Jump to content

Raskid izvanbračne zajednice


tena877

Preporučene objave

Poštovani,

3 godine se nalazim u izvanbračnoj zajednici u kojoj je rođeno dijete (2,5god). Zbog ne slaganja sa partnerom želim prekinuti ovu vezu. Tražila sam ga skrbništvo nad djetetom no on se ne slaže s tim. Financijski ne ovisim o nikome. 

1. Da li moram otići u CZSS da kažem da želim prekinuti vanbračnu vezu?

2. Da li postoji mogućnost da dobijem potpuno skrbništvo i na koji način?

3. Ako se ide na zajedničko skrbništvo što to znači za mene po pitanju provođenja vremena sa djetetom, alimentacije. 

4. Da li je praksa da se dodjeljuje zajedničko skrbništvo i za tako malo dijete? 

Nemam ništa protiv da dijete provodi vrijeme s ocem, samo pola tjedna kod majke, pola tjedna kod oca, teško mi je predočiti si. Ne znam koliko je to dobro za dijete? 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. ne, ali morate radi obveznog savjetovanja prije donošenja odluke o roditeljskoj skrbi.

2. ne, roditeljska skrb će biti zajednička, osim ako nemate dokaze zbog kojih bi samostalna roditeljska skrb bila više u interesu zajedničkog djeteta nego zajednička roditeljska skrb. Dijete ima pravo na oba roditelja, bez obzira žive li roditelji skupa ili ne. Samostalna skrb se određuje kad jedan roditelj uopće ne skrbi za dijete ili mu je boravište nepoznato, ili je učinio teže povrede svojih zakonskih dužnosti 

3. Zajednička roditeljska skrb također načelno znači da dijete s jednim roditeljem živi i on vodi većinu svakodnevne brige o njemu, a drugoga viđa i drugi je dužan plaćati alimentaciju. Postoje i drugi načini uređenja zajedničke roditeljske skrbi (u posljednje vrijeme pola-pola je sve češće) u kojima nema alimentacije, ali takvi su najčešće predmet dogovora roditelja, a ne odluke suda ili preporuka centra za socijalnu skrb.

4. da, pod uvjetima opisanima u točkama 2. i 3. ovdje.

Hoće li dijete moći živjeti pola-pola, to će ocijeniti centar ovisno o specifičnim okolnostima - je li dijete još uvijek dojeno, za kojeg je roditelja više vezano, koji roditelj je do sada bio primarni skrbnik, koji roditelj radi ili ima nepredvidive smjene, itd. Sve je to vrlo specifično, pa je teško izvući neko generalno pravilo koje vrijedi za sve.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

, Ruby_Danderfluff je napisao:

1. ne, ali morate radi obveznog savjetovanja prije donošenja odluke o roditeljskoj skrbi.

2. ne, roditeljska skrb će biti zajednička, osim ako nemate dokaze zbog kojih bi samostalna roditeljska skrb bila više u interesu zajedničkog djeteta nego zajednička roditeljska skrb. Dijete ima pravo na oba roditelja, bez obzira žive li roditelji skupa ili ne. Samostalna skrb se određuje kad jedan roditelj uopće ne skrbi za dijete ili mu je boravište nepoznato, ili je učinio teže povrede svojih zakonskih dužnosti 

3. Zajednička roditeljska skrb također načelno znači da dijete s jednim roditeljem živi i on vodi većinu svakodnevne brige o njemu, a drugoga viđa i drugi je dužan plaćati alimentaciju. Postoje i drugi načini uređenja zajedničke roditeljske skrbi (u posljednje vrijeme pola-pola je sve češće) u kojima nema alimentacije, ali takvi su najčešće predmet dogovora roditelja, a ne odluke suda ili preporuka centra za socijalnu skrb.

4. da, pod uvjetima opisanima u točkama 2. i 3. ovdje.

Hoće li dijete moći živjeti pola-pola, to će ocijeniti centar ovisno o specifičnim okolnostima - je li dijete još uvijek dojeno, za kojeg je roditelja više vezano, koji roditelj je do sada bio primarni skrbnik, koji roditelj radi ili ima nepredvidive smjene, itd. Sve je to vrlo specifično, pa je teško izvući neko generalno pravilo koje vrijedi za sve.

Hvala Vam puno na odgovoru. 

No, ja još uvijek ne znam kako da odem iz ove zajednice. 

Dala sam mu papire o zajedničkom skrbništvu da ispuni, rekao je da će vidjeti sa odvjetnikom jer mu neke stvari nisu jasne. Papiri stoje već 2.mjeseca. 

Situacije u kući su mi nepodnošljive i više ne mogu i ne želim biti tu. 

Prijetio mi je sa policijom i da nemam pravo odvesti dijete, jer sam u jednom trenutku rekla da odlazim i da dijete ide samnom. 

Ne znam kome bi se trebala obratiti, CZSS-u ili odvjetniku?

Želim se iseliti i vjerujem da bih to odavno napravila da nema djeteta, ovako ne želim otići i ostaviti dijete. 

Jednostavno, ne znam što da napravim, a pri tome da učinjeno bude dobro i pozitivno.

Hvala na odgovoru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravna pravila neće riješiti Vaš problem. Faktično napuštanje izvanbračne zajednice je takvo - faktično i nema pravnog pravila koje će Vam reći kako da to napravite. Ja Vam mogu savjetovati da ako financijski ne ovisite o nikome, odselite zajedno s djetetom i tako faktično prekinete bračnu zajednicu. Dok nema sudske odluke, nitko ne može reći da dijete pripada s jednim ili drugim roditeljem. Za Vas je bitno odvojiti se, od tada se izvanbračna zajednica prekida.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija