Jump to content

Ugovor o najmu i korona


nononini

Preporučene objave

Pozdrav!

Nisam pronašao odgovore na pitanja koja me zanimaju i zato otvaram novu temu. Nadam se da će mi netko ovdje znati pomoći.

Student sam i zajedno s cimerom sam pronašao stan te se u njega trebamo useliti krajem 9.mjeseca i tada ćemo potpisati ugovor sa stanodavcem. Ugovor se potpisuje na period od 30.9.2020. do 30.6.2021. Ono što mene brine je trenutna situacija sa korona virusom. Može se dogoditi da nam predavanja na fakultetu budu online i da ih budemo morali slušati od kuće kako je bilo i prošle akademske godine. Ukoliko dođe do toga da nastava bude online, zanima me imam li ja pravo raskinuti ugovor sa stanodavcem prije nego istekne taj rok naveden u ugovoru. Ne isplati mi se plaćati stan u jednom gradu, ako ja uopće nisam u tom stanu već sam kod kuće i slušam predavanja od kuće. 

Moje konkretno pitanje je mogu li ja zatražiti raskid ugovora npr. u 2.mjesecu 2021. ako sam prethodno potpisao ugovor u kojem je navedeno da ćemo biti u stanu do 30.06.2021.? I ako je to moguće ima li ikakvih posljedica tj.moram li ostaviti gazdi polog ili mu platiti što sam raskinuo ugovor prije dogovorenog roka?

Napomenuo bih da sam pričao sa ostalim frendovima koji su se prošle godine našli u istoj situaciji zbog korone (ja sam prošle godine bio u studentskom domu). Jedan od tih frendova mi je rekao da je bez problema u 3.mjesecu raskinuo ugovor bez ikakvih posljedica, dok je drugom frendu stanodavac uzeo polog jer je ugovor raskinuo prije dogovorenog. Tako da ne razumijem ovisi li to jednostavno o tome kakav je stanodavac odnosno hoće li mi izaći u susret i dopustiti da raskinemo ugovor ranije ako dođe do online nastave ili ću morati plaćati stan svo to vrijeme koje ne provodim u njemu?

Nadam se da će netko od vas znati odgovor na ovo, hvala unaprijed i lijep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To ovisi o tome kakav je ugovor o najmu sklopljen i da li sam ugovor predviđa mogućnost ranijeg raskida. U pravilu ugovori koji se sklapaju na određeno vrijeme nemaju mogućnost otkaza prije isteka vremena na koji su sklopljeni, ali to se može zasebno ugovoriti. Dakle, ono što morate jest pažljivo čitati ugovor. Osim toga, puno ovisi o tome kakav je dogovor sa najmodavcem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

To ovisi o tome kakav je ugovor o najmu sklopljen i da li sam ugovor predviđa mogućnost ranijeg raskida. U pravilu ugovori koji se sklapaju na određeno vrijeme nemaju mogućnost otkaza prije isteka vremena na koji su sklopljeni, ali to se može zasebno ugovoriti. Dakle, ono što morate jest pažljivo čitati ugovor. Osim toga, puno ovisi o tome kakav je dogovor sa najmodavcem.

Tako sam i mislio. Najbolje bi bilo kada bi se dogovorili oko toga, ali kojem god sam najmodavcu spomenuo online nastavu i koronu odmah bi odjednom odustao od toga da studentima iznajmi stan. Planiram i ovoga pitati možemo li u ugovor staviti da ga je moguće raskinuti ukoliko dođe do toga, premda ne vjerujem da će to dopustiti. Bilo bi dobro kada bi se bar dogovorili da ukoliko nastava bude online plaćamo samo pola najamnine. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija