu problema u životu a i nitko me nije savjetovao šta raditi...kažem, za odvjetnika nažalost nemam, placa mi je 4000, stan 3000...

Ok, šta mi je sad za raditi?

Kome tužiti? Plaćam li tu tužbu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Koga i za što bi Vi ovdje tužili?

Ne bi tužila krivo sam se izrazila, nego kako ste rekli, zašto nisam uložila žalbu...na to sam mislila...iskreno, ne znam šta mi je za raditi pustiti da se počnu naplaćivati ( a onda sam priznala dug) ili nešto drugo...čitam tu, po legalisu da ljudi plaćaju pa im se odjednom javi banka koja je i podigla ovrhu, da su im dužni...kako da znam da je sve ok sa strane eosa? 

prije 13 sati , Borbena7 je napisao:

Zastarni rok je prekinut kada je EOS poslao ovršnu ispravu na naplatu poslodavcu.

Ne postoji maksimalna zastara. Postoji zastara potraživanja i nastupa 10. godina od pravomoćnosti ovršne isprave, a prekida se radnjama vjerovnika koje su poduzete pred nadležnim tijelima s ciljem naplate duga. Zastarni rok od 5. godina je nebitan za ovaj upit.

Zastara se ne računa od ove radnje. Što znači da ovrha nije pravovaljana? Zašto do sada niste uložili žalbu na to?

E to je ono što me i interesira...zato što sam plaćala ove kredite imala još hrpu problema u životu a i nitko me nije savjetovao šta raditi...kažem, za odvjetnika nažalost nemam, placa mi je 4000, stan 3000...

Ok, šta mi je sad za raditi?

Kome tužiti? Plaćam li tu tužbu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
, Borbena7 je napisao:

Žalbu možete uložiti na temelju žalbenih razloga s kojim tvrdite da nemaju pravovaljanu ovrhu. Samo Vi znate koji su to razlozi. Pogledajte čl. 50. Ovršnog zakona za žalbene razloge.

Mislim  da   EOS  koristi   iste  ovrhe  kao  i  banka  prije prodaje( kopije).   Ako  otkupe  dug ,  ne otkupljuju   ovrhu,  jer  su te  ovrhe   na  zahtjev  banke  povučene,  pa tek onda  dug prodan  EOS-u  i sličnima.      Za  pravovaljanu  ovrhu  EOS   bi trebao pokrenuti  ponovo  prislnu naplatu  i imati  prvovaljanu   ovrhu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 45 minuta, Dado7 je napisao:

Ako  otkupe  dug ,  ne otkupljuju   ovrhu,  jer  su te  ovrhe   na  zahtjev  banke  povučene,  pa tek onda  dug prodan  EOS-u  i sličnima.      Za  pravovaljanu  ovrhu  EOS   bi trebao pokrenuti  ponovo  prislnu naplatu  i imati  prvovaljanu   ovrhu.

Sve navedeno je posve netočno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , Dado7 je napisao:

Znači  da  ovrha  koja je povučena ,  kasnije ju netko  može koristiti  bez  znanja  odvjetničkog  društva  i tome još kao  fotokopiju?

Tko kaže da je uopće povučena? Kakvo odvjetničko društvo spominjete, koga pak oni zastupaju u tom novom postupku da bi trebali biti upoznati? Fotokopija čega?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Tko kaže da je uopće povučena? Kakvo odvjetničko društvo spominjete, koga pak oni zastupaju u tom novom postupku da bi trebali biti upoznati? Fotokopija čega?

Ovo je primjer neke  ovrhe (našao sam je na legalis,hr)  1111.jpg.74d575e26b8c20ecdb1d9fac88c3e9d

 

Kad je prijatelj nazavo  odvjetničko društvo  s pitanjem, dali je ovrha  aktivna( u ovom primjeru Hanžeković),   Odvjetničko društvo  mu je odgovorilo  da je  ovrha  povučena na zahtjev  banke. 

Pa imam  pitanje.     Kad  neki privatnik  prisilno pomoću  ovrhe(fine)  naplaćuje svoja  potraživanja  i ne uspije naplatiti (neda mu se čekati)
 ,  te  prodaje   dug  nekoj  agenciji za naplatu , što  ta  agencija  preuzima  i tu  ovrhu?   

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, Dado7 je napisao:

 

Kad je prijatelj nazavo  odvjetničko društvo  s pitanjem, dali je ovrha  aktivna( u ovom primjeru Hanžeković),   Odvjetničko društvo  mu je odgovorilo  da je  ovrha  povučena na zahtjev  banke. 

Povlačenje ovršnog prijedloga u pravilu nema nikakve veze sa ustupom, jer ustupom tražbine novi vjerovnik stupa na mjesto prijašnjeg vjerovnika.

Prije 14 minuta, Dado7 je napisao:

Kad  neki privatnik  prisilno pomoću  ovrhe(fine)  naplaćuje svoja  potraživanja  i ne uspije naplatiti (neda mu se čekati),  te  prodaje   dug  nekoj  agenciji za naplatu , što  ta  agencija  preuzima  i tu  ovrhu?   

Brkate pojmove. Ustupa se dug, a ne ovrha. A na novom vjerovniku je pravo odabira na koji način će pokušati naplatiti svoje potraživanje, na istom premetu i sredstvu ovrhe koji je odabrao prijašnji vjerovnik ili na nekom drugom. Ovo svoje pravo ostvaruje temeljem ugovora o cesiji i ovršne isprave koja i dalje glasi na prijašnjeg vjerovnika. Ona može biti u originalu ili u ovjerenoj kopiji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, Borbena7 je napisao:

Povlačenje ovršnog prijedloga u pravilu nema nikakve veze sa ustupom, jer ustupom tražbine novi vjerovnik stupa na mjesto prijašnjeg vjerovnika.

Brkate pojmove. Ustupa se dug, a ne ovrha. A na novom vjerovniku je pravo odabira na koji način će pokušati naplatiti svoje potraživanje, na istom premetu i sredstvu ovrhe koji je odabrao prijašnji vjerovnik ili na nekom drugom. Ovo svoje pravo ostvaruje temeljem ugovora o cesiji i ovršne isprave koja i dalje glasi na prijašnjeg vjerovnika. Ona može biti u originalu ili u ovjerenoj kopiji.

E sad  neznam , provjeriti ću sutra kad  dođem na posao,  ali mislim  da ta   ovrha  nije original  niti   je  ovjerena kopija.  

Što  ako ta  kopija(ovršna isprava) nije  ovjerena?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, Borbena7 je napisao:

Ovisi što Vi osporavate tj. da li tvrdite da je taj dug podmiren ili što?

Ne želim kolegu pitati  dali je taj dug  stvaran  ili ga je otplatio ili  ga osporava.     Poslodavac   nije  postupio po kopiji ovrhe  iz  2011 . I to je OK.

A da je poslodavac postupio  po  toj kopiji od ovrhe,  dali  ga tada treba prijaviti   nekoj inspekciji   ili ..   ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Prije 3 minuta, Dado7 je napisao:

Znači  poslodavac postupi po toj kopiji  , i to je to.   Nitko ne odgovara.     Malo pojasni  , što radnik može učiniti  ako  poslodavac postupi  po  krivotvorenom dokumentu. ?

Ako plaću dobivate putem računa, ovrha na plaći nije dopuštena.

Tražiti od suda proglašenje ovrhe nedopuštenom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Dado7 je napisao:

Znači  poslodavac postupi po toj kopiji  , i to je to.   Nitko ne odgovara.     Malo pojasni  , što radnik može učiniti  ako  poslodavac postupi  po  krivotvorenom dokumentu. ?

Pa nije poslodavac tome kriv, niti on zastupa sud ili javnog bilježnika

Otiđite kod j. bilježnika pa provjerite. Ukoliko sumnjate podignite prijavu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija