Jump to content

Investitor ujedno izvođač radova

jaandric

Preporučene objave

Pozdrav,

znanima me može li investitor ujedno biti i izvođač radova? Radi se o izgradnji višeobiteljske kuće od 4 stana gdje bi se stanovi radili za prodaju, bila bi dva investitora od kojih je jedan ujedno izvođač radova?

Investitor bi kao fizička osoba trebao platiti svojoj firmi izvođačke radove? Je li to moguće?

Kako bi bilo najbolje riješiti vlasništvo zemljišta, zgrade (pisati sve na investitora koji nije izvođač)?

Hvala  puno,

J.A.

Dijeli na drugim stranicama

Investitor može biti ujedno izvođač radova ali ne može biti nadzorni organ. Naravno da je moguće da investitor kao fizička osoba plati svojoj firmi naknadu za građenje. Sklopi se ugovor o građenju, firma ispostavi fakturu investitoru (fizičkoj osobi) koju on onda plati. Naravno da se na to mora obračunati PDV ako je firma u sustavu PDV-a.

Tko je sad uknjižen kao vlasnik zemljišta od tih dvoje? Recimo ako je vlasnik zemljišta investitor fizička osoba koji u suradnji sa sobom pravnom osobom bi gradio te stanove najbolja opcija je da se sklopi ugovor između investitora (fizičke osobe) i firme o zajedničkom ulaganju i gradnji u kojem se definira prava i obaveze ulagača kao i kome ide koji stan nakon završetka radova. 

Druga opcija je da se firma i investitor uknjiže 1/2 na zemljište i opet da se napravi ugovor o gradnji-

Treća opcija je da čitavo zemljište ide na firmu, da firma izgradi stanove i da onda investitor (fizička osoba) otkupi ta dva stana.

Firma nije investitor, dvije fizičke osobe su investitori od kojih jedna ima firmu koja će biti izvođač radova.

Zemljište je zakapareno i trenutno se dvoumimo na koga staviti vlasništvo. Dvojno vlasništvo ili pisati samo na jednog investitora?

Ako zemljište ostane na jednom investitoru, mogu li se stanovi prilikom izgradnje podjeliti na oba investitora?

Moje osobno mišljenje da je bolje 1/2 za svaki slučaj. Ne znate šta se može dogoditi. Ukoliko vjerujete tom drugom čovjeku slobodno stavite na njega ali onda složite ugovor o gradnji koji će vas zaštiti (iako s obzirom na sudstvo tko zna kad ćete dobiti presudu). 

Ukoliko zemljište ostane na jednom investitoru stanovi se prilikom etažiranja mogu podijeliti na oba investitora

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Online korisnici

• Slične teme

• objavio: Korisnik3579
      Pozdrav!
      U toku smo kupnje nekretnine preko APN-a. Dečko sam diže kredit, ja se nigdje ne navodim niti sam sudužnik u kreditiranju. Nakon što prođe kupnja kuće planiramo se vjenčati. Nitko od nas nema nekretninu na sebi.
      Zanima me postoji li opcija da se ja prije vjenčanja upišem kao suvlasnik 1/2?
      Što se događa s vlasništvom ako ostavimo da je na dečkovo ime, a potom se vjenčamo? Koja su nam tad prava?
      Kako da to uredimo? Postoji li neka druga opcija, možda kao upis tereta?
    • objavio: korist
      Imam šupu u potkrovlju zgrade koju samostalno koristim kao istiniti, jedini i pošteni posjednik, jedino ja imam ključ i u koju sam o vlastitom trošku ugradio krovni prozor. 
      Susjedi kažu da na to nisam imao pravo jer nisam tražio njihovu suglasnost. Smatraju da je riječ o poboljšici krova u smislu čl 87. ZOV-a za koju mora postojati suglasnost svih suvlasnika zgrade. Ja sam mišljenja da je riječ o poboljšici moje šupe u koju imam pravo ugraditi prozor. Također smatram da nisam trebao suglasnost suvlasnika jer sam vlastitim sredstvima ugradio prozor. Prozor ne ugrožava vlasnička prava ostalih suvlasnika, niti ikome na bilo koji način smeta. Moja šupa se nalazi neposredno uz moj stan i omeđena je s dva zida mog stana. 
      Prozor je ugrađen u skladu s Projektom renovacije krova i Rješenjem  gradskog zavoda za zaštitu spomenika tijekom izvođenja renovacije. 
      Da li se ovdje radi o smetnji mog posjeda i trebam li reagirati i na koji način?
    • objavio: Zd27
      Poštovani,

Opisujem Vam svoj problem s upisivanjem prava vlasništva za nekretninu. U vjerujte mi najkraćim crtama, te vas molim za savjet kako da provedem darovni ugovor.

Izbrisano s zk - vidljivo u povijesnom izvadku:
      Z-xx
      Na temelju ovosudskog rješenja I-xx od xx,uknjižuje se založno pravo za iznos od xx koji je podijeljen na 24 mjesečne rate,svaka u iznosu od xx sa x% kamata mjesečno na dospijele a neplaćene rate sve do namirenja potraživanja,na teret čest.xx,u korist:
      *xx

Vidljivo u ZK i razloz zbog kojeg ja nemogu provesti darovni ugovor i upisati se u vlasništvo
      Z-xx
      Zaprimljeno xx. broj Z-xx
      Na temelju Rješenja o ovrsi Općinskog suda u xx od xx.xx xx.god., posl.br. Ovr-xx, zabilježuje se ovrha , utvrđenjem vrijednosti nekretnine u a posjedovnici, njenom prodajom i namirenjem xx iz novčanog iznosa dobivenog prodajom

Odbijeni prijedlog upisa darovnim ugovorom
      Z-x
      Zaprimljeno xx.g. pod brojem Z-xx
      ZABILJEŽBA, ODBIJENI PRIJEDLOG ZA UKNJIŽBU, xx

Moje tumačenje:
      Istovremeno je ista ovrha i obrisana i upisana tj. Ovrha je izbrisana ali zabilježba te iste ovrhe nije izbrisana.

Kronologija:
      2016. je izdana brisovnica gore navedenog ovrhovoditelja.
      2016. ista se predaje na sud.
      2016. ista je odbijena iz razloga što se ovrhovoditelj nije izjasnio pisanom izjavom da je suglasan da se ovrha makne, a to nakon što je sam poslao brisovnicu.
      2016.-2018. Slanje molbi, požurnica, žalbi da se predmet riješi - sve odbijeno bez objašnjenja.
      2020. prema informaciji iz ovršne pisarnice šaljem ponovno molbu i požurnicu da se predmet riješi.
      2020. dobivam iz ovršne pisarnice informaciju da je predmet poslan Sutkinji na ponovno postupanje.
      2020. provjeravam status preko „E-predmeta“ gdje vidim da je predmet dodjeljen drugoj Sutkinji a ne kao što mi je rečeno u ovršnom odjelu.
      2020. kontaktiram Sutkinju koja je navedena na „E-predmetu“ dobivam informaciju da predmet nije kod nje te da nije dodjeljen nikome.
      2020. kontaktiram ured sutkinje za koju mi je rečeno u ovršnom odjelu da je kod nje predmet i dobivam informaciju da je to točno.
      2020. Sutnkinja šalje dopis ovrhovoditelju da se izjasni jeli suglasan da se ovrha za koju je već poslao brisovnicu izbriše.
      2020. ovrhovoditelj šalje dopis da je suglasan.
      2020. sud dostavlja rješenje ovršeniku i ovrhovoditelju o brisanju ovrhe.
      2020. ovršenik dostavlja sudu izjavu kojim se odriču prava na žalbu kako bi se rješenje brže provelo - te rješenje postaje pravomoćno.
      2020. rješenje se provodi ali na sljedeći način: briše se ovrha ali ostaje upisana zabilježba ovrhe pod gore navedenim brojem iz razloga što je svaki „Z“ kod drugog referenta.
      2020. dolazim u ZK odjel i pitam što sve trebam donjeti da se predmet riješi, dobivam odgovor da napišem ponovno požurnicu, govorim da imaju mojih 20 požurnica, ovjerenu punomoć trenutnog vlasnika prema meni, rješenje o brisanju, darovni ugovor, i da mogu viditi u povijesnom izvadku da je ovrha obrisana ali nije zabilježba te iste ovrhe, ne dobivam komentar.

Pitam se poznaje li Hrvatski zakon Schrödingerov paradox jer istovremeno imanje i neimanje iste ovrhe mogu samo na takav način opravdati.
      Hvala na čitanju, svako rješenje ili prijedlog vezano za ovu situaciju bilo bi cijenjeno i nagrađeno.
      PS. U posjedu sam svih mogućih dokumenata vezano za predmetni slučaj, te postoji dobra volja sa strane ovrhovoditelja, ovršenika i mene kao novog vlasnika da se predmet riješi.
    • objavio: ParaNO1d
      Pozdrav.
      Imam problem s prokišnjavanjem oko krovnog prozora. U 8. mjesecu sam prijavio problem putem maila, i od onda traje natezanje s investitorom. Kao nešto se radi, a i dalje curi. Garancije ističe na kraju 11. mjeseca (Zgrada je novogradnja, 30.11. ističe dvije godine od izdavanja uporabne). Što ako do tad problem i dalje ne bude riješen? Ja sam problem prijavio unutar garantnog roka. Od 8 mjeseca sam poslao nekoliko mailova za isti problem.
      Hvala za
    • objavio: Moje Pitanje
      Pozdrav, zanima me dali je za zemljište (navedeno u prilogu) moguće tražiti brisanje založnog prava radi zastare ili nekog drugog osnova?
      Prilažem dio zk-izvadka gdje se vidi da se Porezna uprava "upisala" na zemljište, a vlasnik se žalio da se stavka izbriše na osnovu zastare te je odbijena.
      Pitam jer neznam ima li uopće za takvo potraživanje/založno pravo zastare ili je bio problem u formi podneska.
      Dug prema poreznoj je nastao radi ne plaćanja doprinosa vlasnika zemljišta.
      Nisu mi dostupni ni podnesak niti to rješenje, ali vidim da se radi od 2005. godini te da se do sad nije ništa "pomaklo".
      Puno hvala unaprijed.

• Napravi novi...