Jump to content

kupnja dijela nekretnine


iva_P

Preporučene objave

Poštovani, imam  pitanje.

Vlasnik sam nekretnine, kuće za odmor u Dalmaciji.  Između moje nekretnine (zidane ograde) i susjedove kuće ima prazan prostor cca 1m širine i 8 m dužine, u vlasništvu susjeda. Zainteresiran sam za kupnju predmetnog dijela čestice, s obzirom da bih s time dobio parkirno mjesto. Pitanje glasi na koji bi način to mogao pravno riješiti, naravno uz uvjet upisa istog u zemljišne knjige.

Hvala unaprijed...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Matrix je napisao:

Za pravni promet nekretninom je nužno da konkretni dio dobije svoj identitet. 

Pretpostavljam da to znači da je potrebno provesti parcelaciju zemljišta, izraditi parcelacijski elaborat i stvoriti novu česticu. 

S obzirom na građevinske dozvole i na činjenicu da se radi o građevinskim zemljištima malih dimenzija , mislim da to nije moguće. 

Neka druga mogućnost??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa i ne baš. Kako bi se svakako morao odrediti udio toga dijela da bi bio pogodan za pravni promet eventualno bi vam susjed mogao prodati taj udio čime bi postali suvlasnik u njegovoj nekretnini, na što ne vjerujem da bi pristao. Normalan postupak bi bio parcelaciju temeljem pravnog posla kojom se taj dio odvaja od susjedne nekretnine i pripaja vašoj ako bi baš željeli riješiti vlasništvo. Ako ne, moglo bi se osnovati pravo služnost i na tome dijelu uz određenu naknadu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Spitfire je napisao:

Pa i ne baš. Kako bi se svakako morao odrediti udio toga dijela da bi bio pogodan za pravni promet eventualno bi vam susjed mogao prodati taj udio čime bi postali suvlasnik u njegovoj nekretnini, na što ne vjerujem da bi pristao. Normalan postupak bi bio parcelaciju temeljem pravnog posla kojom se taj dio odvaja od susjedne nekretnine i pripaja vašoj ako bi baš željeli riješiti vlasništvo. Ako ne, moglo bi se osnovati pravo služnost i na tome dijelu uz određenu naknadu.

Koja stvarna sluznost bi se mogla osnovati? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija