Jump to content

Odbačaj kaznene prijave


Rihno

Preporučene objave

Poštovani

Kazneno sam prijavljen na osnovama sumnje da sam pocinio kazneno dijelo, dali to znaci ako njihove sumnje nebudu osnovane da ce se odbaciti kaznena prijava ili kako to vec ide?

Koliko sam shvatio drzavno odvjetništvo ako ne utvrdi da postoje osnovane sumnje odbacuje optužbe u roku 6mj. Hocu li isto tako biti obavješten o tome da je odbacena optužnica?

 

Hvala lijepa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako si prijavljen DO u recimo Zagrebu, postupanje po kaznenoj prijavi moze trajati i vise od godinu dana, ako u nekom manjem mjestu, sve moze biti govoto za par mjeseci. Ti kao osumnjicen po kaznenoj prijavi neces biti pismeno obavjesten o odbacaju kaznene prijave, no ukoliko se protiv tebe donese rjesenje o pokretanju istrage koje bi vodilo podizanju optuznice, o tome ces svakako biti obavijesten. inace, policija raznosi pozive osumnjicenicima na adresu prebivalista, tako da ce ti policija se pojavit na vratima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Kekec127 je napisao:

Ako si prijavljen DO u recimo Zagrebu, postupanje po kaznenoj prijavi moze trajati i vise od godinu dana, ako u nekom manjem mjestu, sve moze biti govoto za par mjeseci. Ti kao osumnjicen po kaznenoj prijavi neces biti pismeno obavjesten o odbacaju kaznene prijave, no ukoliko se protiv tebe donese rjesenje o pokretanju istrage koje bi vodilo podizanju optuznice, o tome ces svakako biti obavijesten. inace, policija raznosi pozive osumnjicenicima na adresu prebivalista, tako da ce ti policija se pojavit na vratima.

Posto nisam pravno obrazovan zamolio bi da mi objasnite sto to znaci "postupanje po kaznenoj prijavi", koliko shvacam to moze znacit da "dok taj slucaj dodje na red da se istrazuje"?

Pošto u mom slučaju ne postoje utvrđeni dani kada sam pocinio kazneno dijelo nego se sam navodi od tog do tog razdoblja i to je sve pokrenuto zbog toga sto su "svjedoci" udruzeno svjedocili protiv mene za isto kazneno dijelo bez ikakvih konkretnih dokaza nego samo njihovi iskazi.
Kolika je vjerojatnost da se pokrece istraga i podize optuznica kod neceg gdje su sam "svjedoci" svjedocili o mom kaznenom dijelu i tvrdili da sam ja to ucinio?
Po mojoj logici to nebi trebalo proći jer "ona rekla ja kazala" nisu nikakve osnovane sumnje za pokretanje istrage i podizanju optuznice. Ako je onda je naše sudstvo jako žalosno i svako svakom može uterivati kajlu optužbama i maltretirat ljude po sudovima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postupanje po kaznenoj prijavi znači izvide, istraživanje, razgovore sa svjedocima, provođenje očevida i vještačenja, ispitivanje okrivljenika, prikupljanje obavijesti i sl.. Ne dok dođe na red, nego državni odvjetnik mora postupati što prije sa svakim predmetom koji ima u radu.

Ako više svjedoka suglasno govori istu stvar, izvjesno je da će protiv Vas biti podignuta optužnica, jer svjedoci moraju govoriti istinu, u protivnom za davanje lažnog iskaza mogu i kazneno odgovarati. Od više svjedoka, nije razumno očekivati da Vam svi žele napakostiti i da imaju motiv lažno ili pristrano svjedočiti protiv Vas. Osim toga, većina kaznenih djela ne odvija se uz materijalne dokaze (isprave, video ili audio snimke) tako da su iskazi svjedoka i očevidaca jedina stvar koja potkrepljuje da se događaj dogodio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sud ce vjerojatno uzeti u obzir i u kakvom su svjedoci odnosu s prijaviteljem, ako su u bliskom, onda ce to mozda uzeti kao razlog neoptuzivanja ili potrebe provodenja daljnjih izvida. Ali, kao sto je rekao moderator, nacelno ako ima vise svjedoka, koji svi imaju istu pricu, to bi upucivalo na mogucnost podizanja optuzbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@Ruby_Danderfluff 

Ukratko receno tereti me se da sam davao maloljetnoj osobi drogu, ista ta maloljetna osoba odbija sve tvrdnje da sam ja joj davao drogu, a njeni "bivši" prijatelji/poznanici" su zbog raznih glasina i priča po selu to išli potvrđivati na razgovoru u policiju.
Sad meni po zdravom razumu to nema smisla da  se mene ili bilo koga drugog može okriviti i osuditi i strpati u zatvor za takvo teško dijelo gdje je kazna predvidjena do 5 i više godina zatvora samo po tome što su biši prijatelji i kolege tako navodili po svojim sumnjama i pričama "reko kazala"

I to je iskreno jako glupo da ja mogu dobiti zatvor samo na osnovu što je nešto netko rekao, i da se se nešto uzima kao istina samo zato što "nije vjerojatno da ce više osoba lagati" i da bi se kaznili zbog lažnog iskaza ako bi to napravili.

 Ovdje je stvar da se ni ne mogu kazniti lažni svjedoci jer se takva stvar nemože ni potvrditi, kako se može potvrditi da ja NISAM nekom davao drogu u ne utvrđenom razdoblju i kako se može utvrditi da su oni svjesno govorili ne istinu? I što bi onda bilo ako žrtva sve navode odbija? Hoće li na kraju doci i sud reci ona nije sposobna sama izricati istinu jer je ne zrela.

Mislim ako tako funkcionira nas pravosudni sustav onda je to zivi cirkus. 

 


 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Rihno je napisao:

@Ruby_Danderfluff 

Ukratko receno tereti me se da sam davao maloljetnoj osobi drogu, ista ta maloljetna osoba odbija sve tvrdnje da sam ja joj davao drogu, a njeni "bivši" prijatelji/poznanici" su zbog raznih glasina i priča po selu to išli potvrđivati na razgovoru u policiju.
Sad meni po zdravom razumu to nema smisla da  se mene ili bilo koga drugog može okriviti i osuditi i strpati u zatvor za takvo teško dijelo gdje je kazna predvidjena do 5 i više godina zatvora samo po tome što su biši prijatelji i kolege tako navodili po svojim sumnjama i pričama "reko kazala"

I to je iskreno jako glupo da ja mogu dobiti zatvor samo na osnovu što je nešto netko rekao, i da se se nešto uzima kao istina samo zato što "nije vjerojatno da ce više osoba lagati" i da bi se kaznili zbog lažnog iskaza ako bi to napravili.

 Ovdje je stvar da se ni ne mogu kazniti lažni svjedoci jer se takva stvar nemože ni potvrditi, kako se može potvrditi da ja NISAM nekom davao drogu u ne utvrđenom razdoblju i kako se može utvrditi da su oni svjesno govorili ne istinu? I što bi onda bilo ako žrtva sve navode odbija? Hoće li na kraju doci i sud reci ona nije sposobna sama izricati istinu jer je ne zrela.

Mislim ako tako funkcionira nas pravosudni sustav onda je to zivi cirkus. 

 


 

pa cuj, na temelju same price sigurno ne, ali policija ce sigurno ispitati u kojem si sada odnosu ili u kakvom si bio odnosu s tom maloljetnom osobom. isto ce ispitati i u kakvom su odnosu ti bivsi poznanici sa tobom i tom maloljetnom osobom, odnosno ce se ispitivati zasto bi ti spomenuti poznanici uopce dolazili do takvog zakljucka da bi ti toj maloljetnoj osobi davao drogu. ispitivat ce se i da li imas neke prethodne veze s drogom koje bi bile evidentirane, i onda ce uzet u obzir sve iskaze, ukljucujuci i tvoj i donesti neki zakljucak. ispitat ce i da li postoji neka elektronska prepiska izmedu tebe, maloljetnika i tih bivsih poznanika, itd. na temelju samih iskaza, mislim da ipak tesko da bi te optuzili, moralo bi postojati jos nesto povrh toga.

medutim, to da si davao drogu, za koje konkretno djelo u zakonu te se tereti?

uređeno: od Kekec127
dodatak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 22 minuta, Kekec127 je napisao:

pa cuj, na temelju same price sigurno ne, ali policija ce sigurno ispitati u kojem si sada odnosu ili u kakvom si bio odnosu s tom maloljetnom osobom. isto ce ispitati i u kakvom su odnosu ti bivsi poznanici sa tobom i tom maloljetnom osobom, odnosno ce se ispitivati zasto bi ti spomenuti poznanici uopce dolazili do takvog zakljucka da bi ti toj maloljetnoj osobi davao drogu. ispitivat ce se i da li imas neke prethodne veze s drogom koje bi bile evidentirane, i onda ce uzet u obzir sve iskaze, ukljucujuci i tvoj i donesti neki zakljucak. ispitat ce i da li postoji neka elektronska prepiska izmedu tebe, maloljetnika i tih bivsih poznanika, itd. na temelju samih iskaza, mislim da ipak tesko da bi te optuzili, moralo bi postojati jos nesto povrh toga.

medutim, to da si davao drogu, za koje konkretno djelo u zakonu te se tereti?

citiram - "da je počinio kazneno djelo "Omogućavanje trošenja droga" iz čl 191. st.2. u vezi st. 1. Kaznenog zakona na način da je neutvrdenih dana u razdobolju od___ do___ dao na konzumiranje tvari koje su proglašene drogom".

uređeno: od Rihno
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Rihno je napisao:

citiram - "da je počinio kazneno djelo "Omogućavanje trošenja droga" iz čl 191. st.2. u vezi st. 1. Kaznenog zakona na način da je neutvrdenih dana u razdobolju od___ do___ dao na konzumiranje tvari koje su proglašene drogom".

da,ok, kao i prethodno, uzet ce se u obzir iskazi tebe, maloljetnog, poznanika, ali ce se povrh toga vjerojatno pokusati i utvrditi neke druge cinjenice koje bi te inkriminirale, drugim rijecima, ta temelju pukih iskaza mislim da je tesko da bi doslo do optuzenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, Kekec127 je napisao:

da,ok, kao i prethodno, uzet ce se u obzir iskazi tebe, maloljetnog, poznanika, ali ce se povrh toga vjerojatno pokusati i utvrditi neke druge cinjenice koje bi te inkriminirale, drugim rijecima, ta temelju pukih iskaza mislim da je tesko da bi doslo do optuzenja.

Tako ti je kad zelis pomoci nekome onda ispadnes optuzenik, kako to na engleskom ima izreka "No good deed goes unpunished" " ni jedno dobro dijelo ne prolazi nekažnjeno"
Sve radi toga jer sam "cinkao" "prijatelje" mami da kradu i kupuju alkohol i da se zele oblokavati, uz to sam i "cinkao" ljude koji su vec toj osobi prodavali drogu pa su se svi okrenili protiv mene.
Sad znam da ljudi nevole "cinkaroše" ali moja moralna uvjerenja su takva da nemogu gledati na drugu stranu kada se nagovara djecu u propast.
Jednom dijelu ljudi se busaju u prsa svojim moralnim načelima i kako ne podrzavaju takve stvari pogotovo kako su veliki zaštitnici djece a opet na drugu stranu ako cinkaš si najvece smece i "šta se petljas u tudje stvari"
Ko hoce nek me sudi ucinio sam ono što sam mislio da je najbolje.

uređeno: od Rihno
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Rihno je napisao:

Tako ti je kad zelis pomoci nekome onda ispadnes optuzenik, kako to na engleskom ima izreka "No good deed goes unpunished" " ni jedno dobro dijelo ne prolazi nekažnjeno"
Sve radi toga jer sam "cinkao" "prijatelje" mami da kradu i kupuju alkohol i da se zele oblokavati, uz to sam i "cinkao" ljude koji su vec toj osobi prodavali drogu pa su se svi okrenili protiv mene.
Sad znam da ljudi nevole "cinkaroše" ali moja moralna uvjerenja su takva da nemogu gledati na drugu stranu kada se nagovara djecu u propast.
Jednom dijelu ljudi se busaju u prsa svojim moralnim načelima i kako ne podrzavaju takve stvari pogotovo kako su veliki zaštitnici djece a opet na drugu stranu ako cinkaš si najvece smece.
Ko hoce nek me sudi ucinio sam ono što sam mislio da je najbolje.

ako je doista sve kao sto si rekao, i ako si lazno optuzen, onda imas pravo protiv prijavitelja podnijeti kaznenu prijavu za lazno prijavljivanje, a isto tako ako imas spoznaje da bi tom maloljetnom netko davao droge i sl. onda si duzan prijaviti tog sta mu je davao droge za isto kazneno djelo za koje su tebe prijavili, jer ako to ne napravis onda pak ti cinis kazneno djelo neprijavljivanja kaznenog djela, osim ako te osobe koje bi prijavio da su davale drogu nisu tvoji srodnici u kom slucaju nisi duzan prijaviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, Kekec127 je napisao:

ako je doista sve kao sto si rekao, i ako si lazno optuzen, onda imas pravo protiv prijavitelja podnijeti kaznenu prijavu za lazno prijavljivanje, a isto tako ako imas spoznaje da bi tom maloljetnom netko davao droge i sl. onda si duzan prijaviti tog sta mu je davao droge za isto kazneno djelo za koje su tebe prijavili, jer ako to ne napravis onda pak ti cinis kazneno djelo neprijavljivanja kaznenog djela, osim ako te osobe koje bi prijavio da su davale drogu nisu tvoji srodnici u kom slucaju nisi duzan prijaviti.

Sve sam to ucinio, bio sam kod inspektora i ispricao situaciju i tko je kome prodavao, na kraju sam ja isto zavrsio kod istih inspektora radi iste te stvari, koliko sam vidio oni nisu nista od mojih iskaza zapisivali jednostavno su rekli da vec sve to znaju.
Inace nisam neki veliki protivnik da ljudi to konzumiraju sami za sebe ali mi smeta da se to uvaljuje djeci i na to ih se mami i navlači.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Različito se cijeni kad je netko očevidac koji je vidio da nekom dajete drogu za trošenje, i svjedoka po čuvenju, koji je samo čuo da ste mu dali drogu za trošenje. Ako tvrdi da je vidio da mu dajete drogu za trošenje, on to mora moći i okolnosno opisati - gdje ste bili, koliko je bilo sati, kakvo je bilo vrijeme, koliko je bio udaljen, što ste imali odjeveno, odakle Vama droga, bavite li se Vi inače time... Sve to su pitanja na koja se navodni očevici mogu uhvatiti u laži. Na temelju samo svjedoka po čuvenju, koji prepričavaju tračeve koje su čuli, slažem se, ne bi trebalo biti optuženja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
Dana 12. 09. 2020. u 17:35, Kekec127 je napisao:

policija raznosi pozive osumnjicenicima na adresu prebivalista. A šta ako imaš u drugome gradu boravište i nema te 5mj??

 

Dana 12. 09. 2020. u 17:35, Kekec127 je napisao:

Ako si prijavljen DO u recimo Zagrebu, postupanje po kaznenoj prijavi moze trajati i vise od godinu dana, ako u nekom manjem mjestu, sve moze biti govoto za par mjeseci. Ti kao osumnjicen po kaznenoj prijavi neces biti pismeno obavjesten o odbacaju kaznene prijave, no ukoliko se protiv tebe donese rjesenje o pokretanju istrage koje bi vodilo podizanju optuznice, o tome ces svakako biti obavijesten. inace, policija raznosi pozive osumnjicenicima na adresu prebivalista, tako da ce ti policija se pojavit na vratima.

Da kužim a šta ako te nema duže vrijeme na adresu prebivališta jer imaš drugdje boravište i tamo živiš recimo 4mj pa se tek onda vratiš.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija