Jump to content

Upit!Odricanje od vlasništva


arountheworld

Preporučene objave

Molim vas za pomoć.Imam nekretninu sa izgrađenom kućom i vrtom na njoj.Vlasnici čestice i kuće su moja majka(koja je to naslijedila od mog pokojnog oca) te dva strica.Stričevi bi se odrekli svog vlasništva u korist moje majke (supruge njihovog brata).Kako se to najjednostavnije izvodi.

Također moram napomenuti da na toj čestici postoje i drugi suvlasnici (rođaci) jer mi je pokojni djed tu česticu dobio usmenim dogovorom sa ostalim pripadnicima obitelji i tu sagradio kuću.To je u našem posjedu nekih 60 godina i nitko se ne petlja kao što se ni mi nepetaljmo u čestice njihove koje su također dobili usmenim dogovorom.

Mene zanima da li je moguće da se samo stričevi odreknu tog suvlasništva nad česticom i kućom u korist moje majke,bez da moram kontaktirati i druge suvlasnike čestice.

Još nešto ako se to može riješiti da li se na to plaća porez?

Eventualno bi se i moja majka odrekla svojih prava nad drugim česticama u korist jednog strica,a drugog bi isplatila.Da li je to moguće i plaća li se porez na to?

 

Puno hvala onome tko mi odgovori na upit i eventualno razjasni situaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , arountheworld je napisao:

Puno hvala onome tko mi odgovori na upit i eventualno razjasni situaciju.

Prije svega utvrdite stanje u zemljišnim knjigama, odnosno tko je sve upisan kao (su) vlasnik nekretnine, ovo iz razloga što navodite da je djed istu stjecao usmenim dogovorom, zbog čega je vjerojatno nakon njegove smrti konkretna nekretnina nasljeđena kao izvanknjižno vlasništvo bez promjena u zemljišnoj knjizi glede prava vlasništva. 

 

prije 9 sati , arountheworld je napisao:

zanima da li je moguće da se samo stričevi odreknu tog suvlasništva nad česticom i kućom u korist moje majke

Pazite jednu stvar, odricanje je bilo moguće u ostavinskom postupku, tako da bi u konkretnoj situaciji stričevi trebali valjanim pravnim poslom (darovanjem ili kupoprodajom) prenijeti svoj dio na majku. 

 

prije 9 sati , arountheworld je napisao:

plaća li se porez na to?

U svim opcijama je sasvim izvjesno plaćanje poreza

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, arountheworld je napisao:

plaća li se onda porez od 5%

3%

 

, arountheworld je napisao:

dva puta ili samo jedan put

Po pitanju poreza je nebitno da li se radi o jednom ili dva ugovora, ovo iz razloga što svaki od darovatelja raspolaže svojim suvlasničkim dijelom čija  procijenjena vrijednost u smislu poreza čini poreznu osnovicu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Matrix je napisao:

3%

 

Po pitanju poreza je nebitno da li se radi o jednom ili dva ugovora, ovo iz razloga što svaki od darovatelja raspolaže svojim suvlasničkim dijelom čija  procijenjena vrijednost u smislu poreza čini poreznu osnovicu. 

Da li sr porez od 3% plaća samo za da suvlasnička dijela od stričeva koji imaju (1/3 suvlasništva svaki) ili se plaća porez na ukupnu procjenjenu vrijednost nekrtenine?Kako se to upće izračunava?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , arountheworld je napisao:

ili se plaća porez na ukupnu procjenjenu vrijednost nekrtenine?

Na procijenjenu vrijednost suvlasničkih dijelova koji se prenose ugovorom. 

 

prije 2 sati , arountheworld je napisao:

Kako se to upće izračunava?

- Ukupna vrijednost nekretnine je 3 KN, 

- Za 1/3-inu nekretnine vrijednost je 1 KN i upravo ta 1KN predstavlja osnovicu za izračun  poreza. 

Znači 3%  od osnovice. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Matrix je napisao:

Na procijenjenu vrijednost suvlasničkih dijelova koji se prenose ugovorom. 

 

- Ukupna vrijednost nekretnine je 3 KN, 

- Za 1/3-inu nekretnine vrijednost je 1 KN i upravo ta 1KN predstavlja osnovicu za izračun  poreza. 

Znači 3%  od osnovice. 

Hvala puno.Sve što me zanimalo saznao sam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija