Jump to content

muke po (ne)braku


maarika

Preporučene objave

Ovako, suprug i ja živimo u stanu koji je kupljen kreditom za vrijeme trajanja braka, kredit glasi na mene i otplata ide iz moje plaće administrtivnom zabranom. Međutim, naši odnosi toliko su narušeni da mi već 8 godina ne živimo svoj brak, 2012. smo i podnijeli zahtjev za sporazumi razvod, no kako ja nisam dovoljno čvrsta odustala sam od razvoda jer smo tada imali malodobno dijete (sada to više nije), te se dogovorili da ćemo do punoljetnosti djeteta živjeti u ekonomskoj zajednici. Ispočetka je to još i nekako išlo, ali suprug je vrlo brzo izračunao da se to njemu financijski ne isplati, te se on "izuzeo" iz ekonomske zajednice. Počeli smo troškove dijeliti po pola na način da smo dijelili režije, neke veće stvari što se ticalo djetetovih potreba, a kredit za stan, hrana, higjenske potrepštine i kasnije kozmetika, odjeća i tak to za dijete je postalo isključivo moja briga. od 2011. do 2018. godine je on imao kredit za auto i kako se radilo o približno istom iznosu kao i za stan zaključio je da ne mora sudjelovati u otplati kredita za stan. Ja u tome nisam vidjela ništa loše jer znam da su i krediti dio bračne stečevine te nisam oko toga stvarala probleme, iako ja ne vozim, niti me suprug od 2012. godine igdje vozio. Kada je auto konačno otplaćen suprug je pristao davati pola novaca za stambeni kredit i to je trajalo nekoliko mjeseci nakon čega je donio odluku da to više ne želi, čak ne želi ni plaćati dio režija koje se odnose na stan (tipa pričuva, neke naknade gradu za stambene prostore i sl), da ne spominejm da u posljednjih osam godina nije prstom maknuo oko bilo čega u stanu, ne želi čak plaćati ni popravke, redovne servise grijanja i sl. E sad on bi se iselio iz stana kada bi ja njemu platila pola svih novaca koji su uplaćeni na ime stambenog kredita do sada. Prvo ja tih novaca nemam jer se radi sad već o skoro preko 20 tisuća € (ukupno otplaćeni kredit do sada je cca 350000 kn), drugo, ostalo je još 13 godina otplate kredita s tim da za dvije godine kreću rate od 320€, sada je to u pola manje, tako da je trenutna tržišna vrijednost stana gotovo manja od preostalog kredita i treće, jesam li "popušila" kad je kredit za auto izjednačen s kreditom za stan ako se gleda trajna vrijednost? jer auto po njegovom trenutno vrijedi 2000€? Ako ga ne mogu isplatitit on bi i da se proda stan, a ja prodavala nebi jer sam onda dom svog djeteta i sav uloženi novac do sada poklonila banci. Suprug u posljednjih godinu danu ima 5/6 djelova roditeljske kuće iz nasljedstva, znači ima kamo odseliti ali to ne želi a ja ne vidim načina da se mi konačno fizički razdvojimo. Da nemam kredit otišla bih u podstanare, ali s trenutom financijskom situacijom je to neizvedivo. Suprugu sam nudila i da on na sebe preuzeme kredit i da neću tražiti isplatu i maknut ću se. Njemu se baš sviđa tako živjeti, naravno da kredit ne smatra svojim dugom jer  ne glasi na njega. Što je poanta cijelog ovog posta? Trebam dobar savjet kako i od kud krenuti, što sve uzeti u obzir, što očekivati? prošle godine sam išla odvjetniku, međutim nisam valjda bila dovolnjo zanimljiva (što se zarade tiče) tako da me lijepo poslao doma. Nemam se živaca sama s tim baktati i radije bih da mi to odvjetnik riješi, jer me sav taj moj život iscrpljuje i bojim se da ću opet odustati, a tako više ne mogu.

Hvala svima koje ćete mi svojim savjetom pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija