Jump to content

Povratak u RH i (ne) odjava iz porezne


matko00

Preporučene objave

Pozdrav -

 

Kao sto sam naslov ove teme govori, planiram o povratku u RH i nisam se nikada odjavio iz RH porezne. Sad se brinem da cu mozda imati problema sa time citajuci sta drugi ljudi pisu o tome, iako u vecini slucaja izgleda kao obrnuta situacija (ljudi koji odlaze iz RH a ne o povratnicima).

 

Malo o meni i mojoj situaciji.

1. Kao dijete sam se odselio iz RH u USA sa roditeljima i zivim vise od 20 godina u Americi. Imam dvojno drzavljanstvo RH/USA.

2. U RH nisam zavrsio ni osnovnu skolu, manje vise svo skolovanje je u bilo u USA.

3. U RH ne posjedujem nista: Niti nekretninu, auto, etc. 

4. Nisam se nikada odjavio od RH porezne. Kad smo se odselili u USA koliko razumijem toga nije bilo, i tek unazad par godina ljudi pisu o tome na forumu (ili zapravo od ulaska RH u EU). Da li postoji mogucnost da sam ja zapisan u poreznoj kao porezni obveznik RH iako nisam prije radio u RH niti zavrsio skolovanje?

5. Tek prije par godina sam promjenio adresu na RH osobnoj na Americku. Prije toga sam bio prijavljen na adresu stana mojih roditelja koji oni jos uvijek posjeduju u RH.

6. Otkad zaradujem nisam proveo vise od mjesec dana u RH u jednoj godini.

7. Sve sto imam na USA bankovnim racunima je bilo zaradeno i vec placen porez u Americi. Nemam bankovne racune u RH/EU.

 

Koliko sam citao porezni zakon RH, ja se nebi trebao smatrati poreznim obveznikom RH. Ali, nikad se nisam odjavio na poreznoj jer za to nisam znao, ako sam uopce to morao napraviti. 

1. Da li se ja trenutno smatram poreznim obveznikom RH?

2. Kako saznati da li sam zapisan kao porezni obveznik u RH?

3. Da li sam si pomogao u ovoj situaciji sto sam promjenio adresu na RH osobnoj na Americku adresu?

4. Da li mogu ocekivati ikavih problema sa poreznom u RH? I ako da, koliko godina unazad me mogu pokusati oporezivati?

5. Ako bi mogao ocekivati probleme sa RH porezne, kako bi porezna mogla znati koliko sam zaradivao u USA. Koliko razumijem, porezna RH dobiva i izmjenjuje informacije o gradanjima RH samo iz drugih EU drzava, ali USA ne dijeli te podatke sa RH.

6. Novce zaradene u USA ne planiram prebacivati na hrvatske racune, jel onda imam drugih obaveza prema USA poreznoj ako je vise od $10,000 USD.

 

Ako se vratim u RH, planiram kupiti stan jer kao sto sam prije pisao, ne posjedujem nista u RH.

1. Kad bi kupovao stan, uplatu bi napravio sa Americkog bankovnog racuna gdje mogu promjeniti i poslati na drugi racun u HRK/EURO valuti.

2. Kupovao bi novogradnju direktno od investitora. 

3. Da li bi u ovoj situaciji mogao ocekivati neugodno pismo/poziv iz porezne RH? Ili jos nesto gore (kazna)?

4. Da li bi mogao imati slicnih problema sa kupoviom novog vozila u RH?

 

 

Hvala unaprijed na odgovorima. Ako nesto trebam dodatno razjasniti, samo pitajte. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
, Miljko je napisao:

Meni logika nalaže da se po rođenju odmah upisuje u taj registar ako si rođen tu. Onako kako te upisuju u matične knjige, mupovu evidenciju tako vjerojatno i kod porezne jer nećeš odmah biti porezni obveznik ali ćeš sigurno kroz 18-25 godina postat

Hvala na odgovoru Miljko. Ja sam roden u 'bivsoj' drzavi, tako da je onda moguce da nisam upisan u registar poreznih obveznika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija