Jump to content

Paušalni obrt za programiranje


adriatic

Preporučene objave

Pozdrav

trebam raditi sa poduzećem na ugovor gdje meni poduzeće plaća uslugu programiranja na moj obrt ili na moje poduzeće, na mjesečnoj bazi. Da li je moguće otvoriti paušalni obrt u tu svrhu,  da bude u skladu sa zakonom pošto je bilo govora da obrt ne smije raditi samo sa jednim poduzećem. Ja bih radio sa tim poduzećem ali bih radio i druge poslove programiranja ako nađem posla, ali ovo drugo nije sigurno.

Ili je mošda u tu svrhu bolje otvoriti jdoo ali čuo sam da su velika davanja. Hvala unaprijed na odvojenom vremenu za odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, moguće je otvoriti obrt u tu svrhu. Nije istina da obrt ne smije raditi samo s jednim poduzećem već se ne smije zloupotrebljavati institut paušalnog oporezivanja u svrhu prividnog radnog odnosa. Smijete surađivati s jednim poduzećem ali ne smijete raditi na njihovoj opremi, ne smije vam klijent određivati radno vrijeme. Ako nađete posao sa strane uz taj još bolje za vas jer onda se smanjuje šansa da vam proglase prvog klijenta kao prividno zaposlenog.

prije 1 sat , adriatic je napisao:

Ili je mošda u tu svrhu bolje otvoriti jdoo ali čuo sam da su velika davanja

Bolje ići odmah na d.o.o. U jednom trenutku morati ćete preći u d.o.o. što iziskuje dodatne troškove, dobit morate kod jednostavnog izdvajati u obavezne rezerve bla bla bla.

Ukupni trošak plaće za direktora vam je 6.620 kn (neto između 4300 ili 4500), trošak knjigovođe 1000 kn cca, 80 kn HGK nakon prvog rođendana firme, prostor od 500 do koliko nađete, porez na dobit 12% ili 18% ovisno o prometu 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Otvaranje firme čini ni se veliki trošak i procedura za sada pošto samo prgramiram, računovodstvo itd. Ako bih otvorio obrt, da li postoji način na koji bi se mogao osigurati da moj odnos neće biti označen kao prikriveno zapošljavanje, jer to i nije namjera. Ja bih radio za njih na mjesečoj bazi, ali i za druge, na svojoj opremi u moje određeno vrijeme iz svog prostora. Dakle to je dugoročna poslovna suradnja a ne zaposlenje kod njih. Kako da to pravno ugovorno riješim da ne uđem u područje koje se smtra nezakonitim. Pretpostavljam da su inspektori zbog prethodnih zloupotreba dodatno senzibiliirani pa ne bih htio ni kriv ni dužan ispasti kao kršitelj zakona uz kazne. Ono što bih želio je da u početno vrijeme putem obrta imam manje troškove i operativu, dok ne stanem na noge, onda bih vjerojatno prešao na doo. Dakle pitanje je kako ozakoniti sa obrtom taj posao, možda ima neka špranca ugovora itd.

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uvijek postoji šansa da ga proglase prikrivenim radnim jer su kriteriji kao i obično postavljeni tako da se na kraju sve svodi na procjenu poreznika

prije 19 sati , adriatic je napisao:

na svojoj opremi u moje određeno vrijeme iz svog prostora

ako će biti tako super, to su glavna dva kriterija koja se gledaju. samo pazite kad budete sklapali da ne bi stavili formulaciju obrt će za naručitelja obavljati posao u periodu od 18-22 svakog radnog dana jer vam onda postaje vrlo izvjesno da će vam proglasiti to prividnim zaposlenjem, ali ako piše u roku od mjesec dana od dana uvođenja u posao to navodno prolazi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ono što mi ostaje zakonski nejasno je kakve veze posloprimac ima sa procjenom o prividnom zaposlenju. Nije li to stvar koja se tiče poslodavca a ne posloprimca. Ako posloprimac radi za poslodavca A kontinuirano a za poslodavca B i C tu i tamo, kako se može govoriti o prikrivenom zaposlenju kod poslodavca A. Onda bi države i u slučaju Ubera trebale kazniti i vozače a ne samo Uber za prikriveno zapošljavanje, a to nigdje nije bio slučaj.

U ovom domaćem slučaju paušalni obrt kao oblik pomoći  poduzetnicima gubi smisao jer ispada da je veći rizik nego potencijalna korist.

uređeno: od adriatic
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, adriatic je napisao:

Ono što mi ostaje zakonski nejasno je kakve veze posloprimac ima sa procjenom o prividnom zaposlenju. Nije li to stvar koja se tiče poslodavca a ne posloprimca. Ako posloprimac radi za poslodavca A kontinuirano a za poslodavca B i C tu i tamo, kako se može govoriti o prikrivenom zaposlenju kod poslodavca A. Onda bi države i u slučaju Ubera trebale kazniti i vozače a ne samo Uber za prikriveno zapošljavanje, a to nigdje nije bio slučaj.

U ovom domaćem slučaju paušalni obrt kao oblik pomoći  poduzetnicima gubi smisao jer ispada da je veći rizik nego potencijalna korist.

Zato što se najavljivalo da će se dužni doprinosi naplatiti "paušalistu" iz uvećanih prihoda koje je ostvario neprijavljivanjem cijelih doprinosa, a ne poslodavcu, zbog toga su ljudi oprezni. Međutim, tu je puno oprečnih informacija, a Uber je po tom pitanju također posebna priča.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija