Jump to content

Prebivalište/Boravište


Choo

Preporučene objave

Pozdrav! 

Ove godine sam sa obitelji mjenjala mjesto stanovanja i samim time sam odmah podnijela zahtjev za izdavanje nove osobne iskaznice. Stanodavac nas je prijavio na adresu, potpisali smo ugovor i stanodavac plaća porez na nas. Sada se opet selimo na novu adresu (manja stanarina) i stanodavac je rekao da se moramo odjaviti jer inače on mora plaćati porez na nas jer se vodimo kao da živimo na toj adresi pa mi ponovo moramo izrađivati osobne sa novom adresom.

U gradu u kojem sam trenutno radim i ugovor mi ističe 30.11 i nakon toga idem u Zagreb i planiram tamo biti za stalno što znači da bih opet kada odem gore trebala mijenjati osobnu a kako se planiram udavati te nakon toga opet mijenjati osobnu zbog promjene prezimena to ce biti 4. put da izrađujem osobnu u razdoblju od 6 mjeseci.

Mogu li ja zatražiti samo boravište na adresi novog stanodavca, bez izrade nove osobne iskaznice, te novu iskaznicu napraviti kada dodem u Zagreb, bez da trenutni stanodavac ima problema jer mi je trenutna osobna na njegovu adresu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Choo je napisao:

odjaviti jer inače on mora plaćati porez na nas jer se vodimo kao da živimo na toj adresi

Ovo nije istina. On plaća porez dokle god postoji prijavljen ugovor o najmu kod porezne, a ako se raskine i priloži raskid ugovora ne mora plaćati ništa jer ga porezna prestaje zaduživati za porez. Možete ostati prijavljeni na tu adresu samo je bitno da on prijavi da ste raskinuli ugovor o najmu čime prestaje njegova porezna obaveza

Što se tiče ovog zadnjeg paragrafa možete naravno. Uostalom ako prijavite boravište onda se smatra da ne živite na adresi prebivališta već boravišta tako da ne znam na temelju čega on temelji tu priču

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sukladno zakonu o prebivalištu, prijava/odjava prebivališta i boravišta podnosi se osobno, no, policijska uprava po službenoj dužnosti donosi rješenje: "o odjavi prebivališta osobe ako terenskom provjerom utvrdi da osoba stvarno ne živi na prijavljenoj adresi ili o tome bude obaviještena od strane tijela javne vlasti te drugih pravnih i fizičkih osoba"; što će reći da bivši stanodavac činjenicu vašeg odseljenja može prijaviti policiji koja provjerom može utvrditi stvarno činjenično stanje što bi, za vas, moglo povući posljedice iz članka 16. navedenog zakona ["novčanom kaznom od 500,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba..."].

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Ancica je napisao:

sukladno zakonu o prebivalištu, prijava/odjava prebivališta i boravišta podnosi se osobno, no, policijska uprava po službenoj dužnosti donosi rješenje: "o odjavi prebivališta osobe ako terenskom provjerom utvrdi da osoba stvarno ne živi na prijavljenoj adresi ili o tome bude obaviještena od strane tijela javne vlasti te drugih pravnih i fizičkih osoba"; što će reći da bivši stanodavac činjenicu vašeg odseljenja može prijaviti policiji koja provjerom može utvrditi stvarno činjenično stanje što bi, za vas, moglo povući posljedice iz članka 16. navedenog zakona ["novčanom kaznom od 500,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba..."].

Ne razumijem zašto bi me kažnjavali ako u policijskoj postaji prijavim boravište? Znači mjesto gdje ću živjeti određeno vrijeme, te samim time na potvrdi o boravištu piše da živim na novoj adresi a ne na adresi na kojoj mi je osobna iskaznica. Ne mogu živjeti na dva mjesta odjednom, a ako prijavim boravište znači da sam svjesno zatražila potvrdu da živim na određeno vrijeme na drugom mjestu. Znači i da me traži policija trebali bi doći na adresu boravišta i ja im dam svoje dokumente i potvrdu o boravištu i to je to. Zašto bi me kaznili ako sam prijavila boravak na drugom mjestu? Nije da mi je adresa osobne na jednom mjestu a ne živim tamo a isto tako nisam nigdje drugo prijavljena na boravak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , ksa W123 je napisao:

Uostalom ako prijavite boravište onda se smatra da ne živite na adresi prebivališta već boravišta tako da ne znam na temelju čega on temelji tu priču

Tako sam i mislila, ali nisam bila sigurna.

 

Prije 4 minuta, Choo je napisao:

što će reći da bivši stanodavac činjenicu vašeg odseljenja može prijaviti policiji koja provjerom može utvrditi stvarno činjenično stanje što bi, za vas, moglo povući posljedice iz članka 16. navedenog zakona ["novčanom kaznom od 500,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba..."]

Sad mi samo nije jasno zašto bi me itko , u slučaju bilo kakve provjere, kažnjavao ako ne živim na adresi sa osobne a imam prijavljen boravak na drugoj adresi i dokumet o prijavi boravka kao dokaz?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prebivalište i boravište su dvije različite stvari.

osobnu iskaznicu ne možete dobiti temeljem boravišta već prebivališta koje mora biti stvarno (a) ne pro forme radi.

samo sam vam skrenula pažnju na to da vas bivši stanodavac sam može "odjaviti" na gore naveden način pa da ne biste imala problema.

na donjem linku vam je priočišćen tekst zakona o prebivalištu. ukoliko vam i nakon pročitanog zakona i dalje ne bude jasno u čemu je problem, utoliko se javite pa ću vam pokušati detaljnije pojasniti.

https://www.zakon.hr/z/557/Zakon-o-prebivalištu

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , Choo je napisao:

 

Mogu li ja zatražiti samo boravište na adresi novog stanodavca, bez izrade nove osobne iskaznice, te novu iskaznicu napraviti kada dodem u Zagreb, bez da trenutni stanodavac ima problema jer mi je trenutna osobna na njegovu adresu?

Možete ali je upitno da li će to i odobriti pošto vam s raskidom ugovora trenutna adresa nije više prebivalište.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

osobno ste i sama u prekršaju ukoliko ne odjavite lažno i ne prijavite stvarno prebivalište.

ako sam dobro shvatila, vi ostajete, do odlaska u zagreb, u istom mjestu, pa vas ne bi povlačila i eventualna kaznena odgovornost zbog utaje poreza i prijevare (zbog neplaćanja prireza: npr. lažno ste prijavljena u mjestu gdje je prirez 0 %, a stvarno prebivalište vam je u mjestu gdje je prirez 10 % itd.).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ancica je napisao:

osobno ste i sama u prekršaju ukoliko ne odjavite lažno i ne prijavite stvarno prebivalište.

ako sam dobro shvatila, vi ostajete, do odlaska u zagreb, u istom mjestu, pa vas ne bi povlačila i eventualna kaznena odgovornost zbog utaje poreza i prijevare (zbog neplaćanja prireza: npr. lažno ste prijavljena u mjestu gdje je prirez 0 %, a stvarno prebivalište vam je u mjestu gdje je prirez 10 % itd.).

Selim se u stan koji je 3 minute udaljen od stana u kojem sada živim, a osobnu sam mjenjala prije dva mjeseca kada smo se preselili u trenutni stan. Znači u stanu u koji ću se preseliti cu biti 2 mjeseca, tako da mi to ionako nije prebivalište nego privremeni boravak. Ako se boravište vodi kao adresa na kojoj sam privremeno ne razumijem zašto bi me itko kažnjavao kada se zna u policiji da sam na adresi boravišta na određeno vrijeme?

Kada sam došla raditi ovdje prvi put prijavljena sam na boravište koje vrijedi godinu dana kod stanodavca bez mijenjanja osobne i navela adresu boravišta na poreznoj tako da mogu raditi ovdje i nisam imala nikakvih problema jer i da me policija traži imam osobnu RH i potvrdu da sam na adresi boravišta. 

Kako stvari stoje bolje mi je bit čudak i 4 puta mjenjat osobnu u pola godine jer ako sam negdje na boravištu to se računa kao da sam ilegalac koji se skriva po tuđim kućama a ne na adresi prebivališta😂

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Choo je napisao:

Kako stvari stoje bolje mi je bit čudak i 4 puta mjenjat osobnu u pola godine jer ako sam negdje na boravištu to se računa kao da sam ilegalac koji se skriva po tuđim kućama a ne na adresi prebivališta😂

prosim vas pročitajte zakon. gore sam vam stavila link. ponavljam, prebivalište i boravište su dvije potpuno različite stvari. prebivalište mora biti stvarno (a) ne fiktivno (lažno). boravištem samo dokazujete da trenutno negdje boravite. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav svima. Imam prebivalište na istoj adresi već 33 godine, od rođenja. Nakon završetka fakulteta 2015. godine sam radio 3 godine u mjestu svog prebivališta, da bih se 2019. godine preselio radi posla u drugo mjesto gdje sam uredno prijavio boravište. sukladno stavku 3, 4.članka Zakona o prebivalištu na 1 godinu + 1 godinu. Zadnje produljenje mi je isteklo 27.09.2020. godine, pa sam početkom 9.mjeseca 2020. godine upisao školu stranih jezika (2 semestra) i s potvrdom o upisu podnio zahtjev za produljenjem privr.boravišta, sukladno stavku 4, 4.članka Zakona (...''Iznimno od stavka 3. ovoga članka, boravište osoba koje se obrazuju...može trajati koliko traje obrazovanje...''). Zahtjev mi nakon mjesec dana obrade (prije se rješavalo u 1 dan) nije prihvaćen, s usmenim obrazloženjem preko telefona da se ne može priznati pohađanje škole stranih jezika.

Napomenuo bih da u mjestu u kojem želim prijaviti boravište postoji prirez koji sada uredno plaćam (u mjestu prebivališta ga nema), nemam suprugu, djecu, nemam nekretninu u gradu u kojem sam prijavio boravište, radim posao koji je na neodređeno, ali sam u isto vrijeme zaposlen na neodređeno i kod drugog poslodavca u mjestu svog prebivališta u koje idem minimalno 2 puta mjesečno i tamo imam poslovne i privatne obaveze, roditelje kod kojih živim itd.

Zanima me, ako tko može rastumačiti, koji su kriteriji za ''obrazovanje'' koje se spominje u Zakonu, gdje piše da strani jezik nije obrazovanje i zašto mi se uskraćuje da na taj način uredno prijavim boravište? Shvatio sam da su službenici bili dosta zbunjeni mojim slučajem, očito nije jasno definirano što znači obrazovati se. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nazovite MUP, tražite da vas spoje u sektor za upravne poslove, a kada vas tamo spoje onda tražite da vas se spoji u odsjek za prijavništvo i osobne isprave.

pojasnite slučaj i tražite od njih tumačenje, imao sam osobno par puta problema s prepotentnim i nedovoljno upućenim referentima, na gore opisan način sam za svaku situaciju dobio pravo tumačenje (i svaki sam put bio u pravu) :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...
Dana 13. 03. 2022. u 8:00, drot13 je napisao:

Odete na upravni odjel policije koji pokriva to područje i podnesete zahtjev za odjavom, policajci će doći u provjeru i odjavit će osobu.

Otac došao u policiju odjaviti svoju bivšu nevjestu sa svoje adrese, rekli su mu da se to ne može tek tako, da prvo treba pravomoćna sudska odluka o razvodu braka. Uglavnom, pričaju gluposti.

Kome se sada obratiti, MUP-u?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poslao sam mail prema PU/PP koja je nadležna za tu adresu, međutim, već više od 2 tjedna nisam dobio nikakav odgovor ni ništa.

Pošto su me u toj stanici već vukli za nos za odjavu prebivališta, nisam siguran ignoriraju li me ili je samo postupak spor. Koliko to inače traje, od trenutka davanja informacije do provjere?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Odjavljeno mi je prebivalište po službenoj dužnosti na adresi na kojoj ne živim i ukinuta mi je osobna. Kad prijavim prebivalište na stvarnu (drugu) adresu hoću li odma dobiti onaj karton koji mi vrijedi kao osobna čim podnesen prijavu ili moram čekati terensku provjeru, treba mi čim prije da mogu ići u banku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 minuta, drot13 je napisao:

Za banku ćeš morati pričekati osobnu iskaznicu, neće ti ništa dati samo na temelju kartona...

Ok hvala, ali čim podnesen zahtjev ću dobiti karton i onda samo čekam osobnu koja bi trebala stići u roku nekih mjesec dana, ne trebam još dodatno čekati da mi dođu u terensku provjeru?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Naime, iz Zagreba sam. Preciznije Sesveta. Vlasnik sam stana i dao bih suglasnost starijem bračnom paru za prijavu prebivališta na toj adresi. Oboje su rodom iz BiH, ali su cijeli život radili vani u inozemstvu. Sad su došli u RH i žele živjeti u RH. Oboje su hrvatski državljani (imaju domovnicu). 

Prije davanja suglasnosti za prijavu prebivališta, želio bih se upoznati sa eventualnim, potencijalnim rizicima koje bih mogao imati kao vlasnik stana. Ima li itko kakav broj tel. u MUP-u na kojem bih dobio relevantne informacije? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji li bilo kakav rizik vezano uz pitanje vlasništva nad tom nekretninom? 

Mogu li u svakom trenutku, bez navođenja razloga, odjaviti prebivalište tim ljudima? Navodno mogu, ali policija ide u izvid jesu li ili nisu na toj adresi? 

Što ako se u jednom trenutku posvađamo, oni prestanu plaćati režije, a ne žele izaći iz stana? Taj scenarij me najviše muči? 

Osobna iskaznica vrijedi 5 godina ako se ne varam. Mogu li u MUP-u prilikom davanja suglasnosti na prijavu prebivališta staviti opasku da nisu u mogućnosti produljiti prebivalište bez pozovne suglasnosti vlasnika nekretnine (po isteku odobne)? 

Može li se dati sugkasnost na prijavu prebivališta na neki rok uz npr. neku izjavu ovjerenu kod javnog bilježnika? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Navodim da su oboje hrvatski državljani (imaju domovnice). Rodom su iz BiH. Ne znam imaju li još koje državljanstvo. Moguće da gđa. ima američko državljanstvo (a možda i BiH budući je tamo rođena) jer je radila u Texasu i ima USA putovnicu, a gosp. bi mogao imati BiH državljanstvo, a možda i njemačko jer je tamo radio dugi niz godina a trenutna osobna iskaznica mu ima adresu prebivališta u Njemačkoj. 

Kako se uopće zaštititi u slučaju da ne žele fizički napustiti stan!? Našao bih ja rješenje u slučaju da nemaju prebivalište na toj adresi. Ali me muči bilo kakva mogućnost njihove prijave protiv mene kao vlasnika stana u slučaju da ne žele izaći iz stana, a dao sam im suglasnost na prijavu prebivališta, a po mojim su kriterijima nastupile okolnosti zbog kojih bih ih naglavačke izbacio iz stana. Nadam se da me razumijete. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je jasno i razumljivo.

Prebivalište im možeš odjaviti samo ako odu i taj dio nije nikakav problem.

Nema roka niti uvjetovanja kod prebivališta, ono se prijavi i to je to.

Prebivalište ne utječe na vlasništvo, ali ako prestanu plaćati i odbiju izaći van, moći ćeš ih izbaciti samo sudskom tužbom. Prebivalište i vlasništvo tu nemaju nikakvog utjecaja. Vlasništvo ti neće biti ugroženo, ali posjed hoće, to je rizik s podstanarima i nema tu nekog prečaca kojim bi se to jednostavno riješilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jel bi mi kaj pomogla izjava koju bismo potpisali i ovjerili kod javnog bilježnika, a u kojoj bismo naveli da stanodavac u svakom trenutku može zatražiti od podstanara da fizički iseli iz stana, bez navođenja ikakvog razloga, uz naravno primjeren rok od npr. 60 dana. 

To bih doista "aktivirao" samo u slučaju nužde, ako bi se doista dogodila situacija da se ljudi ne daju iz stana a da pritom još ne plaćaju sve ono što je dogovoreno. 

Ako ja kao vlasnik stana želim da podstanari izađu, a oni to ne žele, a imaju prebivalište na toj adresi jer sam im dao suglasnost... mogu ih pokušati izbaciti "na svoj način", ali što ako me oni prijave policiji upravo iz razloga jer imaju prebivalište na toj adresi. Što policija, radi u tom slučaju? Ne bih želio da imam veći problem nego oni iako sam vlasnik nekretnine. 🙂

Možda je sve ovo što pišem puhanje na hladno. Možda uopće nije realno. Osoba mi tako ne djeluje. Al uvijek postoji ono "što ako"... 

Ako je jedino moguće pravno rješenje potencijalnog problema, onda mi ni Ugovor o najmu stana ne znači previše. To ni bio tek nešto detaljniji dokument od Izjave koju bismo mogli pripremiti. Realno ga sudskim putem nikad neću izbaciti iz stana. Mislim da su tu "mišići" jedini koji taj problem mogu riješiti... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još moram malo na ovu temu. 

Da li sam zaštićeniji u slučaju zaključenja Ugovora o najmu? Npr. Istekne ugovor o najmu kojeg smo ovjerili kod javnog bilježnika i temeljem kojeg je stanoprimac prijavio svoje prebivalište. Ja želim da po isteku tog ugovora on izađe van, a on to ne želi. 

Ja s tim Ugovorom odlazim u nadležnu policijsku postaju i tražim da se čovjek izbaci iz stana. Što policija čini? Koja je procedura? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, imao ja ugovor o najmu ili ne, imao kakvu izjavu ovjerenu kod javnog bilježnika ili ne, u slučaju da čovjek ne želi izaći iz stana, ja sam u problemu kojeg mogu riješiti isključivo sudskim putem!? To mi uopće ne zvuči utješno. Čak bih rekao da je vrlo nekorektno prema vlasniku nekretnine.

Još jedno pitanje jer ljudi ovako kuloarski svašta govore. 

Ako je neka osoba podstanar na nekoj adresi dugi niz godina, 10 godina i više uz urednu prijavu prebivališta na toj adresi (dobivena suglasnost od vlasnika), polaže li on neka dodatna prava s obzirom na tu činjenicu? Pretpostavljam da je vlasništvo neupitno, ali možda se tu može raditi o nečem drugom što mi u ovom trenutku uopće ne pada napamet. 

O čemu bi se tu moglo raditi s obzirom da sam tu neku "info" čuo na više strana? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija