Jump to content

Dobivanje uporabne dozvole za objekt građen prije '68g.


ABZ

Preporučene objave

Poštovani,

Naslijedio sam objekt koji je izgrađen prije '68e godine.
U rješenju o nasljeđivanju navedeno je zemljište s kućom.
Međutim u zemljišno knjižnom odjelu kao vlasništvo je navedeno samo zemljište, bez građevine.
Rečeno mi je da u tom slučaju treba ishodovati Uporabnu dozvolu, a sukladno potvrdi o gradnji prije 68e godine.
Međutim, objekt je nadograđen i nakon 68e godine, te me zanima što to znači prilikom zahtjeva za uporabnom dozvolom.
Da li u najgorem slučaju mogu dobiti uporabnu dozvolu za prvo-izgrađeni dio, ili to otpada s obzirom da je objekt nadograđivan?
U slučaju ukupnog odbijanja uporabne dozvole, koje su mi preostale opcije?

Hvala na savjetima i informacijama!
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ne možete dobiti uporabnu dozvolu za objekat koji ne postoji. Prvo morate upisati objekat u vlasničke knjige. Da bi to napravili trebate da geometar napravi elaborat o izmjeri zemljišta i objekata koji sa na tom zemljištu nalaze.

U geodetskom uredu će ustanoviti što je bilo sagrađeno prije 1968 godine. Budući da je dogradnja vjerovatno sastavni dio građevine izgrađene prije1968 isti dio ćete morat legalizirati. Tek po legalizaciji i upisu u vlasnički list moći ćete tražiti uporabnu dozvolu.

Ovaj savjet je skup svega što sam morao napraviti da bi dobio uporabnu dozvolu za objekat sagrađen 1942 godine i koji nije bio upisan u vlasničke knjige, ali nije imao nikakve dogradnje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Hvala na Vašem odgovoru i informacijama!
Da, slažem se..
Naknadno sam informiran da uporabna ne ide, ako je dogradnja napravljena iza 68e.
Dakle, prvi korak je elaborat geodetski elaborat za zemljište i kuću, drugi je legalizacija kata.
Pretpostavljam da se tim postupkom jednostavnije riješava prizemlje koje je prije 68 rađeno (inače, plaćamo komunalne i vodne doprinose) , dok će gornji kat ići iz početka?
Koji su uopće cca financijski okviri te legalizacije; prizemlje 150m2, kat 100m2.

Još jednom hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo morate imati projekat za nadogradnju u koji će morati biti uključen i dio izgrađen prije 68 god jer je to sada jedna cjelina, ali i radi građevinskih rješenja nadogradnje na prije izgrađen objekat.

Slijedi geodetski posao sa izradom elaborata, pa zahtjev za građevinskom dozvolom. Po   dobivanju dozvole treba upis u katastar koji rješenje prosljeđuje u zemljišne knjige.

Sa izvadkom iz zemljišnih knjiga i projektnom dokumentacijom možete tražiti uporabnu dozvolu. Možda slijed radnji i nije točan, ali to su radnje koje ćete morati obaviti. Koliko će to koštati ne mogu reći, ali neće biti mali obzirom na veličinu objekta. Mislim da to nećete moći sami napraviti bez stručne pomoći odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija