Jump to content

Prodaja naslijeđene nekretnine


Klepetan

Preporučene objave

Poštovani,

Pokušati ću opisati situaciju što je detaljnije moguće te shodno tome bih molim pravno mišljenje zbog odluke što ću s naslijeđenom nekretninom:

  • Nekretnina je bila u vlasništvu mog pokojnog oca više od  5 godina - nasljedstvo prvog reda
  • Nekretnina je po ostavinskoj raspravi moja 1/1
  • Na adresi naslijeđene nekretnine živim, ali na toj adresi nemam prijavljeno boravište niti prebivalište

 

Vrlo su mi nejasni naputci na Središnjem državnom portalu, bune me. Molim vas pomoć vezano uz sljedeće:

  1. Ako prodajem naslijeđenu nekretninu, gore opisane činjenice koji su vjerojatno relevantne, u roku prije isteka 3 godine u mom vlasništvu (od pravomoćnosti ostavinske rasprave), plaćam li u tom slučaju porez na dohodak (25%)?
  2. Ako da, na koji iznos plaćam porez: prodajni iznos, prema tržišnoj vrijednosti nekretnine ili porez plaćam na iznos razlike prodajnog iznosa i tržišne vrijednosti?
  3. Još jedno, ako da: ako umjesto prodaje odlučim iznajmiti nekretninu do isteka 3 godine, plaćam li i onda 25% dohotka na vrijednost nekretnine?

 

Puno hvala na mišljenju i srdačan pozdrav!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

1. Po mojem mišljenju ne bi trebali platiti porez jer je otuđenje obavljeno prema uspravnoj liniji koja ne plaća porez.

2. Porezna stopa iznosi 25 posto, a obračunava se na osnovicu koju čini razlika od prihoda od prodaje nekretnine (utvrđuju se prema tržišnoj vrijednosti) i nabavne vrijednosti nekretnine uvećane za rast proizvođačkih cijena industrijskih proizvoda.

3. Ne, ali se plaća 12% poreza na dohodak i pripadajući prirez (što vas ispadne efektivno 10% poreza na dohodak jer se porez na dohodak i prirez plaćaju na 70% ugovorene cijene najma, a ne na 100%)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija