Jump to content

Nužni dio-oporučno ili zakonsko nasljeđivanje


anonimno

Preporučene objave

Primjetila sam da se tema nužnog nasljeđivanja dosta provlači, međutim daju se nejednaki odgovori.

Zato, zna li netko kratko i jasno odgovoriti:

kad se primjenuje institut nužnog dijela:

kod pobijanja oporučnih raspolaganja,

ili i kod zakonskog nasljeđivanja u slučaju darovanja???

Ja osobno mislim da samo kod oporučnog raspolaganja.

Jer kod darovanja vrijedi načelo apsolutnosti vlasništva tj. svatko sa svojim vlasništvom može činiti što ga volja.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bolje Vam je da ne mislite, nego da pročitate zakon. Naime, (krivo) mišljenje ponekad može škoditi.

 

Iz Zakona o nasljeđivanju:

 

2. Izračunavanje vrijednosti nužnog dijela, umanjenje raspolaganja za slučaj smrti i vraćanje darova

a) Izračunavanje vrijednosti nužnog dijela

 

Utvrđivanje vrijednosti ostavine

 

Članak 71.

(1) Vrijednost ostavine na temelju koje se izračunava vrijednost nužnog dijela utvrđuje se na sljedeći način:

 

1. Najprije treba popisati i procijeniti sva dobra koja je ostavitelj imao u času smrti, računajući tu i sve ono čime je raspolagao oporukom, kao i sve njegove tražbine, pa i one koje ima prema nekom nasljedniku, osim tražbina koje su očito nenaplative.

 

2. Od utvrđene vrijednosti dobara koja je ostavitelj imao u času smrti odbija se iznos ostaviteljevih dugova, iznos troškova popisa i procjene ostavine i troškova pokopa ostavitelja.

 

3. Tako dobivenom ostatku pribraja se vrijednost svih darova koje je ostavitelj učinio na bilo koji način nekom zakonskom nasljedniku bez obzira nasljeđuje li ostavitelja, pa i darova učinjenih nasljednicima koji se odriču nasljedstva, kao i onih darova za koje je ostavitelj naredio da se ne uračunaju nasljedniku u njegov nasljedni dio.

 

4. Tome se pribraja i vrijednost darova koje je ostavitelj u zadnjoj godini svoga života učinio drugim osobama koje nisu zakonski nasljednici, osim manjih uobičajenih darova.

 

(2) Neće se uzimati u ovaj račun te se neće pribrajati vrijednost darova učinjenih za postignuće općekorisnih svrha, kao ni darova koji se na temelju samoga zakona ne uračunavaju nasljedniku u - njegov nasljedni dio.

 

O zakonu, naravno, možete misliti što hoćete, ali će on važiti bez obzira na to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vi brkate nužni dio i uračunavanje darova-

 

to su dva instituta.

 

nužni dio je samo kada je zakonski nasljednik povrijedjen od oporučnog po zakonskim pretpostavkama.

 

uračunavanje darova vrijedi za sve i to je situacija gdje na prigovor nasljednika sud izračunava koliko je tko dobio za života od ostavitelja te im se to odbija od njihovog zakonskog dijela.

i to je to

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se nasljeđuje po zakonu, o nužnom dijelu i ne može biti riječi. Nasljedni dijelovi se računaju kako je opisano, dakle uračunavajući i darove.

 

Ako se nasljeđuje po oporuci, povrijeđeni nasljednik može tražiti nužni dio. Taj nužni dio bit će određen prema ukupnoj vrijednosti ostavine, dakle opet uključujući i darove.

 

Ukratko: darovi ulaze u ukupnu masu ostavine. Hoće li biti pozivanja na nužni dio ili ne, nije bitno za određivanje ukupne vrijednosti ostavine.

 

Miješate način određivanja ukupne vrijednosti ostavine i temelj nasljeđivanja.

 

Uz dužno poštovanje...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

IX. UraČunavanje darova i zapisa Uračunavanje darova zakonskom nasljedniku Članak 89. (1) Svakom se zakonskom nasljedniku prigodom diobe na zahtjev uračunava u nasljedni dio vrijednost svega što je dobio na dar od ostavitelja na bilo koji način. (2) Vrijednost plodova i drugih koristi koje je nasljednik imao od darovane stvari sve do smrti ostaviteljeve ne uračunava se. (3) Vrijednost dara ne uračunava se ako je ostavitelj izjavio u vrijeme darovanja ili kasnije, ili u oporuci, da se dar ne uračuna u nasljedni dio, ili se iz okolnosti može zaključiti da je to bila volja ostaviteljeva. (4) Pri uračunavanju vrijede odredbe o nužnom dijelu, s time da se nužnom nasljedniku uvijek u vrijednost njegova nužnog dijela uračunavaju darovi koje je dobio.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Znatizeljnik je napisao:

Moje pitanje je:

Ako sam ja primio na dar za života ostavitelja u novcu 100.000 kuna, a sestra u novcu 500.000 kuna, kako ćemo podijeliti nasljeđenu nekretninu koja vrijedi 800.000 kuna, ako sam na ostavini tražio uračunavanje darova?

 

Pema opisanom:

100000+500000+800000= 1400000 - ukupna vrijednost imovine

 

1400000:2= 700000 Vi i sestra svaki bi trebali naslijediti po 700000.

 

Dakle, od vrijednosti kuće sestra bi trebala dobiti 200000, tj. 1/4 kuće, a Vi 600000, tj 3/4 kuće.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo tako sam i ja mislio. Međutim, javni bilježnik mi kaže da se uračunava samo ako je povrijeđen moj nužni dio, a kako od nekretnine po zakonu dobivam polovicu (dakle 400.000 kuna),moj nužni dio nije povrijeđen.

Pitao sam dva odvjetnika i oni također spominju nužni dio, pa me to strašno zbunjuje.

Bacio sam se na proučavanje nasljednog zakona i sudske prakse, no nigdje nisam našao konkretan primjer na kojem bih vidio princip po kojem sud vrši uračunavanje darova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija