Jump to content

Ošasni nasljednik - rokovi i zastara...


loki87

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Posudio sam novce čovjeku koji je preminuo. Imam pravomoćnu presudu koja je postala pravomoćna par mjeseci prije tuženikove smrti.

Na ostavinskoj raspravi nasljednici su se odrekli nasljedstva. Iskrsnula je neka nekretnina manje (ali za moj dug dovoljne) vrijednosti koja je gruntovno prešla u vlasništvo ošasnog nasljednika (jedinica lokalne samouprave).

No, nekretnina je u posjedu treće strane. Treća strana ima i neke papire da je dao novce za kupovinu te nekretnine no nema ni ugovor ni tabularnu. Tijek novca je malo čudan teško je utvrditi za što su točno dani novci.

Ja sam pismeno pozvao ošasnog nasljednika na isplatu duga što je isti (očekivano) odbio.

Treća strana je podignula tužbu za utvrđivanje vlasništva nad tom nekretninom protiv ošasnog nasljednika. Suprotno mom očekivanju, ošasni nasljednik se žestoko bori protiv te tužbe.

 

Pitanje: u slučaju da ošasni nasljednik dobije tužbu i stekne pravomoćno vlasništvo nad nekretninom - u kojem roku (i od kada se taj rok broji) ja mogu podnijeti tužbu za isplatu duga od ošasnog nasljednika.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , loki87 je napisao:

u slučaju da ošasni nasljednik dobije tužbu i stekne pravomoćno vlasništvo nad nekretninom

Ošasni nasljednik je već vlasnik nekretnine, tako da u parnici koja je u tijeku on nema što dokazivati stećeno pravo po samom zakonu, već spori zahtjev tužielja kojim traži da se on utvrdi vlasnikom nekretnine ili pak da je stekao valjanu pravnu osnovu za upis prava vlasništva po kojoj bi mu tuženi bio u obvezi izdati tabularnu ispravu. 

 

prije 3 sati , loki87 je napisao:

- u kojem roku (i od kada se taj rok broji) ja mogu podnijeti tužbu za isplatu duga od ošasnog nasljednika

Vi s tužbom možete ići već sutra, jer ishod parničnog postupka koji je u tijeku ne može uopće promijeniti činjenicu da je ošasni nasljednik po sili zakona preuzeo sva prava i obveze umrlog dužnika (univerzalno pravno sljedništvo), dakle, pogrešno ste pozornost usmjerili isključivo na nekretninu, pa sve i da istu stekne treća osoba Vi svoj dug potražujete od ošasnog nasljednika jer u vašoj tužbi isključivo on ima procesnu legitimaciju na strani tuženika (pasivna legitimacija) 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Matrix je napisao:

 

Vi s tužbom možete ići već sutra, jer ishod parničnog postupka koji je u tijeku ne može uopće promijeniti činjenicu da je ošasni nasljednik po sili zakona preuzeo sva prava i obveze umrlog dužnika (univerzalno pravno sljedništvo), dakle, pogrešno ste pozornost usmjerili isključivo na nekretninu, pa sve i da istu stekne treća osoba Vi svoj dug potražujete od ošasnog nasljednika jer u vašoj tužbi isključivo on ima procesnu legitimaciju na strani tuženika (pasivna legitimacija) 

Hvala na informacijama.

Naime dobivam konfliktne informacije od odvjetnika.

Naime, treća strana tvrdi da je spomenutu nekretninu platila i da joj preminuli nikada nije dao ugovor ni odgovarajuću tabularku za života. Također tvrde na nekretnina nikad nije ni trebala ući u ostavinsku raspravu i da ni ne predstavlja nasljedstvo pokojnog.

Cijeli slučaj je "čudan" i meni je teško procjenjivati tko je tu u pravu. Isplata novca i dokumentacija sva imaju datume prije moje pravomoćne presude protiv pokojnog.

I treća strana i ja smo pokušali "pristupiti" u ostavinsku raspravu sa svojom dokumentacijom o potraživanjima, ali JB nas je sve odbio i otpilio i donio onako standardizirano rješenje samo na osnovi gruntovnog izvatka.

Ako ja odmah podnesem tužbu protiv ošasnog nasljednika , a ošasni nasljednik izgubi nekretninu na sudu i bude prisiljen izdati tabularku trećoj strani (to će sigurno trajati uz žalbe još koju godinu) - ja pretpostavljam da nemam nikakve šanse dobiti nešto na sudu jer ošasni više ne raspolaže nekretninom i tužba je onda meni samo trošak.

Edit:

Znam i da je bilo relativno nedavnih izmjena tog o ošasnim nasljednicima, pa oni sada ni nisu dužni odmah isplatiti dugove do vrijednosti nasljedstva nego tek nakon stvarne prodaje naslijeđenog. Pa ako ošasni izgubi nekretninu ne može je ni prodat.

 

Da li mi je opcija da čekam da se taj sud završi, pa ako ošasni ipak ostane nasljednik/vlasnik nekretnine da krenem u vlastiti postupak ?


 

uređeno: od loki87
dopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , loki87 je napisao:

ja pretpostavljam da nemam nikakve šanse dobiti nešto na sudu jer ošasni više ne raspolaže nekretninom

No to nikako neumanjuje činjenicu da je ošasni nasljednik pravni sljednik umrlog dužnika. 

 

prije 11 sati , loki87 je napisao:

oni sada ni nisu dužni odmah isplatiti dugove do vrijednosti nasljedstva nego tek nakon stvarne prodaje naslijeđenog

Odgovaraju kako nasljeđenom tako i vlastitom imovinom. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija