Jump to content

Pravo ovrhe u slučaju stranih internet pozajmica


Lightinmypocket

Preporučene objave

Zanimalo bi me da li mi netko može pojasniti slijedeće:

Ako npr. korisnik sklopi ugovor sa stranom firmom oko internet zajma i recimo da dođe do problema sa otplatom, da li strana firma ima pravo ovršiti dužnika i po kojem je to članku i kojeg (ovršnog) zakona?

Neke od takvih firmi, npr, XY tvrtka ima domaći servis, a to je tvrtka xyz d.o.o. - sa tom domaćom firmom korisnik nema nikakav ugovor, znači xyz je samo tu kao posrednik u naplati i sl. Da li teoretski može xyz pokrenuti ovrhu iako nema nikakav pravni odnos sa dužnikom?

Drugi sluičaj je Zxy firma koja kod nas nema "predstavništvo" u RH za utjerivanje dugova pa je pitanje po kojoj osnovi ta firma može pokrenuti ovrhu, ako joj je sjedište u drugoj zenlji (konkiretno Španjolska)?

 

Najljepša hvala.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko je meni poznato, Ovršni zakon ne stavlja ograničenja glede toga tko može biti ovrhovoditelj - može biti onaj kome je netko dužan. Ako ovrhovoditelj zna pokrenuti postupak ovrhe u RH, on to može učiniti. Posrednik može posredovati u pripremi dokumentacije za ovrhu, ali kao ovrhovoditelj će se pojavljivati onaj koji zaista jest vjerovnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem.

Znači strane firme nas mogu bez problema ovršiti, ali u slučaju kada mi kao državljani RH trebamo njih tužiti zbog npr. preplaćenih sredstava ili lihvarenja, onda se stvari kompliciraju.

Naša nas država u tom slučaju ne štiti, tj, ne olakšava nam da ostavimo svoja prava., ali strancima daje pristup nama.

Zanimljivo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Lightinmypocket je napisao:

Znači strane firme nas mogu bez problema ovršiti, ali u slučaju kada mi kao državljani RH trebamo njih tužiti zbog npr. preplaćenih sredstava ili lihvarenja, onda se stvari kompliciraju.

Ovo možete istaknuti u žalbi na rješenje o ovrsi i tražiti odgodu ovršnog postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, marko323 je napisao:

A sto se desava s ovrhom ako je ista takva strana firma brisana iz sudskog registra (likvidirana je), smije li FINA provodit tu ovrhu

Ako je ovrhovoditelj pravna osoba prestao postojati zbog brisanja iz odgovarajućeg registra bez pravnog sljednika, Fina po saznanju za tu okolnost prestaje s izvršavanjem te osnove za plaćanje i istu pohranjuje. Ako postoje zaplijenjena sredstva na temelju te osnove za plaćanje, po ispunjenju uvjeta za prijenos Fina će dati banci nalog za prijenos tih sredstava u korist računa državnog proračuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija