Jump to content

Oporuka i prava drugih


Dora14

Preporučene objave

Pozdrav zanima me sljedeće

- u tijeku je parnica kojom moja majka želi raskinuti ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju zato sto joj ista nije htjela dati njen novac kada je trazila.

Sada je vec proslo tri godine od pokretanja postupka skidanja seke sa kuce.Dosuđeno je da sestra mora vratiti novce ali ugovor jos nije ponisten . U meduvremenu je mama sve oporukom dala meni moje pitanje je ima li ta sestra pravo traziti nuzni dio i da li ce mama morati platiti za 5 godina sto ju je obilazila sestra mada joj je mama davala i novce za njene pitrebe.

I jos jedno pitanje ako se nakon smrti mame na ostavinskoj pojavi brat koji nije u Hrvatskoj a nije naveden u oporuci ima linonmprabo na nuzni dio.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Dora14 je napisao:

ima li ta sestra pravo traziti nuzni dio

Da

 

prije 14 sati , Dora14 je napisao:

da li ce mama morati platiti za 5 godina sto ju je obilazila sestra

Ako sestra kao davateljica uzdržavanja postavi takav zahtjev pred sudom, no naravno da osnovanost zahtjeva mora i dokazati. 

 

prije 14 sati , Dora14 je napisao:

ako se nakon smrti mame na ostavinskoj pojavi brat koji nije u Hrvatskoj a nije naveden u oporuci ima linonmprabo na nuzni dio

Da, jer se radi o nužnom nasljedniku. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ogriješili u ovom slučaju znaći da nije htijela vratiti novac od majke, koje joj je majka dala na čuvanje, te je zbog toga i krenulo razvrnuće ugovora o uzdržavanju.

Ako je netko nagrađivan za vrijeme života različitim darovima vrijednim više nego ostala dijeca on je izuzet voljom darovatelja.

Mislim si pa ćemu onda oporuka ako opet svi imaju neka prava a u oporuci se navodi kome ide šta ili ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija