Jump to content

Pitanja prije ostavinske


Potočnica

Preporučene objave

Pozdrav svima!
Trebala bih pomoć odgovorima, savjetom, uputom...
 
Situacija: Otac mi je umro, očekujemo ostavinsku. Otac je službeno imao mene i sestru, a mislimo da postoje još dvoje njegove djece. Za jedno je on mislio da je njegovo, no ta majka nije htjela imati nikakvog posla s mojim ocem, nije mu rekla da je njegovo, nije nikad ništa tražila. Za drugo dijete se najmanje dva puta  utvrdilo očinstvo, no moj otac je i dalje tvrdio da dijete nije njegovo na  temelju boje očiju, otac i ta majka oboje su plavooki, dok je dijete smeđooko, ne znam kakvi su bili testovi sedamdesetih. Ne znam kako se ta priča završila, ne znam je¨li moj otac na kraju zaveden kao otac tog djeteta, otac nije plaćao alimentaciju za nas, vjerujem da nije ni za to dijete čak i ako je postojala obaveza.
Za ocem je možda ostalo nešto imovine, a možda i nešto dugova. Ja s ocem nisam imala nikakav odnos, posljednjih godinu dana o njemu se brinula moja sestra, te ako i ma nešto nasljedstva, htjela bih ga se odreći u korist sestre.
Ja više ne živim u Hrvatskoj.
Pitanja:
1. Muče me mogući dugovi. Ako sam dobro shvatila, prihvaćanjem nasljedstva, prihvaćaju se i dugovi u visini nasljedstva. To znači, ukoliko naslijedim, karikiram, 1000 kuna, dugovi su 1000 kn, na kraju sam na nuli, ukoliko su dugovi 800kn, ostaje mi 200kn, ukoliko su dugovi 1200kn, od nasljedstva se namiruje 1000kn, ja sam na nuli, vjerovnik je izvisio i gotova priča?
2. Ako se odreknem nasljedstva u korist sestre, nasljedstvo ide njoj, ali meni ostaje moj dio dugova? U punoj visini ili opet samo do vrijednosti nasljedstva (kojeg sam se odrekla)?
3. Ako se samo odreknem nasljedstva, kome idu nasljedstvo i dugovi?
Pokušavam shvatiti što mi je najbolje učiniti a da ne zeznem ni sestru ni sebe.
4. Kako postoji "naknadno nađena imovina", pretpostavljam da se naknadno mogu naći i dugovi? Do kada? Postoji li neki rok do kojeg vjerovnik mora zatražiti namirenje? Postoji li zastara? Ako neki vjerovnik recimo pošalje opomenu na očevu zadnju adresu, koju mi ne dobijemo, dvije godine nakon njegove smrti, može li se to smatrati to prekidom zastare?
5. Kako ne živim u Hrvatskoj, uz situaciju s covidom, vjerojatno neću moći prisustvovati ostavinskoj. Trebam li pismeno javiti da neću prisustvovati? Trebam li prije ostavinske onda poslat kakvu izjavu o mojim namjerama s nasljedstvom?
6. Ukoliko se pojavi netko od dvoje gore navedene djece, što se događa? Možemo li tražiti utvrđivanje srodstva, ako postoji osnovana sumnja (dvoje plavookih ne mogu imati smeđooko dijete), čak iako su testovi sedamdesetih utvrdili očinstvo?
 
To je za sada to, vjerojatno ću imati još pitanja. Hvala vam
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Potočnica je napisao:

Otac mi je umro, očekujemo ostavinsku

Znate li tko je sve prijavljen kao zakonski nasljednik?

prije 3 sati , Potočnica je napisao:

Za ocem je možda ostalo nešto imovine, a možda i nešto dugova.

Jeste li zatražili od javnog bilježnika da pribavi podatke o dugovima? Jeste li pokušali sami saznati podatak o dugovima?

prije 3 sati , Potočnica je napisao:

1. Muče me mogući dugovi. Ako sam dobro shvatila, prihvaćanjem nasljedstva, prihvaćaju se i dugovi u visini nasljedstva. To znači, ukoliko naslijedim, karikiram, 1000 kuna, dugovi su 1000 kn, na kraju sam na nuli, ukoliko su dugovi 800kn, ostaje mi 200kn, ukoliko su dugovi 1200kn, od nasljedstva se namiruje 1000kn, ja sam na nuli, vjerovnik je izvisio i gotova priča?

Točno je tako kako ste naveli.

prije 3 sati , Potočnica je napisao:

2. Ako se odreknem nasljedstva u korist sestre, nasljedstvo ide njoj, ali meni ostaje moj dio dugova? U punoj visini ili opet samo do vrijednosti nasljedstva (kojeg sam se odrekla)?

Tada odgovarate za očev dug do visine vrijednosti Vašeg dijela kojega ste bili naslijedili.

prije 3 sati , Potočnica je napisao:
3. Ako se samo odreknem nasljedstva, kome idu nasljedstvo i dugovi?

Ostavinska masa se raspoređuje između ostalih zakonskih nasljednika.

prije 3 sati , Potočnica je napisao:

4. Kako postoji "naknadno nađena imovina", pretpostavljam da se naknadno mogu naći i dugovi? Do kada? Postoji li neki rok do kojeg vjerovnik mora zatražiti namirenje? Postoji li zastara? Ako neki vjerovnik recimo pošalje opomenu na očevu zadnju adresu, koju mi ne dobijemo, dvije godine nakon njegove smrti, može li se to smatrati to prekidom zastare?

Mogu se naći i naknadni dugovi, dapače to se često događa.  A zastara ovisi o samom dugu tj. u kojoj je fazi postupka bio dug u momentu kada je zastara počela teći. Slanje ovakvog pismena kako ste naveli ne prekida zastarni rok.

prije 4 sati , Potočnica je napisao:

5. Kako ne živim u Hrvatskoj, uz situaciju s covidom, vjerojatno neću moći prisustvovati ostavinskoj. Trebam li pismeno javiti da neću prisustvovati? Trebam li prije ostavinske onda poslat kakvu izjavu o mojim namjerama s nasljedstvom?

Trebali bi poslati ovjerenu nasljedničku izjavu.

prije 4 sati , Potočnica je napisao:

6. Ukoliko se pojavi netko od dvoje gore navedene djece, što se događa? Možemo li tražiti utvrđivanje srodstva, ako postoji osnovana sumnja (dvoje plavookih ne mogu imati smeđooko dijete), čak iako su testovi sedamdesetih utvrdili očinstvo?

Ne možete osporavati očinstvo, a oni ako su utvrđeni kao zakonski nasljednici imaju posve ista prava kao Vi i sestra. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Borbena, hvala puno!
 
1. Ne znam tko je sve prijavljen kao zakonski nasljednik. Otac ima brata, da li su braća isto nasljednici? Što se moguće djece tiče, za prvo dijete je otac samo sumnjao da je njegovo, dok je za drugo navodno utvrđeno da je njegovo, ali ne znam je li to provedeno kroz papire... Iskreno, ni sestri ni meni nije važno, samo da je fer.
Nisam znala da mogu javnog bilježnika to tražiti. Pretpostavljam da zahtjev za utvrđivanje dugova pošaljem kad saznam koji će bilježnik to voditi? Ili smo mi ti koji uopće odredimo bilježnika i pokrećemo proceduru?
2., 3., 4. Sve jasno, hvala!
5. Što je to ovjerena nasljednička izjava? Kod koga ju ovjeravam? Ako znate, mogu li ju ovjeriti u Njemačkoj?
6. Sve jasno!
 
Hvala Vam još jednom!
uređeno: od Potočnica
-
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Potočnica je napisao:

Otac ima brata, da li su braća isto nasljednici?

Ne. Pozivaju se supruga (ako je ima) i Vi kao djeca. Naravno, ako nema oporuke.

prije 4 sati , Potočnica je napisao:

Iskreno, ni sestri ni meni nije važno, samo da je fer.

U tom slučaju bi trebale upoznati javnog bilježnika da te osobe postoje, a onda neka on po službenoj dužnosti utvrdi, da li su ispunjeni uvjeti da su oni zakonski nasljednici iza Vašeg oca. Bolje je to sada utvrditi, nego da Vam se ovi ljudi jednog dana pojave sa potraživanjem svojih prava.

prije 4 sati , Potočnica je napisao:

Nisam znala da mogu javnog bilježnika to tražiti. Pretpostavljam da zahtjev za utvrđivanje dugova pošaljem kad saznam koji će bilježnik to voditi?

Možete ga tražiti da prikupi podatke o postojanju dugova. Možete i sami provjeriti kod nadležnog Općinskog suda, da li u odnosu na Vašeg oca ima pokrenutih sudskih postupaka, pogotovo ovršnih.

prije 4 sati , Potočnica je napisao:

Ili smo mi ti koji uopće odredimo bilježnika i pokrećemo proceduru?

Ne, ne birate Vi javnog bilježnika. Ostavinski postupak je sudski postupaka, a provode ga javni bilježnici kao sudski povjerenici. Pokreće se tek nakon što sud primi smrtovnicu ostavitelja ili izvadak iz matice umrlih, pa je pitanje da li ste ovako postupili? Pri tome se trebaju navesti poznati zakonski nasljednici, pa se i ovdje mogu navesti ta druga djeca.

prije 4 sati , Potočnica je napisao:

Što je to ovjerena nasljednička izjava? Kod koga ju ovjeravam? Ako znate, mogu li ju ovjeriti u Njemačkoj?

Nasljedničkom izjavom možete se u cijelosti prihvatiti svog nasljednog reda, zatim možete ga prihvatiti i ustupiti drugom nasljedniku, a možete se i odreći nasljedstva. Potpis na ispravi o nasljedničkoj izjavi mora biti javno ovjeren. U Veleposlanstvu RH hrvatski državljani mogu ovjeriti svoj potpis na dokumentu, a dokument se mora potpisati pred konzularnim službenikom u veleposlanstvu ili pred istim potpis priznati kao svoj. Osoba čiji se potpis ovjerava treba predočiti važeću hrvatsku putovnicu ili važeću hrvatsku osobnu iskaznicu, a kako bi se utvrdio njezin identitet i državljanstvo. Za ovjeru potpisa naplaćuje se zakonom propisana konzularna pristojba i to za svaki potpis koji se ovjerava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
Poštovani,
Ostavinska je bila, sad čekamo rješenje o pravomoćnosti, no naravno, pojavili su se problemi.
Dugovi su nešto veći nego što smo očekivale, ali nasljedstvo u obliku zemlje i šume je dovoljno da ih pokrije te da nam ostane iznos koji nije zanemariv.
Problem je stric, točnije očevi navodni dugovi prema stricu. Kažem navodni jer ne sumnjamo da je otac uzimao novce od strica, ali ne znamo je li se radilo o posudbi ili daru.
Nas više vlasnika dogovorili smo se prodati zemljište, svako ima svoje dugove za riješiti, no stric sada sve stopira (zemljište nije rasparcelirano...) uvjetuje svoju volju za prodaju zemljišta time da mu sestra i ja potpišemo da ćemo mu te "dugove" vratiti. Moja pretpostavka je (majka svih zaje...) : da stric ima nekakvo pravno uporište, mislim da bi pristao na prodaju, a onda nas tužio za dugove.
Moje pitanje je što bi, i u kojem obliku, stric trebao imati da bi imao pravnu osnovu nas tražiti da namirimo te dugove? Igra li kakvu ulogu činjenica da je stric znao za očevu smrt, da je znao da će i kada će biti ostavinska (plus, za razliku od nas, znao je što ćemo naslijediti jer je s ocem bio suvlasnik), ali svoja potraživanja nije "prijavio"?
Ne znamo o kojim se dugovima radi, strah nas je išta pitati da ne ispadne kako smo priznale dug ili nešto takvo...
S druge strane, stric nam je zatajio postojanje zemljišta u Slavonskom Brodu (postoji rješenje o nasljeđivanju, no stric i otac to nikad nisu prepisali na sebe, tako da nije bilo vidljivo u knjigama prije ostavinske), također znamo da je u svoju korist nejednako podijelio novce od prodaje stana za pokojnom bakom (možda je time prebio neke dugove oca prema sebi, ne znam...).
I na kraju, ne znam je li bitno - otac se za života nije brinuo za nas, nije plaćao alimentaciju (ni mama ni nas dvije nismo to tražile), viđale bi ga par puta godišnje (bilo je i par godina u nizu da se nismo vidjeli uopće), 3-4 puta nas je odveo na more, posljednjih par godina sestra se brinula za njega koliko je mogla (oprala robu, slala mu hranu, izganjala neka prava na centru za socijalno...), uglavnom, od tih novaca nas dvije nismo baš ništa vidjele.
Molim Vas, što nam je činiti, što možemo očekivati, na što moramo paziti, i kako se gleda na to da netko nije prijavio svoja potraživanja prije ostavinske a znao je da će se i kada održati? Hvala.
 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stric nije bio dužan prijaviti svoj dug javnom bilježniku. Slobodno pitajte strica o kakvom dugu se radi i kakve dokaze ima u prilog svojih tvrdnji, neka Vam ih predoči ili navede, pa da vidite koliko ta njegova priča ima stvaran sadržaj. Bez obzira na navedeno, ako ste se prihvatili nasljedstva iza pok. oca, tada odgovarate za njegove dugove do visine vrijednosti naslijeđene imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali problem i je u tome sto ne znamo sto bi se moglo/trebalo smatrati dokazom. Treba li to biti isključivo neka izjava ovjerena kod JB? Ili je dovoljno da mu je otac bez svjedoka nešto potpisao? Ili je pak dovoljno da je prebacio novce s računa na račun i pod svrhu naveo posudba? Ovo drugo i treće moglo bi biti napravljeno i u lošoj namjeri znajući da otac neće provjeravati/shvatiti ozbiljnost situacije (otac je pokazivao znakove ranog Alzheimera, od čega je i baka umrla, nije imao službene dijagnoze), igra li to kakvu ulogu?

Imam još jedno pitanje - odgovaramo za dugove u visini naslijeđene imovine; kako se to onda raspoređuje ako ukupan dug prelazi vrijednost imovine? Postoji li prioritet namirivanja, ili ide u nekom postotku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Potočnica je napisao:

Ali problem i je u tome sto ne znamo sto bi se moglo/trebalo smatrati dokazom.

Ma svašta može biti dokaz, ali je upitno koliko je taj dokaz ˝jak˝. Prema tome, neka Vam predoči na osnovu čega tvrdi da postoji dugovanje. Na ovaj način bi Vam svatko mogao pokucati na vrata i tvrditi da je ocu posudio određenu svotu novaca. Nema žurbe, samo polako utvrdite stvarno stanje, jer dug uvijek stignete podmiriti.

prije 1 sat, Potočnica je napisao:

Postoji li prioritet namirivanja, ili ide u nekom postotku?

Pravilo je, tko prvi zatraži i kao takav se uspije namiriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija