Jump to content

Pravo korištenja/zabrane pristupa/parkiranja na tuđu parcelu


DFurka

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

susrećem se sa sljedećim slučajem te vas sve molim za pomoć ili savjet. U ulici u kojoj imamo stan gdje su mi nekad živjeli nonići promijenila se prometna situacija unazad desetak godina. Obilježena su parking mjesta čijim iscrtavanjem se broj parking mjesta izuzetno smanjio, uvedena je naplata parkiranja te jednostavno ne postoji mogucnost parkiranja ispred niti u blizini te zgrade u kojoj se nalazi stan. Obzirom da se stan nalazi u Puli, naplata je tijekom sezone 7-22 sata, ponedjeljak-nedjelja.

No, u blizini, odijeljeno zidom, nalazi se parcela u vlasnistvu privatne osobe te se na tu parcelu moze iskljucivo putem dva kolna ulaza. Jedan je trajno zatvoren, lancem, čime već, dok je drugi trajno otvoren iz razloga što se odmah pored nalazi kafić te posjetitelji najčešće ulaze tamo i parkiraju pred sami kafić. No, svako toliko netko se sjeti da lancem ograniči dolazak na drugi dio parcele (90%) te da se tamo parkira auto. Taj lanac kao i isprintani papiri navode ime tvrtke koja nije vlasnik te parcele kao onog tko želi ograničiti parkiranje na drugom dijelu parcele. Nadalje, ta tvrtka koja je navedena na tim papirima je državna tvrtka, tako da je tom tim više čudno.

Moje je pitanje, tko ima pravo ograničenja pristupa na tu parcelu osim samog vlasnika? Razmišljao sam se osobno javiti vlasniku parcele i pitati ga da li bi bilo dozvoljeno parkirati nama koji smo očito u problemu jer plaćanje dnevne karte jednostavno nije financijski izdrživo, a plaćanje mjesečne parking karte nije moguće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vlasnik ima pravo ograničiti pristup na svoju parcelu, a ako njemu ne smeta da to radi netko treći (iako je upitno s koje osnove taj treći to ovdje radi) tada Vi s tim nemate ništa. Zašto kupnja mjesečne parking karte nije moguća? I da li postoji nekakva druga opcija koju grad nudi kao npr. u nekim mjestima postoji tzv. komercijalna parking karta, nešto je skuplja od mjesečne parking karte, ali opet daleko povoljnija od dnevne parking karte?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Borbena7 je napisao:

Vlasnik ima pravo ograničiti pristup na svoju parcelu, a ako njemu ne smeta da to radi netko treći (iako je upitno s koje osnove taj treći to ovdje radi) tada Vi s tim nemate ništa. Zašto kupnja mjesečne parking karte nije moguća? I da li postoji nekakva druga opcija koju grad nudi kao npr. u nekim mjestima postoji tzv. komercijalna parking karta, nešto je skuplja od mjesečne parking karte, ali opet daleko povoljnija od dnevne parking karte?

Upravo o tome se i radi, vjerujem da to ne radi sam vlasnik već treća osoba ili osobe, samo radi toga da bi ograničili protok vozila jer se parkiranje nekom ne sviđa. Naravno, potpuno je jasno da vlasnik parcele to može zabraniti ukoliko to želi. Shvaćam i to da s time nemam ništa, no želim provjeriti tko ima pravo postavljanja ograničenja. Primjera radi, ljudi u Zagrebu postavljaju grane, daske, kante za smeće ili nešto treće samo zato jer se parking mjesto nalazi ispred njihove kuće. No, bez obzira što se netko sjeti nešto postaviti, ne znači da ima na to pravo.

Što se tiče mjesečne parking karte, ona nije moguća iz razloga što nisam prijavljen tamo da bi mogao ishodovati mjesečnu parking kartu.

Svakako ću se dodatno raspitati postoji li mogućnost neke treće opcije parkiranja, no prema dosadašnjim saznanjima, ništa takvo nije postojalo kao mogućnost (razgovarao sam sa susjedima o problematici parkiranja).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, DFurka je napisao:

No, bez obzira što se netko sjeti nešto postaviti, ne znači da ima na to pravo

Također, ne znači ni da Vi imate pravo parkirati na tuđoj parceli. Bez obzira tko je okraničio pristup, to Vas ne ovlaštava za korištenje iste.

Prije 4 minuta, DFurka je napisao:

Što se tiče mjesečne parking karte, ona nije moguća iz razloga što nisam prijavljen tamo da bi mogao ishodovati mjesečnu parking kartu.

Koliko vidim, trebate imati prijavljeno prebivalište, jer boravište nije dovoljno. 

Prije 8 minuta, DFurka je napisao:

Svakako ću se dodatno raspitati postoji li mogućnost neke treće opcije parkiranja, no prema dosadašnjim saznanjima, ništa takvo nije postojalo kao mogućnost (razgovarao sam sa susjedima o problematici parkiranja).

U tom slučaju možete tražiti od grada da razmotre i ovu opciju, jer su mnogi turistički gradovi uveli ovakve usluge i to upravo zbog turista. I mogu reći da u praksi vrlo dobro funkcionira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Borbena7 je napisao:

Također, ne znači ni da Vi imate pravo parkirati na tuđoj parceli. Bez obzira tko je okraničio pristup, to Vas ne ovlaštava za korištenje iste.

Slazem se, naveo sam ranije da mi je jasno da vlasnik moze ograniciti pristup i to mi svakako ne daje za pravo imati pristupa. No, tamo pristupa najmanje 50-tak drugih ljudi.

prije 15 sati , Borbena7 je napisao:

Koliko vidim, trebate imati prijavljeno prebivalište, jer boravište nije dovoljno. 

Nazalost, nemam prijavljeno prebivaliste kao ni boraviste.

prije 15 sati , Borbena7 je napisao:

U tom slučaju možete tražiti od grada da razmotre i ovu opciju, jer su mnogi turistički gradovi uveli ovakve usluge i to upravo zbog turista. I mogu reći da u praksi vrlo dobro funkcionira.

Vezano za ovo cu se svakako raspitati, zahvaljujem na savjetu. Konacno da cujem da nesto sto je logicno i prakticno, da se primjenjuje i u praksi jer kod nas je upravo obrnuto cesto slucaj. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zvao sam Pula parking i naveli su da je potrebno da bi imao mjesecnu parking kartu da imam prebivaliste ili boraviste prijavljeno (sto logicno, nije opcija).

Drugo, imaju u ponudi parking mjesto koje se mora uzeti na najmanje mjesec dana (200 kn), ali se ne moze parkirati u toj drugoj zoni vec iskljucivo na nekom malom parkingu koje mi je dalje od besplatnog parkinga. Znaci, ponovno klasicna hrvatska apsurdna situacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija