Jump to content

Presuda putem oglasne ploče - žurni postupak


an-arhos

Preporučene objave

Putem oglasne ploče suda uručena mi je presuda u žurnom prekršajnom postupku.

Citiram iz presude:

Okr. je bio pozivan na ročišta u žurnom postupku radi iznošenja obrane zakazane za
27.7.2018.g., 13.8.2018. i 28.9.2018., ali su se pozivi vraćali neuručeni s napomenom HP-a da je
okr. o njihovom prispijeću obaviješten, ali da nije podigao pošiljku.
Stoga je od Općinskog prekršajnog suda u Zagrebu na čijem području okr. prebiva
zatraženo njegovo zamolbeno ispitivanje, ali se okr. nije odazvao niti pozivima zamoljenog suda
na ročišta zakazana za 11.6.2019. i 10.7.2019., za koje su mu pozivi upućivani na prijavljenu
adresu prebivališta s koje je i poslao prigovor.
Obzirom na navedeno sud je zaključio da okr. izbjegava dostavu poziva pa samim time i
prekršajnu odgovornost, a uslijed čega mu je poziv za ročište zakazano za 27.11.2019. istaknut na
oglasnu ploču suda dana 12.11.2019. s koje je skinut 20.11.2019. te je s navedenim datumom
dostava poziva okr. uredno iskazana u smislu odredbe čl. 145 st. 5 PZ-a.

Visoki prekršajni sud je 12.svibnja 2009. zauzeo stajalište br. G-2185/09:

Čl. 145/5 PZ – Može li se dostava prekršajnog naloga i presude donesene bez ispitivanja okrivljenika (ako izbjegava pozive a ispitivanje nije nužno pa je pozvan putem oglasne ploče i proveden postupak) pravovaljano izvršiti putem oglasne ploče?
ODGOVOR:
Poziv za prvo ispitivanje i prekršajni nalog ne mogu se obaviti stavljanjem na oglasnu ploču, jer okrivljenik prije toga nije upoznat o postupku protiv njega pa ne može nastupiti za njega posljedica predviđena člankom 145. stavkom 5. PZ).

Na prekršajni nalog izjavio sam prigovor.
O prekršajnom postupku nisam obaviješten.
Slijedom navedenog presuda je nezakonita.
Kako se radi o žurnom postupku nemam pravo žalbe.

Što mogu poduzeti?

uređeno: od an-arhos
tipfeler
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , an-arhos je napisao:

Nemam pravo žalbe, kako pobiti presudu?

Bilo je ispitivanja ustavnosti ovakvog uređenja od strane našeg USRH-a po brojnim prijedlozima, no zaključak je da to nije protivno Ustavu (iako se osobno s time ne slažem, a i rezon obrazloženja nije previše uvjerljiv).

Stoga vam ostaje ovo što Iustitia predlaže, no morate imati osnovu i za jedno i za drugo (kako biste uspjeli).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dio problema s trajanjem sudskih postupaka jest i u ovakvom izbjegavanju primitaka poziva, zbog čega postupak stoji. U konkretnom slučaju, bilo je održano 6 bezuspješnih ročišta, kojima se okrivljenik nije odazvao. Ja se slažem sa sivkom, okrivljenik je bio obaviješten o ročištima, imao je mogućnost dopuniti svoju obranu koju je iznio već u prigovoru, kako on osobno nije takvu mogućnost iskoristio, mislim da je prekršajni sud učinio jedinu moguću stvar da mu spis ne stoji narednih godinu dana ili do zastare. U protivnom, na koji način da prekršajni sud obavijesti o ročištu okrivljenika koji očigledno ne želi primiti poziv? 

Tako da s obzirom na pravomoćnost, jedino preostaju izvanredni pravni lijekovi (obnova postupka), i ustavna tužba, no nijedan od njih ne zadržava izvršenje presude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

 U protivnom, na koji način da prekršajni sud obavijesti o ročištu okrivljenika koji očigledno ne želi primiti poziv? 

Upravo tako, u ovom pravnom sistemu prekršajni sud ne može obavijestiti okrivljenika koji ne želi primiti poziv o ničemu. Zato me i iznenadio postupak suda koji  presudu objavljuje na oglasnoj ploči.  To mi se nije dogodilo već 20 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija