Jump to content

Upit u pravni savjet za branitelje


t-34

Preporučene objave

Poštovani,

- Zamolio bih profesora, branitelja, nekoga sa foruma koji je upućen u zakone, propise, upravne ili pravne postupke, da mi iskreno kaže, pa makar to dugo trajalo za mene, bilo pozitivno ili negativno te da li je to uopće kasno za mene, pošto u vezi tog pitanja nisam ništa rješavao za sebe. Svi mi kažu „gdje sam bio do sada“, a ja sam samo radio i tu si nalazio utjehu i mir.

- Prije dvije godine bio sam na rubu živaca, velikog razočaranja u sve. Društvo, udruge branitelja, gdje god sam bio pitao nitko mi nije ništa konkretno rekao, a čini mi se da svi sve znaju, a nitko ti neće ništa reći.

- U tom očaju jednostavno sam se naručio u Županijski ured za branitelje te im iskreno hvala na svim savjetima, sugestijama i kritikama.

- Radilo se o mojoj djeci (imam ih troje) jer je njih dvoje odraslih s odličnim uspjesima htjelo ići na fakultet, a ja im to nisam mogao omogućiti sa plaćom od 5 300 kn te kreditom za kuću i teško bolesnom ženom za koju dobivam od socijalnog 600 kn za pomoć i njegu.

- Zahvaljujući Županijskom uredu za branitelje koji su mi objasnili moja zakonska prava za moju djecu u vidu stipendije, studenskog doma, ostvarivanja prava na knjige te da ja imam pravo kao branitelj –dragovoljac godišnju financijsku pomoć. Moja djeca su uspješno završila prvu godinu fakulteta.

- U tom razgovoru prije dvije godine što se tiče mene, kao branitelja dragovoljca, kada sam joj pokazao svoje papire iz rata 1991./1992. od doktora te ostale od liječenja, gospođa je bila dosta iznenađena i začuđena što si ja NIŠTA nisam za sebe rješavao u vezi nekog statusa za sebe, a iskreno me je i strah jer gdje radim bojim se da se sazna išta.

 

MOJI PODACI:

- Rođen sam 1972.

- 27 godina radnog staža te plus dragovoljac (ZNG) bez čina 676dana borbenog sektora, nigdje nisam radio ( sa 18 godina sam otišao u JNA, a sa 19 u ZNG)

- Fizička oštećenja – dokumentacija što posjedujem iz rata iz bolnice (Vinkovačka bolnica, 10 mjesec 1991. ozljeda na liniji, jaki bolovi, analgetici)

- 8. mjesec 1992. – šivanje prstiju (podatak iz 2.GB GROM) te ni danas ne osjećam te prste na ruci – ozljeda na liniji

- Po neurologu iz 2009. su mi dijagnosticirane kronične glavobolje, a 2014. trnjenje i bolovi u ekstremitetima

- Psihologijski nalazi iz 2009. su pokazali depresivne komponente, elemente posttraumatskog stresnog poremećaja

- Prvi pregled po psihijatru 2009. te sam dobio dijagnozu F43.1. te se liječim i dan danas kod svog psihijatra. Bio sam i u dnevnoj bolnici 2017. gdje je dijagnoza također F43.1. te se po psihijatru liječim što redovito što nešto u prekidu do dan danas.

- 2013. mi je dijagnosticirana protruzija diska, posljedica toga su mi višegodišnji bolovi

- Kasnije mi je dijagnosticirano (2015.) da sam prebolio hepatitis B, a da se ne zna kada

 

Molio bih nekoga da mi objasni, savjetuje da li bih ja mogao ostvariti kakva prava prema zakonu o hrvatskim braniteljima jer ja nemam NIŠTA, nigdje nisam bio. Zdravlje mi je sve lošije, trpim, strah me i ići na bolovanje zbog firme, a kamoli da saznaju da imam PTSP zbog medicine rada ograničenja sposobnosti.

Zanima me što mi je prvo probati, pokušati i da li uopće mogu ostvariti kakva prava ili status ili da šutim i izdržim pa dokle mogu. 

Molim Vas za savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani ako već imaš dijagnozu F43.1 od 2009. godine i redovito se liječiš, po meni bi trebao ostati raditi ali bi trebao u uredu za branitelje predati dokumentaciju i pokrenuti upravi postupak za ostvarivanjem HRVI. Ja sam napravio jednu glupost i otišao na bolovanje zbog te dijagnoze i onda te šalju na medicinu rada i sve se komplicira, na bolovanju plaća mala, ne ostaruješ 100% bolovanja u većini slučajeva . Uglavnom ako ti sad još možeš raditi bilo bi dobro da pokreneš postupak, nikome na poslu ništa ne govoriš i polako da dobiješ HRVI za trajno jer taj postupak traje najmanje 4 godine. Sam postupak nije nešto kompliciran ja sam prikupio dokumentaciju koju sam predao u uredu za branitelje, zovu te na komisiju da se utvrdi uzročno-poslijedična veza bolesti i rata i onda komisija u centru za vještačenje da ti odredi visinu invalidnosti. Malo čitaj ovdje forume ima dosta toga pojašnjenog ali moraš biti svjestan da taj postupak traje najmanje 4 godine, da radiš i čuvaš živce sebi i samim time i obitelji, ali da je ostvarivo da dobiješ braniteljsku invalidsku mirovinu na osnovu bolesti od koje se sad liječiš a koliko vidim već 11 godina. Još razmisli, raspitaj se i odluči što je najbolje za tebe, vas. Sretno.

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani T-34,

sagledavajući Vaše dijagnoze, vremenski raspon od rata i Vaše godine moje dobronamjerno mišljenje je da bolje živite normalan život, nego da krenete u bitku s priznavanje statusa HRVI .Sačuvati ćete zdravlje i život, a to nam je svakome najvažnije u životu.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 44 minuta, revizor je napisao:

Poštovani T-34,

sagledavajući Vaše dijagnoze, vremenski raspon od rata i Vaše godine moje dobronamjerno mišljenje je da bolje živite normalan život, nego da krenete u bitku s priznavanje statusa HRVI .Sačuvati ćete zdravlje i život, a to nam je svakome najvažnije u životu.

mogao bih se složiti sa ovim........pod uvjetom da i dalje može raditi

kad uzmemo u obzir da će teško dobiti invalidnost (na ptsp) jer je to sve teže i teško ide bez bolničkih liječenja , a samim time i otvaranja bolovanja i saznanja u firmi,što znači rizik ,a dobijanje statusa neizvjesno....zatim i kad (i ako )se dobije hrvi (što treba par godina) obično se dodjeljuju manji omjeri u svezi rata tako da ni mirovine nisu više velike...a po zakonu ima ionako pravo na minimalnu braniteljsku kad ode u mirovinu..

ali i dalje se redovito liječi i kad ne budeš više mogao raditi,pokreni postupke...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani forumaši.!!!

Moram se ukljućiti u raspravu pošto me fascinira Vaša POVRŠNOST I NEPISMENOST ....čast izuzecima..

Korisnik T34 je naveo da...

1.Ima OZLJEDU sa ratišta Vinkovci.

2. Ima gubitak (RANA ) prstiju koji su rekonstruirani

Svi mi znamo ili bi trebali ZNATI da OZLJEDA I RANA nikad ali NIKADA ne ZASTARIJEVA....

Čovjek ima predmet ili papire za 5 a Vi ga tu tlaćite sa glupim Ptsp-om i kako je teško danas dobiti HRVI..

Zar je stvarno teško pročitati post sa razumjevanjem....

Garantiram Vam da će u roku 6 mj poštovani T-34 dobiti  HRVI sa TRAJNIM statusom.. naravno ako ga netko u međuvremenu od experata sa foruma ne nagovorio da preda papire na ptsp😎😎

Ujedno molim korisnika T-34 da me osobno kontaktirao u inbox

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sime 1972, ne slažem se da može dobiti HRVI za 6 mjeseci, nije još predao ni zahtjev za priznavanje. Osobno sam predao svu potrebnu dokumentaciju u 12 mjesecu 2017,  do sad sam obavio samo predkomisiju, koja dovodi bolest srca u vezu sa ratom, čekam poziv iz Tvrtkove ( ne radi se o PTSP, već srce liječeno po liječnicima u vojarni u vrijeme rata radi čega sam i otpušten sada sam civilni invalid 100% razina IV) 

t-34 moraš sam odlučiti, ja bih ipak predao zahtjev pa čekati bez pričanja okolo i raditi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , sime1972 je napisao:

Poštovani forumaši.!!!

Moram se ukljućiti u raspravu pošto me fascinira Vaša POVRŠNOST I NEPISMENOST ....čast izuzecima..

Korisnik T34 je naveo da...

1.Ima OZLJEDU sa ratišta Vinkovci.

2. Ima gubitak (RANA ) prstiju koji su rekonstruirani

Svi mi znamo ili bi trebali ZNATI da OZLJEDA I RANA nikad ali NIKADA ne ZASTARIJEVA....

Čovjek ima predmet ili papire za 5 a Vi ga tu tlaćite sa glupim Ptsp-om i kako je teško danas dobiti HRVI..

Zar je stvarno teško pročitati post sa razumjevanjem....

Garantiram Vam da će u roku 6 mj poštovani T-34 dobiti  HRVI sa TRAJNIM statusom.. naravno ako ga netko u međuvremenu od experata sa foruma ne nagovorio da preda papire na ptsp😎😎

Ujedno molim korisnika T-34 da me osobno kontaktirao u inbox

 

 

 

Da li " tenk" ima papire za 5 odlučuju vještaci a na mi sa foruma.

Pitanje koje bi mogli "postaviti" vještaci je da li se štovani t-34 nastavio liječiti od ozljeda zadobijenih '91 i '92 sve do 2020.navodi da nije ranjavan.da li postoje posljedice ozljeda ( višegodišnja posjeta specijalistima,odlazak u toplice, možebitna operacija ..)ako nije postavlja se pitanje zašto nije ( poslije otpusta više nikakve kontrole). " Oni " se hvataju za svakakve " propuste" da branitelj ne dobije status.

Moje je mišljenje da t-34 preda dokumentaciju za ostvarenje statusa rvi ( nema što izgubiti ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, t-34 je napisao:

Poštovani,

- Zamolio bih profesora, branitelja, nekoga sa foruma koji je upućen u zakone, propise, upravne ili pravne postupke, da mi iskreno kaže, pa makar to dugo trajalo za mene, bilo pozitivno ili negativno te da li je to uopće kasno za mene, pošto u vezi tog pitanja nisam ništa rješavao za sebe. Svi mi kažu „gdje sam bio do sada“, a ja sam samo radio i tu si nalazio utjehu i mir.

- Prije dvije godine bio sam na rubu živaca, velikog razočaranja u sve. Društvo, udruge branitelja, gdje god sam bio pitao nitko mi nije ništa konkretno rekao, a čini mi se da svi sve znaju, a nitko ti neće ništa reći.

- U tom očaju jednostavno sam se naručio u Županijski ured za branitelje te im iskreno hvala na svim savjetima, sugestijama i kritikama.

- Radilo se o mojoj djeci (imam ih troje) jer je njih dvoje odraslih s odličnim uspjesima htjelo ići na fakultet, a ja im to nisam mogao omogućiti sa plaćom od 5 300 kn te kreditom za kuću i teško bolesnom ženom za koju dobivam od socijalnog 600 kn za pomoć i njegu.

- Zahvaljujući Županijskom uredu za branitelje koji su mi objasnili moja zakonska prava za moju djecu u vidu stipendije, studenskog doma, ostvarivanja prava na knjige te da ja imam pravo kao branitelj –dragovoljac godišnju financijsku pomoć. Moja djeca su uspješno završila prvu godinu fakulteta.

- U tom razgovoru prije dvije godine što se tiče mene, kao branitelja dragovoljca, kada sam joj pokazao svoje papire iz rata 1991./1992. od doktora te ostale od liječenja, gospođa je bila dosta iznenađena i začuđena što si ja NIŠTA nisam za sebe rješavao u vezi nekog statusa za sebe, a iskreno me je i strah jer gdje radim bojim se da se sazna išta.

 

MOJI PODACI:

- Rođen sam 1972.

- 27 godina radnog staža te plus dragovoljac (ZNG) bez čina 676dana borbenog sektora, nigdje nisam radio ( sa 18 godina sam otišao u JNA, a sa 19 u ZNG)

- Fizička oštećenja – dokumentacija što posjedujem iz rata iz bolnice (Vinkovačka bolnica, 10 mjesec 1991. ozljeda na liniji, jaki bolovi, analgetici)

- 8. mjesec 1992. – šivanje prstiju (podatak iz 2.GB GROM) te ni danas ne osjećam te prste na ruci – ozljeda na liniji

- Po neurologu iz 2009. su mi dijagnosticirane kronične glavobolje, a 2014. trnjenje i bolovi u ekstremitetima

- Psihologijski nalazi iz 2009. su pokazali depresivne komponente, elemente posttraumatskog stresnog poremećaja

- Prvi pregled po psihijatru 2009. te sam dobio dijagnozu F43.1. te se liječim i dan danas kod svog psihijatra. Bio sam i u dnevnoj bolnici 2017. gdje je dijagnoza također F43.1. te se po psihijatru liječim što redovito što nešto u prekidu do dan danas.

- 2013. mi je dijagnosticirana protruzija diska, posljedica toga su mi višegodišnji bolovi

- Kasnije mi je dijagnosticirano (2015.) da sam prebolio hepatitis B, a da se ne zna kada

 

Molio bih nekoga da mi objasni, savjetuje da li bih ja mogao ostvariti kakva prava prema zakonu o hrvatskim braniteljima jer ja nemam NIŠTA, nigdje nisam bio. Zdravlje mi je sve lošije, trpim, strah me i ići na bolovanje zbog firme, a kamoli da saznaju da imam PTSP zbog medicine rada ograničenja sposobnosti.

Zanima me što mi je prvo probati, pokušati i da li uopće mogu ostvariti kakva prava ili status ili da šutim i izdržim pa dokle mogu. 

Molim Vas za savjet.

Poštovani ,obzirom da se liječite od 2009 u svezi PTSP-a moj vam je savjet da predate zahtjev za status HRVI i navedete bolest PTSP,idite redovito na kontrole i idite u dnevnu bolnicu. Ja sam tako napravio isto sam 1972 godište i imam 27 godina staža bez benificija i dobio sam privremeni invaliditet 20%

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U pravu sam 99,9%

Ozljede i ranjavanja se drugačije tretira pošto je to trajno stanje i ide po "drugačijem principu i postupku" i tu ide dosta brzo, da ne kažem ad hock za razliku od bolesti  neovisno o vrsti  gdje je procedura dugotrajna da ne kažem dugogodišnja sa vrlo dvojbenim rezultatom i pitanjem da li ce se u opće ddokazati povezanost i ostvariti status.

Naravno u potpunosti se slažem da bez pravovaljane medicinske dokumentacije i zahtjeva putem gradskog odjela za branitelje nema ništa  od statusa i prava.

Postupak je za sve isti ali dinamika rješavanja i brzina donošenja rješenja NE.

Pustite VI na stranu ozljede i povrede koje su se pisale nakon 15-20 godina kod javnog bilježnika u 2 svjedoka😉😉

Ovdje ipak govorimo o ranjavanju i papirima iz ranog doba što samim time nosi drugačiju dimenziju postupka..

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dao bog da je tako, svu sreću želim tenku, pusti bilježnike, nisam ni čuo da je postojala ta mogućnost. Iz vlastitog iskustva govorim. Bio sam na predkomisiji a nalaza i mišljenje nije dolazilo godinu dana. E, onda sam po...,,  poslao e-mail na ruke predsjednika vlade, ministrima branitelja, zdravstva i uprave. U roku 5 dana zove me referent iz županije da je stigao nalaz i mišljenje (možda je slučajnost ali po ljubaznosti referenta ne bih rekao) Sada zovem Tvrtkovu i dobivam odgovor, "po redosljedu dolaska nalaza, nema preko reda"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , buda2 je napisao:

Da li " tenk" ima papire za 5 odlučuju vještaci a na mi sa foruma.

Pitanje koje bi mogli "postaviti" vještaci je da li se štovani t-34 nastavio liječiti od ozljeda zadobijenih '91 i '92 sve do 2020.navodi da nije ranjavan.da li postoje posljedice ozljeda ( višegodišnja posjeta specijalistima,odlazak u toplice, možebitna operacija ..)ako nije postavlja se pitanje zašto nije ( poslije otpusta više nikakve kontrole). " Oni " se hvataju za svakakve " propuste" da branitelj ne dobije status.

Moje je mišljenje da t-34 preda dokumentaciju za ostvarenje statusa rvi ( nema što izgubiti ).

POŠTOVANI Buda

Opet " malo" brkate ozljede i rane 😉

Ozljede i rane po kvalifikacija nisu iste, samim time i vještačenje nije isto kao i istog tjeka..

Dobro ste naveli da za ozljede je nužna podeblja medicinska dokumentacija kao i daljnji tijek liječenja.

Sa ranama je druga situacija..

Samim time da je ranjen uz pravovaljanu med dokumentaciju te okolnostima stradavanja stjece pravo na status Hrvi  da ne kažem automatizmom (Naravno uz podnošenje zahtjeva uz medicinsku dokumentaciju)..

A koliki ce biti postotak oštećenja to je drugi par cipela.

Isto kao i omjer rat mir koji kod korisnika T34 sigurno nece biti što je uvrijeđena praksa kod komisije u zadnje vrijeme  da koliko dobiješ postotak oštećenja npr 20% hrvi  da je i omjer 20/80 neće biti

Suludo i salate mortale bi bilo uz ranjavanje u današnje vrijeme vezati još i ozljedu te ptsp pa da to sve traje godinama i kada mu to sve skupa stave u komorbilitet nije napravio ništa te uzalud izgubio vrijeme i živce.

Prošla su ona "zlatna" vremena kad se svašta guralo u dokumentaciju i to prolazilo..

Mislim da me Vi poštovani Buda dobro razumijete što sam htio reći između redaka. ..

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , scvrtil6 je napisao:

Sime 1972, ne slažem se da može dobiti HRVI za 6 mjeseci, nije još predao ni zahtjev za priznavanje. Osobno sam predao svu potrebnu dokumentaciju u 12 mjesecu 2017,  do sad sam obavio samo predkomisiju, koja dovodi bolest srca u vezu sa ratom, čekam poziv iz Tvrtkove ( ne radi se o PTSP, već srce liječeno po liječnicima u vojarni u vrijeme rata radi čega sam i otpušten sada sam civilni invalid 100% razina IV) 

t-34 moraš sam odlučiti, ja bih ipak predao zahtjev pa čekati bez pričanja okolo i raditi

POŠTOVANI!!

Ni jedan predmet pred komisijom nije ist i ne možete globalizirat stvar sa svojim slučajem..

Iz isćitanog o Vama mišljenja sam da ste od početka sa svojim predmetom krivo krenuli...

S obzirom na Vasu bolest u koju ne želim ulaziti a isto tako Vas ne želim obeshrabri ti jako, jako teško ćete riješiti svoj slućaj te ce biti ravno eurojackpotu ako uspijete..

Samim time budite sretni Vam se vrijeme oduži u čekanju te da Vas u narednih 6 mjeseci tj ovo doba besparice i recesije po državu ne zovu na pregled jel neće dobro završiti po Vas..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 44 minuta, sime1972 je napisao:

POŠTOVANI Buda

Opet " malo" brkate ozljede i rane 😉

Ozljede i rane po kvalifikacija nisu iste, samim time i vještačenje nije isto kao i istog tjeka..

Dobro ste naveli da za ozljede je nužna podeblja medicinska dokumentacija kao i daljnji tijek liječenja.

Sa ranama je druga situacija..

Samim time da je ranjen uz pravovaljanu med dokumentaciju te okolnostima stradavanja stjece pravo na status Hrvi  da ne kažem automatizmom (Naravno uz podnošenje zahtjeva uz medicinsku dokumentaciju)..

A koliki ce biti postotak oštećenja to je drugi par cipela.

Isto kao i omjer rat mir koji kod korisnika T34 sigurno nece biti što je uvrijeđena praksa kod komisije u zadnje vrijeme  da koliko dobiješ postotak oštećenja npr 20% hrvi  da je i omjer 20/80 neće biti

Suludo i salate mortale bi bilo uz ranjavanje u današnje vrijeme vezati još i ozljedu te ptsp pa da to sve traje godinama i kada mu to sve skupa stave u komorbilitet nije napravio ništa te uzalud izgubio vrijeme i živce.

Prošla su ona "zlatna" vremena kad se svašta guralo u dokumentaciju i to prolazilo..

Mislim da me Vi poštovani Buda dobro razumijete što sam htio reći između redaka. ..

 

 

Naravno da sam razumio.ali samo malo da se postavim ( možebitno ) u ulogu vještaka. npr.pitanje : ranjen si '91 ili '92 i sada poslije 30 godina si se sjetio da tražiš mirovinu na konto toga.gdje si bio do sada ? ( osobito 2005).sa statusom rvi ako ne želiš nemoraš ići u mirovinu.možeš nastaviti raditi ali status imaš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 34 minuta, buda2 je napisao:

Naravno da sam razumio.ali samo malo da se postavim ( možebitno ) u ulogu vještaka. npr.pitanje : ranjen si '91 ili '92 i sada poslije 30 godina si se sjetio da tražiš mirovinu na konto toga.gdje si bio do sada ? ( osobito 2005).sa statusom rvi ako ne želiš nemoraš ići u mirovinu.možeš nastaviti raditi ali status imaš.

Dragi moj Buda...

Sva sreća pa nisi vještak 😉😉😉

Jel to po T34 ne bi dobro završilo😁😁

Još jednom:

RANE ne ZASTRJEVAJU!!!

ZA rane NEMA pretkomisije.

Temeljem medicinske dokumentacije sve je vidljivo i jasno i nema se vještak šta pitati  jer je to ćinjenićno stanje koje NIKAD ali NIKAD se neće promjenti..

I to je za T34 nepobitna okolnost temeljem koje po ubrzanom postupku ostvaruje Hrvi sa određenom postotkom koji mu donosi status i sva prava kao Hrvi kao pravo na invalidsku mirovinu.

E sada....

Invalitska mirovina je sasvim drugi par cipela ili ti ga postupak..

Pri traženju invalidske mirovine koju zatražuje putem svog liječnika izlazi na inv komisiju gdje se onda gleda rana, funkcionalnost extremiteta zbog rane, daljnji tijek liječenja i ostalo...

Nadam se da sam neke stvari pojasnio pa da se ne brkaju lončić..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , sime1972 je napisao:

Dragi moj Buda...

Sva sreća pa nisi vještak 😉😉😉

Jel to po T34 ne bi dobro završilo😁😁

Još jednom:

RANE ne ZASTRJEVAJU!!!

ZA rane NEMA pretkomisije.

Temeljem medicinske dokumentacije sve je vidljivo i jasno i nema se vještak šta pitati  jer je to ćinjenićno stanje koje NIKAD ali NIKAD se neće promjenti..

I to je za T34 nepobitna okolnost temeljem koje po ubrzanom postupku ostvaruje Hrvi sa određenom postotkom koji mu donosi status i sva prava kao Hrvi kao pravo na invalidsku mirovinu.

E sada....

Invalitska mirovina je sasvim drugi par cipela ili ti ga postupak..

Pri traženju invalidske mirovine koju zatražuje putem svog liječnika izlazi na inv komisiju gdje se onda gleda rana, funkcionalnost extremiteta zbog rane, daljnji tijek liječenja i ostalo...

Nadam se da sam neke stvari pojasnio pa da se ne brkaju lončić..

Naravno da je dobivanje statusa rvi i odlazak u invalidsku komisiju dvije različite stvari koje se ne bi trebale dovoditi u isti kontekst.

Da rezimiramo : T34 treba podnijeti zahtjev za status rvi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, buda2 je napisao:

Naravno da je dobivanje statusa rvi i odlazak u invalidsku komisiju dvije različite stvari koje se ne bi trebale dovoditi u isti kontekst.

Da rezimiramo : T34 treba podnijeti zahtjev za status rvi.

Tako je BUDA!!

ali isključivo temeljem RANJAVANA

sve ostalo kompliciran stvar i produžuje postupak..

Kasnije se ozljeda i ptsp mogu pokrenuti kao pogoršanje stanja te da mu se i to priznao..

Najvažnije je dobiti status što za T34 ne bi smio biti neki veliki problem..

Nadam se da korisnik T34 bude propatio ovu našu raspravu te izvukao rezime u kojem pravcu treba krenuti..

Ugodan dan!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zašto krivo: zakon je stupio na snagu 15.12.2017. godine, pratio sam razvoj donošenja zakona i shodno tome pripremao svu dokumentaciju, tako da sam 18.12.2017. predao kompletnu dokumentaciju među prvima u županiji, na red za predkomisiju sam došao u 4 mjesecu 2019. dokle, prije su se izredali branitelji s tkz. vezama, (tu sam pogriješio), no dobro, ali sada nema nalaza od predkomisije godinu dana dok nisam podigao uzbunu, sad čekam na red vještačenje u Tvrtkovoj (sve radim pošteno). Usput sve sam to prolazio za civilne potrebe (osobna invalidnina). Isto tako nikad kraja dok nisam pokrenuo upravni spor. Upravni sud je tražio obrazloženje druge strane te su u roku odmah priznali moj cjelokupni zahtjev (žalbu) tako da mi sada moraju vratiti zaostatke od godinu dana.

Inaće vještačenje se sada radi samo na temelju medicinske dokumentacije bez prisustva vještačene osobe.

Bilo bi interesantno da netko pokrene upravni spor po pitanju rokova po Zakonu o općem upravnom postupku, jer je i stjecanje statusa HRVI upravna stvar (samo moje razmišljanje).

Tenk pokreni zahtjev za status HRVI, te ti želim puno sreće

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

T34 nije  naveo da je ranjen, ali i da je msama činjenica da je netko ranjen ne znači da ima i invalidnost po Pravilniku o utvrđivanju postotka oštećenja organizma HRVI iz Domovinskog rata.

I da je ranjen morao bi imati potpunu dokumentaciju o svim medicinskim postupcima koji su provedeni u procesu liječenja i rehabilitacije.

On to nema.

Što se tiče PTSP, na što sam se ja referirao u prvom postu, svima je poznato koja je procedura i da je to dugotrajan proces s neizvjesnim ishodom.

A on neka odluči kako mu volja.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Revizor je u pravu, vještake ne zanima žaljenje, slatkoriječivost, već da li si bio u ratu a sve ozljede, rane, bolesti i zatočeništvo moraju biti dobro podkrjepljene medicinskom dokumentacijom, kontinuiranom liječenju do danas (naročito ptsp). Ima slučejeva da ti kaže da ste izljećeni. Osobno sam bio 4 puta na vještačenju u Središnjem uredu Zgrebu za civilne potrebe. Malo ovisi i na kojeg vještaka naletiš (mene je vještačila specijalistica za školsku medicinu a očekivao sam kardiologa).

Ne odvraćam i ne plašim tenka, već mu govorim iz vlastitog iskustva

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , revizor je napisao:

T34 nije  naveo da je ranjen, ali i da je msama činjenica da je netko ranjen ne znači da ima i invalidnost po Pravilniku o utvrđivanju postotka oštećenja organizma HRVI iz Domovinskog rata.

I da je ranjen morao bi imati potpunu dokumentaciju o svim medicinskim postupcima koji su provedeni u procesu liječenja i rehabilitacije.

On to nema.

Što se tiče PTSP, na što sam se ja referirao u prvom postu, svima je poznato koja je procedura i da je to dugotrajan proces s neizvjesnim ishodom.

A on neka odluči kako mu volja.

 

 

Ma kako nije???

Jel naveo u svojim podacima da je u 8 mj 1992 imao šivanje prstiju teda mu je to ratna ozljeda i vjerojatno ima te papire jel bez njih nema šta tražiti...

I OPET ne Čitate šta je T34 napisao nego i dalje mlatite praznu slamu..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je to u redu, ali i dalje tvrdim da to mora utvrditi postupkom za utvrđivanje statusa HRVI što traje prilično dugo. Koliko raspravljamo već je moga predati zahtjev i raditi ako može, ako ne može bolovanje i dalje invalidska mirovina, ali opet vještačenje po ZOSI.

Tenk isti slučaj sam ja prošao i prolazim. 1992 sam razvojačen radi bolesti, radio sam koliko sam mogao i redovito se liječio, (mogao sam odmah u mirovinu ali gradiš kuću, djeca u školu, mala mirovina) 2008 otišao sam u invalidsku mirovinu a 2017 sam pokrenu priznavanje statusa HRVI, do sada mi je samo utvrđeno da je bolest JESTE u vezi s ratom, sad sve ovisi o vještacima

Na tebi je da odlučiš, još jednom sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , sime1972 je napisao:

Ma kako nije???

Jel naveo u svojim podacima da je u 8 mj 1992 imao šivanje prstiju teda mu je to ratna ozljeda i vjerojatno ima te papire jel bez njih nema šta tražiti...

I OPET ne Čitate šta je T34 napisao nego i dalje mlatite praznu slamu..

Ma kako nije ???

t-34 nije uopće napisao da je ranjen '92,već da je imao ozljedu na prvoj llinii.ozljediti šaku/prste je mogao i istovarujući municiju, nošenje debala za sklonište, premještanje/transport topa ...nigdje eksplicitno ne navodi da je ranjen.svi koje poznam a znam da su ranjeni , kažu ranjen sam, a ne ozljeda na prvoj crti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , sime1972 je napisao:

I OPET ne Čitate šta je T34 napisao nego i dalje mlatite praznu slamu

bitno da ti čitaš....

ajmo redom

, t-34 je napisao:

- Fizička oštećenja – dokumentacija što posjedujem iz rata iz bolnice (Vinkovačka bolnica, 10 mjesec 1991. ozljeda na liniji, jaki bolovi, analgetici)

ovo ništa ne znači...kakva ozljeda...da li ima posljedica trajnih?....ako je to prošlo,od toga ništa...

, t-34 je napisao:

- 8. mjesec 1992. – šivanje prstiju (podatak iz 2.GB GROM) te ni danas ne osjećam te prste na ruci – ozljeda na liniji

ovdje ne piše nikakvo ranjavanje o čemu ti pišeš i još druge upozoravaš da oni ne čitaju i mlate praznu slamu....ovdje piše ozljeda prstiju

može biti da tu postoji neki invaliditet,a može biti i da ne postoji.....može biti i da postoji manje od 20% što je česta pojava ,pa od toga koristi nikakve..

, t-34 je napisao:

- Po neurologu iz 2009. su mi dijagnosticirane kronične glavobolje, a 2014. trnjenje i bolovi u ekstremitetima

vrlo upitno da ce se priznati kao posljedica rata,ako glavobolja nije sastavni dio ptsp-a ili neke ozljede..

, t-34 je napisao:

- 2013. mi je dijagnosticirana protruzija diska, posljedica toga su mi višegodišnji bolovi

- Kasnije mi je dijagnosticirano (2015.) da sam prebolio hepatitis B, a da se ne zna kada

ovo također vrlo-vrlo upitno...

, t-34 je napisao:

- Psihologijski nalazi iz 2009. su pokazali depresivne komponente, elemente posttraumatskog stresnog poremećaja

- Prvi pregled po psihijatru 2009. te sam dobio dijagnozu F43.1. te se liječim i dan danas kod svog psihijatra. Bio sam i u dnevnoj bolnici 2017. gdje je dijagnoza također F43.1. te se po psihijatru liječim što redovito što nešto u prekidu do dan danas.

jedino gdje se redovitije liječi i ima nekakva kontinuitet iako znam podosta njih koji i sa bolničkim liječenjima dobiju manje od 20%

ovo sam sad sve napisao ne da čovjeka obeshrabrim ili odgovaram od predaje ,već samo da ga upozorim da nije to baš samo predaj i dobijaš 100 % za 6 mjeseci...

da on sad nema zaposlenje ili strah od gubitka posla ili da kaže da više ne može raditi bez ikakve dvojbe bi mu rekao da to sve pokrene...ovako on mora sam odvagati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Mister-X je napisao:

bitno da ti čitaš....

ajmo redom

ovo ništa ne znači...kakva ozljeda...da li ima posljedica trajnih?....ako je to prošlo,od toga ništa...

ovdje ne piše nikakvo ranjavanje o čemu ti pišeš i još druge upozoravaš da oni ne čitaju i mlate praznu slamu....ovdje piše ozljeda prstiju

može biti da tu postoji neki invaliditet,a može biti i da ne postoji.....može biti i da postoji manje od 20% što je česta pojava ,pa od toga koristi nikakve..

vrlo upitno da ce se priznati kao posljedica rata,ako glavobolja nije sastavni dio ptsp-a ili neke ozljede..

ovo također vrlo-vrlo upitno...

jedino gdje se redovitije liječi i ima nekakva kontinuitet iako znam podosta njih koji i sa bolničkim liječenjima dobiju manje od 20%

ovo sam sad sve napisao ne da čovjeka obeshrabrim ili odgovaram od predaje ,već samo da ga upozorim da nije to baš samo predaj i dobijaš 100 % za 6 mjeseci...

da on sad nema zaposlenje ili strah od gubitka posla ili da kaže da više ne može raditi bez ikakve dvojbe bi mu rekao da to sve pokrene...ovako on mora sam odvagati

Mister X, mišljenja sam da tenk pokrene postupak " čisto " ( bez obzira na rezultat ), da si poslije , jednog dana ne bi prigovorio da je bio prelijen ili šlušao krive naputke.on jednostavno nema što izgubiti.nekoliko izlaza na PLP i redovne kontole.ako je to neki "veliki i neizvedivi" posao onda .....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, buda2 je napisao:

Mister X, mišljenja sam da tenk pokrene postupak " čisto " ( bez obzira na rezultat ), da si poslije , jednog dana ne bi prigovorio da je bio prelijen ili šlušao krive naputke.on jednostavno nema što izgubiti.nekoliko izlaza na PLP i redovne kontole.ako je to neki "veliki i neizvedivi" posao onda .....

ma slažem se....pogotovo ako više ne može raditi....ali je u prvom postu iznio bojazan da ne izgubi posao,pa najbolje on zna ..a mi smo tu da mu malo pojasnimo kako to ide,kojom brzinom  i šta ga sve čeka i koje peripetije na tom putu...a on nek odvaže šta mu je najbolje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Mister-X je napisao:

ma slažem se....pogotovo ako više ne može raditi....ali je u prvom postu iznio bojazan da ne izgubi posao,pa najbolje on zna ..a mi smo tu da mu malo pojasnimo kako to ide,kojom brzinom  i šta ga sve čeka i koje peripetije na tom putu...a on nek odvaže šta mu je najbolje...

Sve 5.rad kod privatnika je malo zaheban.gleda da ako si često na bolovanju da te se riješi.za postupak dobivanja rvi treba li biti stalno na bolovanju ili samo odrađivati češće kontrole ( 4 godišnje) a eventualno bolnićko biti na bolovanju ??? Ja sam već bio u mirovini kada sam bio u postupku priznavanja statusa.

t-34 je sada između čekića i nakovnja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Gospodine Profesore .Pitanje za vas ..1962 Hrvi od2006 god u prijevremenoj mirovini ..zanima me  u vezi Narodne zastite Predao sam papire u 2018 godine i priznato ni je 122 daba .Predao sam papire u mirovinsko Osijek da mi se ponovno obracuna mirovina jer sam Hrvi+dragovoljac sad kad mi je priznato naroda zastita..mjenja se koeficijent na 1.85 +10%dodatak kao dragovolac +122 dana provedena u narodnoj zasiti..ali jos nisam dobio rjesenje iz mirovinskog ..zasto i koliko bi mi se povecala mirovina...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 minuta, Mustanghors je napisao:

Gospodine Profesore .Pitanje za vas ..1962 Hrvi 20%od2006 god u prijevremenoj mirovini .50:50% 347  dana.u HV zanima me  u vezi Narodne zastite Predao sam papire u 2018 godine i priznato ni je 122 daba .Predao sam papire u mirovinsko Osijek da mi se ponovno obracuna mirovina jer sam Hrvi+dragovoljac sad kad mi je priznato naroda zastita..mjenja se koeficijent na 1.85 +10%dodatak kao dragovoljac +122 dana provedena u narodnoj zasiti..ali jos nisam dobio rjesenje iz mirovinskog ..zasto i koliko bi mi se povecala mirovina...

Zasto se toliko odugovlaci u mirovinskom kada imam sve pozitivno rijeseno i 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Mustanghors je napisao:

Gospodine Profesore .Pitanje za vas ..1962 Hrvi 20%od2006 god u prijevremenoj mirovini .50:50% 347  dana.u HV zanima me  u vezi Narodne zastite Predao sam papire u 2018 godine i priznato ni je 122 daba .Predao sam papire u mirovinsko Osijek da mi se ponovno obracuna mirovina jer sam Hrvi+dragovoljac sad kad mi je priznato naroda zastita..mjenja se koeficijent na 1.85 +10%dodatak kao dragovoljac +122 dana provedena u narodnoj zasiti..ali jos nisam dobio rjesenje iz mirovinskog ..zasto i koliko bi mi se povecala mirovina...

Poštovani Mustang,

za konkretan odgovor u vašem pitanju nedostaju točni padaci za ispuniti bijela polja na slici.

Sigurno je da vam vojni dio raste a civilni dio mirovine pada.

Mustang Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Mustanghors je napisao:

Gospodine Profesore .Pitanje za vas ..1962 Hrvi od2006 god u prijevremenoj mirovini ..zanima me  u vezi Narodne zastite Predao sam papire u 2018 godine i priznato ni je 122 daba .Predao sam papire u mirovinsko Osijek da mi se ponovno obracuna mirovina jer sam Hrvi+dragovoljac sad kad mi je priznato naroda zastita..mjenja se koeficijent na 1.85 +10%dodatak kao dragovolac +122 dana provedena u narodnoj zasiti..ali jos nisam dobio rjesenje iz mirovinskog ..zasto i koliko bi mi se povecala mirovina...

 

prije 7 sati , Mustanghors je napisao:

Zasto se toliko odugovlaci u mirovinskom kada imam sve pozitivno rijeseno i 

budi sretan što nisi dobio rješenje jer bi vjerovatno dobio odbijenicu...

po dosadašnjem zakonu naknadno dobivanje statusa NZ se nije moglo korisiti kao razlog ponovnom obračunu mirovine za one koji su već u mirovini.....

po ovom sad izglasanom ce postojati to pravo....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...
prije 10 minuta, jozo123123 je napisao:

dali netko zna dali se ukinulo zakonski pravo o smanjenju mirovine od 10 posto po koje je stupilo na snagu 2010 godine

Zakon o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju nije ukinut i koliko mi se čini mislim da nikada ni neće. Cijeli zakon možete pročitati na linku dolje.

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_06_71_2137.html

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , jozo123123 je napisao:

Zakon o smanjenu mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju NN 71/10, 130/11, 157/13

Nasao sam zakon od 2017.g di je vlada ukinula zakon o smanjenu mirovina od 2010.  Mogu li vam to poslat na email?

Poštovani, ta odluka u NN 88/2017 ukida odluku iz članka 3a zakona iz NN 157/2013 tj. za mirovine iznad 5000 kn. Ovo smanjenje iz    NN 71/2010 tj. izmjena 130/2011 za mirovine iznad 3500 kn je još uvijek važeće. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Skywalker007 je napisao:

Poštovani, ta odluka u NN 88/2017 ukida odluku iz članka 3a zakona iz NN 157/2013 tj. za mirovine iznad 5000 kn. Ovo smanjenje iz    NN 71/2010 tj. izmjena 130/2011 za mirovine iznad 3500 kn je još uvijek važeće. 

Svaka im čast ja sam u domovinskom ratu sudjelovao 1567 dana kao dragovoljac borbeni sektor 1990 do 1995 prve simptome PTSP SAM OSJETIO 1995 kao zapovjednik desetine nisam bio sposoban u glavi i napuštam postrojbu vračam se u svoju firmu i nakon 6 godišnjih postajem višak1998 več imam teži PTSP  po nalazu liječnika ali iz ponosa nisam htio tražiti mirovinu 2006 pored bolničkih i ostalih ljećenja stanje mi se strašno pogoršalo skupim dokumentaciju od  dvije godine predam na komisiju prvo stupanska i zagreb odmah nakon jednog izlaska dobivam 50 posto  vojne 50 civilne faktor 150 jer nisam mogao ostvariti status hrvi takav je bio zakon nisam se žalio nikad plaćao sam dopunsko  na moj zahtjev podnesem zahtjev komisiji da mi utvrde tjelesno oštećenje da bi dobio plavu zdrastvenu iskaznicu viječe vještaka procjene da imam po pitanju  PTSP 40 posto nisam vam napisao mirovinu sam dobio 2008 g 3456 kuna 2019 dolazi zakon  i na nagovor svoga psihijatra podnesem zahtjev za priznavanje hrvi dva puta sam bio na komisiji u splitu i dobijem teže srednji 20 posto hrvi sam podnesem zahtjev za novi obračun mirovine i mirovina mi se digne 880 kun ali opet mi ponovo skidaju 10 posto nisam se žalio ali me strašno boli prije dva mjeseca loše sam se osjeća a osjećam se svaki dan sin me odveze u bolnicu i zamislite nisu me primili  da sam na jakom terapiji dobio sam inekciju i otiša sam kuči moj me ljčnik nagovara da tražim pogoršanje  što ne želim ja sam u godinama 66 oprostite na ovako velikom pisanju i svim braniteljima koji mogu neka ne odustaju oprostite na greškama u pisanju

 

prije 3 sati , Skywalker007 je napisao:

Poštovani, ta odluka u NN 88/2017 ukida odluku iz članka 3a zakona iz NN 157/2013 tj. za mirovine iznad 5000 kn. Ovo smanjenje iz    NN 71/2010 tj. izmjena 130/2011 za mirovine iznad 3500 kn je još uvijek važeće. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, shvaćam Vas ali svi mi imamo nekakvu situaciju zato i ovdje komuniciramo i dijelimo osobna iskustva kako bi si pomogli. Od 1991 u specijalnoj policiji s ukupno 1792 dana i 1500 u borbenom sektoru cijelo vrijeme na prvoj linije jer je i mjesto stanovanja bilo na prvoj liniji. Odlazim u starosnu mirovinu s 41 staža a na komisijama za hrvi 2 puta me odbijaju, pa žalbe, tužbe i zbog lošeg stanja 5 puta hospitaliziran i to 2 puta na zatvorenom odjelu. Napokon nakon 5 godina dobijem hrvi s 20 rat i 80 mir.  a starosna mirovina s 41 staža mi je bila 3900 i još uvijek čekam neki novi izračun ali još ništa. Nagovaraju me da tražim pogoršanje ali ako doktori ne vide da imam 41 godinu staža i da mi nije dobro onda ja tu ne mogu ništa, polako rješavam koliko mi se da, ali se više ne opterećujem tim žalbama i tužbama neko polako bez opterećenja i čuvam svoje zdravlje koliko mogu. Čuvajte zdravlje i polako koliko možete tražite svoja prava. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 minuta, Skywalker007 je napisao:

Poštovani, shvaćam Vas ali svi mi imamo nekakvu situaciju zato i ovdje komuniciramo i dijelimo osobna iskustva kako bi si pomogli. Od 1991 u specijalnoj policiji s ukupno 1792 dana i 1500 u borbenom sektoru cijelo vrijeme na prvoj linije jer je i mjesto stanovanja bilo na prvoj liniji. Odlazim u starosnu mirovinu s 41 staža a na komisijama za hrvi 2 puta me odbijaju, pa žalbe, tužbe i zbog lošeg stanja 5 puta hospitaliziran i to 2 puta na zatvorenom odjelu. Napokon nakon 5 godina dobijem hrvi s 20 rat i 80 mir.  a starosna mirovina s 41 staža mi je bila 3900 i još uvijek čekam neki novi izračun ali još ništa. Nagovaraju me da tražim pogoršanje ali ako doktori ne vide da imam 41 godinu staža i da mi nije dobro onda ja tu ne mogu ništa, polako rješavam koliko mi se da, ali se više ne opterećujem tim žalbama i tužbama neko polako bez opterećenja i čuvam svoje zdravlje koliko mogu. Čuvajte zdravlje i polako koliko možete tražite svoja prava. 

Ne znam šio da kažem sramota da budem iskren moja mirovina je 4450 kun kako imate tako malu mirovinu i 20 rat 80 mir i toliko staža guraj koliko možeš ne daj se ja imam 21 godinu staža pored ptsp  mene je napalo dosta bolesti srce problem tlak štitnjača kićma  100 metara moram sjesti desno uho pala granata blizu itd ali to ne priznaju nešto kod vas krivo su obračunali i da nemate status dragovoljca na toliko dana vam se mora biti veća

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Skywalker007 je napisao:

Ja sam trenutno u starosnoj mirovini čekam već 6 mjeseci za novi izračun invalidske mirovine, jer sam hrvi tek nakon 5 godina natezanja dobio za stalno. Znači još mi nisu ništa izračunali čekam mirovinski da napokon nešto jave. 

 

prije 10 sati , Skywalker007 je napisao:

Ja sam trenutno u starosnoj mirovini čekam već 6 mjeseci za novi izračun invalidske mirovine, jer sam hrvi tek nakon 5 godina natezanja dobio za stalno. Znači još mi nisu ništa izračunali čekam mirovinski da napokon nešto jave. 

poštovani puno čekate ali mislim kad dobijete riješenje mirovina bi vam trebala biti oko 6.000 kn i malo više imam prijatelja slučan primjer kao vi 6300 ja sam ćekao na riješenje 2 mjeseca

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jozo, opusti se. imam 1600 dana borbenog sektora, 20% hrvi, 8 godina u spec. policiji, 24 godine staža, bila dugo 1880 kuna, digla se na 2200 kuna mirovine već 2-3 godine pa uživam. 

nemam ni vojnu mirovinu nego civilnu profesionalnu. čekam već godinu dana izračun mirovine sa hrvi i 20-80. bit će manja od 2800 kuna.

 

uređeno: od obrisan
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija