Jump to content

Godišnji nakon otkaza


Imjura

Preporučene objave

Poštovani

Dana 10.08 2020 mi je uručen  otkaz s tim da sam kod poslodavca od 01.11.2018. Iskoristio sam dio godišnjeg odmora za ovu godinu od 10 dana i po ugovoru o radu ostalo mi je još 10 dana pa me zanima jel imam pravo još  na tih ostalih 10 dana ili samo na razmjerni dio

uređeno: od Imjura
Nedostatak riječi
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imamo prijepor i ovdje na forumu vezano uz ovo pitanje, neki smatraju da, s obzirom da je prošao 30.06., stekli ste pravo na čitav godišnji odmor, a neki smatraju da, pošto Vam radni odnos prestaje, imate pravo na razmjerni dio godišnjeg  odmora. Međutim, mislim da tumačenja Ministarstva rada (vidite njihovu stranicu, ima dosta zanimljivih stvari) idu u smjeru da ste stekli pravo na čitav godišnji odmor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Imjura je napisao:

Poštovani

Dana 10.08 2020 mi je uručen  otkaz s tim da sam kod poslodavca od 01.11.2018. Iskoristio sam dio godišnjeg odmora za ovu godinu od 10 dana i po ugovoru o radu ostalo mi je još 10 dana pa me zanima jel imam pravo još  na tih ostalih 10 dana ili samo na razmjerni dio

Po meni stekli ste pravo na razmjeran dio GO-a, a na temelju odredbe čl. 78. st. 2. Zakona o radu -

"Iznimno od članka 77. ovoga Zakona (koji govori o punom GO-u), radnik kojem prestaje radni odnos, za tu kalendarsku godinu ostvaruje pravo na razmjeran dio godišnjeg odmora."

Inače, prilikom izrade aktualnog Zakona o radu, jedna od glavnih primjedbi u odnosu na ranija uređenja bila je upravo taj dio sa GO-om, gdje su poslodavci bili obvezni plaćati naknadu za čitav GO konkretne kalendarske godine iako je primjerice radni odnos prestao u mjesecu srpnju te iste kalendarske godine, što je, objektivno govoreći, apsurd budući se radnik do kraja godine još može zaposliti pa i kod novog poslodavca steći pravo na razmjerni dio GO-a što dovodi do zaključka da bi u kalendarskoj godini taj radnik stekao pravo na više od jednog punog GO-a (što je protivno rezonu regulative), a tu onda dolazimo i do stavljanja takvog radnika u privilegiran položaj u odnosu na druge.

U ovom predmetu, razmjeran dio GO za 2020. iznosi 8/12 punog GO-a, što daje 13 dana, kako je 10 već iskorišteno, preostali dio iznosi 3 dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Bozezasto je napisao:

Malu pomoć, molim vas.. 1.7. ove godine prestao sam raditi kod prijašnjeg poslodavca, na moj zahtjev i nakon otkaznog roka od tri tjedna. Na koliko godišnjeg odmora, u smislu, imam pravo, ako sam zadnji put na g o bio u 1. mj prošle godine? 

Znači radili ste punih 6 mjeseci u 2020. godini? Ostvarujete pravo na razmjeran dio GO-a za 2020. u visini polovice punog GO-a.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onda za 2020. ostvarujete pravo na razmjeran dio u visini 7/12 punog GO-a.

GO za 2019. ste mogli iskoristiti do 30/06 ove godine (osim nekih iznimaka u koje, vjerujem, ne spadate). Ukoliko vam poslodavac nije omogućio korištenje GO za 2019., počinio je teži prekršaj iz Zakona o radu za što ga možete prijaviti Inspektoratu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za 2020. ukoliko niste uspjeli iskoristiti sve dane GO-a, svakako imate pravo na novčanu naknadu. Međutim, što se GO iz 2019. tiče, tu po meni, nemate pravo na naknadu jer više nemate ni mogućnosti njegova korištenja, a podloga za to bio bi čl. 80. ZR-a -

"Ništetan je sporazum o odricanju od prava na godišnji odmor, odnosno o isplati naknade umjesto korištenja godišnjeg odmora."

Postoji još jedan način na koji biste možda mogli doći do tih novaca, no nije skroz u redu pravno gledano, pa ga neću spominjati izrijekom, jer takve savjete ne dajemo. Ono što ću, doduše napomenuti, jest da se odnosi na posljednju rečenicu iz mog predzadnjeg posta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija