Jump to content

Drvo se srušilo na auto - pitanje


bubmar

Preporučene objave

Bok,

naime jučer navečer i tokom noći je bilo jako nevrijeme tu kod nas. i tokom užasnog 

jakog vjetra, jedno drvo iz našeg dvorišta je palo na susjedov auto i napravilo štetu na autu.

vjetar je toliko jako puhao, da je i nama jedan žljeb otkinuo,,, ali to nije sada tema..

mene zanima što susjed može napraviti, dali nas može tužiti i sl ?  s obzirom da osnovno auto osiguranje pretpostavljam to ne pokriva ?

jer inače susjed ima svoju garažu, i svoje dvorište, ali non stop parkira auto na javnu površinu.

jer mu se neda otvarati ograda i paziti na psa da mu ne pobjegne dok se ne sparkira u svoje dvorište.

iskreno ne želimo snositi odgovornost za to, jer je ovo bila doslovce viša sila koliko je jako vjetar puhao, a i

drvo je bilo uredu. jednostavno je iščupano iz zemlje...

pa me zanima na koji način se mi možemo zaštiti ? s obzirom da je susjed znao i vidio da dolazi oluja, 

da se parkira na mjesto na kojem nije namjenjeno za parkiranje, da ima svoju vlastitu garažu.

dali se mi možemo obraniti na temelju više sile, jakog nevrijemena ? ili nečega drugog poput toga da se 

nije parkirao na mjesto za parkiranje ? 

molim savjet

Hvala

 

 

uređeno: od bubmar
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Auto-osiguranje to ne pokriva. Vaše je drvo i odgovarate za njega, a u slučaju neke tužbe bi se dokazivalo kolika je točno vaša odgovornost, koliko viša sila, koliko njegova što je tu parkirao (ako je parkiranje zakonito, njegove odgovornosti neće biti, jer nije obavezan parkirati u svoju garažu ili dvorište ako ih ima). Ili ćete se dogovoriti ili će vas tužiti, a s obzirom da je nastala šteta, morat ćete to nekako riješiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , drot13 je napisao:

Auto-osiguranje to ne pokriva. Vaše je drvo i odgovarate za njega, a u slučaju neke tužbe bi se dokazivalo kolika je točno vaša odgovornost, koliko viša sila, koliko njegova što je tu parkirao (ako je parkiranje zakonito, njegove odgovornosti neće biti, jer nije obavezan parkirati u svoju garažu ili dvorište ako ih ima). Ili ćete se dogovoriti ili će vas tužiti, a s obzirom da je nastala šteta, morat ćete to nekako riješiti.

Hvala na odgovoru. 

da, viša sila je bila. i ja nisam ništa mogao napraviti, jer na području Zagreba nismo mi jedini kojima je olujni vjetar iščupao stablo.

a vlasnik vozila kada je vidio da dolazi oluja, mogao je jednostavno sparkirati vozilo u svoju garažu.

isto tako pronašao sam podatak da je također vrlo bitno stanje drveta, u mojem slučaju drvo je zdravo. 

citiram: "štetu nastalu na automobilu parkiranom pokraj stabla s kojeg je pala zdrava grana uslijed vremenske nepogode (jaki olujni vjetar), jer pad grane nije posljedica neodržavanja drvoreda."

znači meni ide u korist što je bila viša sila (ne živim u dalamciji gdje su olujni vjetrovi čest pojam).

također što je drvo zdravo, nije trulo ili sl.

a po pitanju mjesta gdje je vlasnik vozila parkirao svoj auto, to još moram provjeriti ali mislim da i tu nije u pravu jer je sparkirao svoje vozila ispred ulaza

tuđe parcele, odnosno ispred puta koji vodi do nečije parcele. što znači da taj vlasnik parcele ne može doći do svoje parcele jer njegov auto sprečava.

citiram: Članak 82. Zakona je decidiran!ispred kolnoga ulaza u zgradu, sklonište, dvorište ili garažu".

eto ako imate nekakav još sasvjet na što se još mogu pozvati, slobodno recite.

hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija