Jump to content

Zajam novca-dva zajmoprimca


ZovS

Preporučene objave

Suprug i ja uzimamo zajam novca od roditelja za kupnju stana. 
 Na koji način sastaviti ugovor o zajmu da u slučaju razvoda svako vraća polovicu duga? Je li dovoljno da oboje budemo navedeni kao zajmoprimci ili moraju biti dva ugovora?  Ili neka stavka koja definira  da svaki zajmoprimac vraća polovicu novca?

 Na koji način  ispravno dodati  stavku svjedoka  u ugovor?  Kao poseban članak ugovora (npr. Svjedok pri sklapanje ovog ugovora je Ime i prezime svjedoka, OIB, adresa) ili samo na početku ugovora kad navodimo osobne podatke zajmodavca i zajmoprimca bez daljnjeg spominjanja u ugovoru?Mogu li na zajmu koji daju njegovi roditelj navesti kao svjedoka jednog od mojih roditelja? I obrnuto na  zajmu koji daju njegovi roditelj navesti kao svjedoka jednog od mojih  roditelja? 
Je li pravno jednako vrijedno da  roditelj bude svjedok ili bolje da bude netko van obitelji? 

I može li to sve biti na jednom ugovoru da smanjimo papirologiju ? Navesti dva zajmodavca i naglasiti  koliko koji zajmodavac pozajmljuje novca? Ili pravno bolje da to dva zasebna ugovora?

Pretpostavljam da u slučaju odlaska kod javnog bilježnika i ovjeravanja naših potpisa kao zajmoprimca potpisi svjedoka nisu potrebni. Njihovi potpisi samo biti ako ne idemo kod javnog bilježnika?

Je li u slučaju razvoda  i podjele bračne stečevine bitno navesti koja svrha zajma?
Lp
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo sročen ugovor.  Možete li provjeriti je  li dobar?  Treba li još nešto dodati? Zanima me koju verziju članka 4 da odaberem. Ili imate bolji prijedlog za njega? hvala

 

Ime 1 Prezime 1  iz Zagreba, adresa, oib

i

Ime 2 Prezime 2  iz Zagreba, adresa, oib

 (u daljnjem tekstu Zajmodavac) s jedne strane,

 

i

 

Ime 3 Prezime 3  iz Zagreba, adresa, oib

i

Ime 4 Prezime 4  iz Zagreba, adresa, oib

 (u daljnjem tekstu Zajmoprimac) s druge strane,

 

zaključili su

UGOVOR O ZAJMU

 

Stranke su se sporazumjele kako slijedi:

Članak 1.

Zajmodavac Ime 1 Prezime 1  daje zajmoprimcu zajam od  10,00  (deset) Eura ,

a zajmoprimac potvrđuje primitak tog iznosa potpisom ovog ugovora.

Članak 2.

Zajmodavac Ime 1 Prezime 1  daje zajmoprimcu zajam od  20,00  (dvadeset) Eura ,

a zajmoprimac potvrđuje primitak tog iznosa potpisom ovog ugovora.

Članak 3.

Zajmoprimac se obvezuje vratiti ukupni iznos zajma u najdužem periodu od 5 godina,

odnosno 01. siječnja 2025.  godine.

Članak 4.

Svaki od zajmoprimaca snosi polovicu duga svakog zajmodavca.    ili

Polovicu duga svakog zajmodavca snosi svaki od zajmoprimaca u slučaju njihovog razvoda.

Članak 5.

Svrha zajma je kupovina stana na adresi xxx.

Članak 6.

U slučaju spora nadležan je općinski sud u Zagrebu.

Članak 7.

Nakon što su ovaj ugovor pročitale, stranke ga u znak suglasnosti, da isti predstavlja njihovu pravu volju, vlastoručno potpisuju.

 

U Zagrebu, 01. siječnja 2020. godine.

 

                Zajmodavac:                                                                                        Zajmoprimac:

               Ime 1 Prezime 1                                                                            Ime 3 Prezime 3

                Ime 2 Prezime 2                                                                            Ime 4 Prezime 4

                                                                                                                                                                      

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je li dovoljno ovjeravanje napiših potpisa kod javnog bilježnika kao zajmoprimaca?

Ako se potpišu dva zajmodavca na ugovor  smatrali li  se prvi zajmodavac svjedokom za pozajmicu novca od drugog zajmodavca?

Voljela bi znati odgovor na pitanje: Je li pravno jednako vrijedno da  roditelj bude svjedok ili bolje da bude netko van obitelji? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A samo jedan pozajmljuje drugome? Treba stajati - zajmodavci pozajmljuju zajmoprimcima taj i taj iznos, te je svaki zajmoprimac dužan bilo kojem zajmodavcu vratiti polovicu pozajmljenog iznosa.

Obično se ovjerava potpis onoga tko neko pravo ili iznos novca gubi (darovatelj, zajmodavac itd.), a ne onaj tko prima, jer je on naravno u boljem položaju.

Zajmodavci nisu svjedoci, svjedoci moraju biti poslovno sposobni, punoljetni i nesrodni ugovornim stranama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne dva su odvojena zajmodavca,  Pozajmljujemo različite iznose novaca od mojih i njegovih roditelja, Njegovim roditeljima treba svatko od nas vratiti po polovinu onoga što oni pozajmili. Mojim roditeljima treba svatko od nas vratiti po polovinu onoga što oni pozajmili od njih. Nisu jednaki iznosi posudbe, velika razlika u iznosu. Nije svejedno kome se vraća koliki iznos pa ne prolazi stavka koju naveli:  "bilo kojem zajmoprimcu" . Zato navodila posebne iznose s imenom zajmoprimca.

 Zajmodavac Ime 1 Prezime 1  daje zajmoprimcu zajam od  20,00  (dvadeset) Eura

 

 

 

No izgleda da onda bolje na dva ugovora za svačije roditelje posebno. 

Zbunjena sam što se ovjerava potpis zajmodavca a ne zajmoprimca. Zar onda zajmoprimac ne može reči da novce nije primio ili njegovo prisustvo kod javnog bilježnika kod ovjeravanja zajmoprimca je potvrda da priznaje dug?

Hvala puno

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste dobro objasnili, shvatili smo da se radi o jednom setu roditelja, a dva su seta roditelja. Za svaki ugovorni odnos treba Vam zasebni ugovor, to ima više smisla, morate razdvojiti te iznose.

Nema smisla da štedite na ovjerama potpisa, jer one koštaju 50,00 kn kod javnog bilježnika. Ovjerom potpisa javni bilježnik ne potvrđuje da je ono što je u ugovoru istinito, već samo da je osoba koja je navedena u ugovoru, zaista ugovor i potpisala, a u sadržaj ugovora se ne ulazi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puuuuno.  Pišemo dva ugovora posebno.  

Je li uredu članak koji planiram dodati: U slučaju razvoda braka svaki zajmoprimac dužan je zajmodavcu vratiti polovicu pozajmljenog iznosa.

Jasno mi da je najbolje da svi potpisi budu ovjereni. No još uvijek mi nije logično da se može ovjeriti samo potpis zajmodavca, Logično mi da je bitno ovjeravanje  potpisa zajmoprimca, osobe koja je primila novce?????????

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija