Jump to content

Odbačena privatna tužba,


luka11

Preporučene objave

Poštovani molim pomoć ako netko zna? Naime podnio sam privatnu tužbu radi klevete i tužbu radi naknade štete u parničnom postupku koja je u procesu ,privatne tužba je odbačena je iz razloga po tvrdnjama suda da nije  sastavljena po zakonu kako treba mada sam u njoj naveo sve šta je bilo potrebno,opis djela njihov zakonski naziv njihovih obilježja iz kojih protječu itd, uložio sam žalbu protiv rješenja  i II stupanjski je odbio žalbu i potvrdio rješenje suda I stupnja . Pitanje koliki je zakonski rok za podizanje ustavne tužbe?, i dali odbacivanje privatne tužbe u kaznenom postupku može imati utjecaj u ostvarivanju prava na naknadu neimovinske štete u parničnom postupku obzirom da sam podnio i jednu i drugu?.Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da sve u detalj istinito kako je bilo,  navedenog dana te zgode pozvao sam i policiju koja je sastavila zapisnik saslušala svjedoke .počinitelje  i nakon obavijesnog razgovora sa svjedocima i počiniteljima policijski službenici utvrdili  da su  dvoje ljudi sve izrečene upućene riječi meni,odnosno neistine i vrijeđanje i izgovorili, i dobio sam posebno izvješće u kojem piše da je na moju šteti počinjeno KD Klevete koje se goni po PT.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sumnjam da ste dobili takvo izvjesce da bi na vasu stetu bilo pocinjeno KD klevete, obzirom da za takve tvrdnje bi se prethodno morao provesti kazneni postupak po privatnoj tuzbi, a u kojem je ionako utvrdeno da nema krivnje pocinitelja. odbacena privatna tuzba nije da nece imati nikakvog utjecaja na parnicu, drugim rijecima imali biste veci parnicni uspjeh da ste polucili pozitivan rezultat po privatnoj tuzbi, i to je logicno jer ako niste oklevetani, kao je utvrdio sud, na koji vam je nacin onda povrijeden ugled?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , Kekec127 je napisao:

sumnjam da ste dobili takvo izvjesce da bi na vasu stetu bilo pocinjeno KD klevete, obzirom da za takve tvrdnje bi se prethodno morao provesti kazneni postupak po privatnoj tuzbi, a u kojem je ionako utvrdeno da nema krivnje pocinitelja. odbacena privatna tuzba nije da nece imati nikakvog utjecaja na parnicu, drugim rijecima imali biste veci parnicni uspjeh da ste polucili pozitivan rezultat po privatnoj tuzbi, i to je logicno jer ako niste oklevetani, kao je utvrdio sud, na koji vam je nacin onda povrijeden ugled?

Odbačaj nije meritorno rješavanje, jer se nije raspravljalo o tome je li ili nije počinjeno kazneno djelo, već iz formalnih razloga nevaljanosti privatne tužbe (jeste li je podnijeli nakon isteka 3 mjeseca od dana saznanja za djelo i počinitelja?) slijedom čega se iz odbačaja ne može donijeti nikakav zaključak.

Osuda po privatnoj tužbi bi za parnični sud značila da je prethodno pitanje postojanja klevete i počinitelja meritorno riješeno pred kaznenim sudom, i takva rješidba bi tada obvezivala parnični sud. No sve i da nje nema, ne znači da u parničnom postupku oštećeni ne može dokazivati da mu je narušena čast i ugled. Ova dva su postupka paralelna i međusobno različita po svojoj biti i svrsi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Ruby_Danderfluff je napisao:

Odbačaj nije meritorno rješavanje, jer se nije raspravljalo o tome je li ili nije počinjeno kazneno djelo, već iz formalnih razloga nevaljanosti privatne tužbe (jeste li je podnijeli nakon isteka 3 mjeseca od dana saznanja za djelo i počinitelja?) slijedom čega se iz odbačaja ne može donijeti nikakav zaključak.

Osuda po privatnoj tužbi bi za parnični sud značila da je prethodno pitanje postojanja klevete i počinitelja meritorno riješeno pred kaznenim sudom, i takva rješidba bi tada obvezivala parnični sud. No sve i da nje nema, ne znači da u parničnom postupku oštećeni ne može dokazivati da mu je narušena čast i ugled. Ova dva su postupka paralelna i međusobno različita po svojoj biti i svrsi.

apsolutno, no misljenja sam da bi parnicni uspjeh bio vjerojatniji kada bi u kaznenom postupku o kleveti bila utvrdena krivnja, obzirom da je kleveta upravo djelo koje napada neciju cast i ugled. drugim rijecima, iako se slazem da nije nemoguce da bi u parnici tuzitelj mogao dokazati da mu je ostecen ugled, to bi bez kaznene osude ipak bilo tesko. no, u ovom konkretnom slucaju, moguce je da je tuzba odbacena radi nekih proceduralnih pitanja, pa se nije moglo ni ulaziti u meritum, u kom slucaju bi parnica imala smisla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija