Jump to content

Preuzimanje kaznenog progona - ispravak podneska?


dragon_slovenia

Preporučene objave

Poštovani,

Podnosio sam kaznenu prijavu protiv jedne osobe za kazneno djelo koje se podnosi po prijedlogu. ODO je odbacio kaznenu prijavu.

Sukladno uputi žrtvi, podnio sam prijedlog za provođenjem dokazne radnje prvog ispitivanja osumnjičenika sucu nadležnog Županijskog suda.

Taj prijedlog je između ostalog sadržavao sve nužno iz čl. 225. ZKP-a. Međutim, osim toga navedenog, u isti prijedlog sam ukomponirao i pritužbu na rješenje o odbačaju ODO i hrpu dodatnih dokaza. Zašto sam to napravio? Pa gospođa koja radi u ODO me uputila na to.

Danas mi dolazi rješenje od suca istrage koji kaže sljedeće: "podnesak je neraumljiv, potrebno je da činjenični opis bude neprekidan i u propisanoj formi".

Da li je moguće da je uzrok toga prevelika opsežnost i hrpa dodatnih materijala u mome prijedlogu? Ima li nekakav primjer kako treba izgledati navedeni prijedlog?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da bih olakšao odgovor na pitanje i pokazao vlastiti trud, evo trenutne (nove) forme koju planiram poslati, pa me zanima je li načelno u redu.

----------------------------------------------------------------------

Sucu istrage ŽsuZ

Temeljem čl. X i čl. Y podnosim:

PRIJEDLOG ZA PROVOĐENJE DOKAZNE RADNJE - PRVOG ISPITIVANJA OSUMNJIČENIKA TE DOKAZNE RADNJE ISPITIVANJA SVJEDOKA

Oštećeni, u otvorenom zakonskom roku, u smislu čl. X, a s obzirom da je njegovu kaznenu prijavu ODO ZG odbacio kao neosnovanu svojim Rješenjem br. XXXXXXXXXXXXXXXXXX od XXXXXX, oštećenom dostavljenom XXXXX, izlazi pred suca istrage Županijskoga suda u Zagrebu, kao stvarno i mjesno nadležnog, s prijedlogom da se provede ispitivanje osumnjičenog:

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Osumnjičeni je oštećenom tada i tada napravio tu i tu to i to. (Kratki činjenični opis događaja na pola stranice teksta, praktički prepisan iz ODO rješenja o odbačaju)

Zbog svega navedenog oštećeni smatra da su u djelovanju osumnjičenog ostvarena sva bitna obilježja kaznenog djela čl. XX KZ.

Naime, da postoji osnovana sumnja da je osumnjičeni napravio kazneno djelo slijedi iz: (Kratki opis okolnosti...)

Stoga oštećeni predlaže sljedeće istražnje radnje sucu:

- prvo ispitivanje osumnjičenog

- ispitivanje oštećenog

- ispitivanje svjedoka tih i tih

U Zg, XYZ

-----------------------------------------------------------------------

 

uređeno: od dragon_slovenia
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Činjenični opis Vam mora glasiti ovako: optužuje se taj i taj da je toga dana u toliko i toliko sati, u tom mjestu, učinio to i to (konkretno što je učinio) što se može podvesti pod zakonski opis kaznenog djela tog i tog. Primjerice, ako je riječ o uvredi, tada činjenični opis glasi: optužuje se optuženik Pero Perić iz XY, adresa, osobni podaci, da je dana 30.02.3030. godine, u Petlovcu u cilju da povrijedi čast i ugled oštećenika Mire Mirića, tijekom svete mise oštećeniku Miri Miriću uputio uvredu riječima: "Ti si totalni kreten". To je činjenični opis. Ako ne možete ovako koncizno opisati kojim je radnjama učinjeno kazneno djelo, onda negdje griješite. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Činjenični opis Vam mora glasiti ovako: optužuje se taj i taj da je toga dana u toliko i toliko sati, u tom mjestu, učinio to i to (konkretno što je učinio) što se može podvesti pod zakonski opis kaznenog djela tog i tog. Primjerice, ako je riječ o uvredi, tada činjenični opis glasi: optužuje se optuženik Pero Perić iz XY, adresa, osobni podaci, da je dana 30.02.3030. godine, u Petlovcu u cilju da povrijedi čast i ugled oštećenika Mire Mirića, tijekom svete mise oštećeniku Miri Miriću uputio uvredu riječima: "Ti si totalni kreten". To je činjenični opis. Ako ne možete ovako koncizno opisati kojim je radnjama učinjeno kazneno djelo, onda negdje griješite. 

Hvala Vam. Ako nije problem, da ne otvaram novu temu, pitat ću Vas još nešto ako možda znate (pošto vidim da ste ovdje među najaktivnijim i upućenijim):

Paralelno s ovim preuzimanjem kaznenog progona, pišem pritužbu višem (županijskom) državnom odvjetništvu.

U toj pritužbu ću navesti zašto smatram da rješenje o odbačaju nije zakonito (s obzirom na dokaze koje sam dostavio zajedno s kaznenom prijavom). Međutim, u međuvremenu su se pojavili novi dokazi koji dodatno govore u prilog mojoj kaznenoj prijavi (kažnjavanje svjedoka npr.). Eh sad, ne znam je li ih pametno slati višem državnom odvjetništvu kao dio pritužbe jer ODO nije ni mogao razmotriti te nove dokaze (jer ih nije ni imao). Pretpostavljam da je pametnije da se u prigovoru koncentriram na to zašto mislim da ODO nije dobro odlučio na temelju dokaza koje je imao. Što da radim s tim novim dokazima?

Hvala unaprijed :)

uređeno: od dragon_slovenia
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija