Jump to content

Rad za stranu firmu bez predstavništva - kako legalizirati


Ivan2000

Preporučene objave

Nisam siguran paše li ova tema više u radno ili porezno pravo, ispričavam se ako sam odabrao pogrešnu kategoriju.

 

Imam priliku u skoroj budućnosti početi raditi za jednu firmu u Njemačkoj. Posao bi se obavljao remote i po trenutnom planu imao bi sva obilježja nesamostalnog rada (rad u određeno vrijeme, na službenom računalu, po uputama od strane poslodavca).

Postoji li legalan način da se to napravi bez otvaranja podružnice u Hrvatskoj? Čak ako je porezno vrlo nepovoljno prihvatio bih jer smatram da bi bilo dobro radno iskustvo.

Koliko sam shvatio otvaranje obrta/firme ne bi bio legalan način za riješiti ovo, budući da ne bih radio s drugim firmama te bi svakom inspektoru bilo jasno da se radi o odnosu poslodavac-posloprimac, a ne o poslovnoj suradnji. Da stvar bude još više komplicirana redovni sam student, no razmislio bih o prelasku na izvanredan način studiranja ukoliko bi to riješilo problem.

uređeno: od Ivan2000
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, MsBourne je napisao:

Vidi sa poslodavcem da te angažiraju preko platforme Upwork. To bi bio najjednostavniji način.

Mogu ga pitati, ali kako bi to napravilo razliku u pravnom smislu? Kako bih morao prijaviti taj dohodak? Koliko razumijem i dalje ne može ići po ugovoru o djelu ili autorskom ugovoru, jer ima obilježja radnog odnosa (prije spomenute stvari)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Ivan2000 je napisao:

Koliko sam shvatio otvaranje obrta/firme ne bi bio legalan način za riješiti ovo, budući da ne bih radio s drugim firmama te bi svakom inspektoru bilo jasno da se radi o odnosu poslodavac-posloprimac, a ne o poslovnoj suradnji.

Tvrtka za koju bi radio nije u RH te bi prema tome rad preko obrta bio ok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , anonimac33 je napisao:

Tvrtka za koju bi radio nije u RH te bi prema tome rad preko obrta bio ok.

Zanimljivo, može molim Vas neki citat za to? Jer čuo sam specifično da bi to mogao biti problem za IT-evce koji rade za strance, iako ne znam primjenjuje li se u praksi (no to nije bitno, htio bih legalan način makar i porez bio 80%)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa sve su to legalni načini. Ako ideš preko Upwork, tada ta platforma plaća porez za tebe, možeš i preko paušalnog obrta. Ovo je više pitanje za knjigovođe, nego za pravnike. Što je najbolje odabrati je pitanje koje ovisi o tome koliko bi mjesečno radio, koliko bi to bilo na godišnjoj razini, koliki promet očekuješ itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , MsBourne je napisao:

Ako ideš preko Upwork, tada ta platforma plaća porez za tebe

Ovo nažalost jednostavno nije točno (osim za stanovnike SAD-a ako dobro shvaćam), iako bih volio da je tako. Upwork nakon što uzme proviziju (i VAT??) isplaćuje cijeli iznos i onda je na freelanceru da prijavi. Nisu baš super službeni izvori ali alternativa je da ovi ljudi dobrovoljno plaćaju porez :DIzvor1 Izvor2 Izvor3 

prije 1 sat , MsBourne je napisao:

 možeš i preko paušalnog obrta. Ovo je više pitanje za knjigovođe, nego za pravnike. Što je najbolje odabrati je pitanje koje ovisi o tome koliko bi mjesečno radio, koliko bi to bilo na godišnjoj razini, koliki promet očekuješ itd.

Složio bih se, kad bi mi bilo jasno kako to da su legalni. Kod paušalnog obrta postoji problem kriterija nesamostalnog rada Izvor1 Izvor2

Inače bi bio idealan za ovo (osim jer sam student), ali u slučaju inspekcije, bez ikakve sumnje bih pao po kriterijima (i onda bi kazna bila da se obračuna kao da sam primao plaću, što bi bilo u redu). Osim ako je istina što je rekao anonimac gore, da se iz nekog razloga ne odnosi na strane tvrtke.

 

Saznao sam da postoji i nešto što se zove "drugi dohodak iz inozemstva". Bi li prijavljivanje stalnog dohotka kao takvog, iako nepovoljno bilo legalno? Ili jednostavno nije zakonom predviđeno da se netko nesamostalno zaposli na daljinu?

uređeno: od Ivan2000
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Ivan2000 je napisao:

Zanimljivo, može molim Vas neki citat za to? Jer čuo sam specifično da bi to mogao biti problem za IT-evce koji rade za strance, iako ne znam primjenjuje li se u praksi (no to nije bitno, htio bih legalan način makar i porez bio 80%)

Sad vidim da ste student. U tom slučaju otvorite j.d.o.o., to će vam biti najjednostavnije rješenje a da je u skladu sa zakonom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 37 minuta, anonimac33 je napisao:

Sad vidim da ste student. U tom slučaju otvorite j.d.o.o., to će vam biti najjednostavnije rješenje a da je u skladu sa zakonom.

Poznata mi je metoda sa postavljanjem studenta na poziciju nezaposlenog prokurista i onda isplaćivanje plaće putem studentskog ugovora, u tom slučaju morao bih nekoga postaviti kao direktora pa je to mala komplikacija, ali možda bih i uspio pronaći nekog do početka rada.

Nisam dobro upućen je li i za j.d.o.o isto potrebno paziti na kriterije nesamostalnog rada, tj. da li je moguće da će nastati problem kao i kod paušalnog obrta. Dakle da li je poreznoj u redu da se ja ponašam kao da samo radim za tu firmu u Njemačkoj budući da ne planiram imati nijednog drugog klijenta te radim sve po naređenju njemačke tvrtke. Ako ne, postoji li uopće ikakav legalni mehanizam da se legalizira ovakav način rada.

Čudno bi mi bilo da nema, porezna "prijeti" da će kazniti paušaliste koji padnu po kriterijima nesamostalnog rada tako da im naplati doprinose i porez kao da su primili plaću. Iz toga mi logično slijedi da postoji način da se to i prijavi kao plaća i odmah se plati što je potrebno, bez potrebe da me porezna hvata.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , ksa W123 je napisao:

Prokurist je skoro pa identična funkcija direktora sa 98% istih ovlasti tako da nemate potrebe za imenovanjem direktora. 

 

E to zvuči jako zanimljivo. Ovdje pak kažu da je potrebno, barem prilikom osnivanja: https://makora.hr/moze-li-student-biti-poduzetnik-2-dio/

Citiraj

bez direktora poduzeće nije moguće ni osnovati

 

Dakle bar pri osnivanju bih trebao naći nekog za poziciju direktora, ali nakon osnivanja me ta osoba može imenovati prokuristom.

Jeste li htjeli reći da nakon toga taj direktor može jednostavno odstupiti i poduzeće može poslovati bez direktora, budući da ima prokurista?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ono što se je htjelo reći da mora postojati odgovorna osoba za poduzeće jer ne može firma biti bez nekog tko će je zakonski zastupati pred tijelima javne uprave. Direktor mora biti tu kod osnivanja ali doslovno čim firma se upiše u registar možete odmah otići i promijeniti svoj status iz direktora u prokurista i koliko znam u pravilu kod malih firmi kao što je potencijalno vaša vlasnik daje prokuru u pravilu, ne direktor

Neko kaže da se može prokura odmah upisati, a neko ne tako da mi je teško sad biti pametan. Najbolje je da nazovete bilježnika i da provjerite s njime ili kod HITRO.

U slučaju da se ne može upisati odmah naglasite da želite kasnije upisati prokuru kako bi vam to stavio JB u osnivački akt kako bi izbjegli naknadno visoke troškove kod upisa prokure (nekih 1000 kn ako se mijenja temeljni akt) kao i promjena adrese što vam potencijalno može zatrebati. Iako unatoč tome bolja je opcija osnivanja d.o.o. preko sustava start jer je jeftinija cca 3500 od klasičnog osnivanja društva i imate par koraka eliminiranih zahvaljućuji tome pa ide brže.

 

prije 16 sati , Ivan2000 je napisao:

Jeste li htjeli reći da nakon toga taj direktor može jednostavno odstupiti i poduzeće može poslovati bez direktora, budući da ima prokurista?

Da

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, ksa W123 je napisao:

 

Iako pretpostavljam da pišete iz iskustva u sustavu jer vidim da ovu opciju u svakom svom postu zdušno reklamirate, zakonski to baš i ne bi bilo dopušteno, jer društvo ne može funkcionirati, odnosno nema zakonskog zastupnika ako nema postavljenog direktora. Prokurist je generalni punomoćnik, te on ne može donositi važne odluke o funkcioniranju društva - likvidaciji, pripajanju ili spajanju itd., slijedom čega ako društvo nema direktora, sud će mu ga na zahtjev zainteresirane osobe postaviti. Što kad dođe prvi optužni prijedlog za neki prekršaj ili gospodarski prijestup i kada primjerice carina ili porezna uprava ustanove da u sudskom registru nema upisanog direktora kao odgovorne osobe? Prvi će oni pokrenuti postupak za upis direktora. Zakonski netočne ili nepotpune informacije ne koriste našim korisnicima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 53 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

likvidaciji, pripajanju ili spajanju

Nikakav problem nije upisati to naknadno ako dođe do toga ali većina ljudi ovdje neće koristiti drugu i treću opciju. To nisu baš svakodnevne situacije koje se događaju

 

Prije 56 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Što kad dođe prvi optužni prijedlog za neki prekršaj ili gospodarski prijestup i kada primjerice carina ili porezna uprava ustanove da u sudskom registru nema upisanog direktora kao odgovorne osobe?

E sad mene zanima jedna stvar. U slučaju da dođe do toga kako osoba koju TS odredi za direktora sa onih nekih svojih listi može odgovarati za prekršaje koje je napravio prokurist? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao odgovorna osoba. U kaznenom i prekršajnom pravu kaznena i prekršajna odgovornost pravne osobe načelno ne može postojati sama za sebe, već izvire i proizlazi iz odgovornosti odgovorne osobe u pravnoj osobi. To je najčešće direktor, jer njegova odgovornost za zastupanje proizlazi iz zakona, ali u ovakvom slučaju da je naknadno imenovan direktor, može biti i vlasnik...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija