Jump to content

Status dragovoljca


astinor84

Preporučene objave

Postovanje,

ako mi netko moze nesto savjetovati u vezi ove teme. Moj otac nema status dragovoljca, a trebao ga je imati jer je bio u ZNG u ljeto/jesen '91 vise od 100 dana. Pokusao je ostvariti status dragovoljca prije par godina, kolege suborci su mu isli svjedociti, ali nista. Cak je na popisu u muzeju domovinskog rata iz tog doba. Nekim kolegama koji su imali vezu to razdoblje je priznato, njemu nije. Kome da se zalimo, i da li jos uopce postoji mogucnost priznavanja statusa dragovoljca iz domovinskog rata?

Hvala puno 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 42 minuta, astinor84 je napisao:

Postovanje,

ako mi netko moze nesto savjetovati u vezi ove teme. Moj otac nema status dragovoljca, a trebao ga je imati jer je bio u ZNG u ljeto/jesen '91 vise od 100 dana. Pokusao je ostvariti status dragovoljca prije par godina, kolege suborci su mu isli svjedociti, ali nista. Cak je na popisu u muzeju domovinskog rata iz tog doba. Nekim kolegama koji su imali vezu to razdoblje je priznato, njemu nije. Kome da se zalimo, i da li jos uopce postoji mogucnost priznavanja statusa dragovoljca iz domovinskog rata?

Hvala puno 

Koji datumi su u rješenju o demobilizaciji ?

uređeno: od buda2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, astinor84 je napisao:

Neznam tocno, ali svakako je to bilo 100 dana u zakonskom periodu 15.08.1990-15.01.1992.

Da li je zatražio priznavanje dana provedeno u NZ ? Ako je borbeni sektor onda ima status branitelja, pa tek onda dalje zatražiti status dragoviljca.

Mislim da se NZ priznaje samo do 24.12.1991.( naravno da ima i " početak " ( službeni) učestvovanja u NZ.

uređeno: od buda2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, buda2 je napisao:

Da li je zatražio priznavanje dana provedeno u NZ ? Ako je borbeni sektor onda ima status branitelja, pa tek onda dalje zatražiti status dragoviljca.

Mislim da se NZ priznaje samo do 24.12.1991.( naravno da ima i " početak " ( službeni) učestvovanja u NZ.

NZ od 30.07.91. do 31.12.91

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko iz ovoga vidim, svaki pripadnik NZ koji dobije status branitelja automatski je i dragovoljac.

https://gov.hr/moja-uprava/hrvatski-branitelji/ostvarivanje-statusa/status-hrvatskog-branitelja-iz-domovinskog-rata/1990

Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata je osoba koja je organizirano sudjelovala u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti odnosno suvereniteta Republike Hrvatske kao:
 (...)

pripadnik naoružanih odreda Narodne zaštite koji je bio izravno angažiran kao pripadnik borbenog sektora najmanje 100 dana u razdoblju od 30. srpnja 1991. do 31. prosinca 1991.

pripadnik naoružanih odreda Narodne zaštite koji nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili nije regulirao obvezu služenja vojnog roka ako je bio izravno angažiran kao pripadnik borbenog sektora najmanje 30 dana u razdoblju od 30. srpnja 1991. do 31. prosinca 1991.

http://digarhiv.gov.hr/arhiva/263/174822/narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/full/2017_12_121_2758.html

Članak 5.

(1) Dragovoljac iz Domovinskog rata je hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji je sudjelovao u obrani suvereniteta Republike Hrvatske kao pripadnik borbenog sektora najmanje 100 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispričavam se, vidim da mi je ovo slučajno "ispalo" iz copy/paste:

(2) Dragovoljac iz Domovinskog rata je i hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili nije regulirao obvezu služenja vojnog roka ako je sudjelovao u obrani suvereniteta Republike Hrvatske kao pripadnik borbenog sektora:

a) najmanje 30 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992. ili

b) najmanje 100 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 31. prosinca 1995.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispričavam se članak 3. stavak 1 i 2 (moja greška). Dakle pod obrana suvereniteta Republike Hrvatske, podrazumijeva se oružani otpor agresoru i djelovanje u izravnoj vezi s tim otporom. Potpuno sam siguran, jer sam imao takav slučaj. Prvo NZ, pa mobilizacija, stekao status dragovoljca. Svi prijatelji koji su bili u NZ a nisu bili mobilizirani dobili su status sudionika domovinskog rata čl. 15. stavak a.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 55 minuta, scvrtil6 je napisao:

Ispričavam se članak 3. stavak 1 i 2 (moja greška). Dakle pod obrana suvereniteta Republike Hrvatske, podrazumijeva se oružani otpor agresoru i djelovanje u izravnoj vezi s tim otporom. Potpuno sam siguran, jer sam imao takav slučaj. Prvo NZ, pa mobilizacija, stekao status dragovoljca. Svi prijatelji koji su bili u NZ a nisu bili mobilizirani dobili su status sudionika domovinskog rata čl. 15. stavak a.

 

Ti si dobio zbog toga što,vjerovatno,nije bilo prekida ni jedan dan između dana provedenih u NZ i mobilizacije u ZNG.a Tvoji prijatelji nisu dobili status " borbeni sektor".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja sam dragovoljac DR, dragovoljno sam se prijavio u NZ ali ipak sam dobio poziv za mobilizaciju na koji se naravno nisam odazvao, u 10om mj. 91. slavili smo u nekom lokalu, pili, razbijali i došla je policija i vojna policija i skužili su da sam dezerter i odveli me u vojni zatvor u Vlaškoj u Zagrebu. Tamo su nam dali jna košulje na kojima je pisalo veliko P. morali smo ići istovarivati kamione na zagrebački velesajam i tamo sam upoznao neke ljude u vojnom sanitetu te sam kod vojnog suca izrazio želju da i ja idem u sanitet. Sva sreća što me ulovila VP. Eto i ja imam status dragovoljca domovinskog rata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , mobiliziranidragovoljacZNG je napisao:

I ja sam dragovoljac DR, dragovoljno sam se prijavio u NZ ali ipak sam dobio poziv za mobilizaciju na koji se naravno nisam odazvao, u 10om mj. 91. slavili smo u nekom lokalu, pili, razbijali i došla je policija i vojna policija i skužili su da sam dezerter i odveli me u vojni zatvor u Vlaškoj u Zagrebu. Tamo su nam dali jna košulje na kojima je pisalo veliko P. morali smo ići istovarivati kamione na zagrebački velesajam i tamo sam upoznao neke ljude u vojnom sanitetu te sam kod vojnog suca izrazio želju da i ja idem u sanitet. Sva sreća što me ulovila VP. Eto i ja imam status dragovoljca domovinskog rata.

Znači status si dobio na " mulu ". Po nijednom zakonu nemaš " uvjet" za status dragovoljca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , buda2 je napisao:

Znači status si dobio na " mulu ". Po nijednom zakonu nemaš " uvjet" za status dragovoljca.

Po kojem to zakonu nemam pravo ? kod mene je to išlo ovim slijedom: poziv za mobilizaciju, odazivanje na poziv, samovoljno napuštanje postrojbe-dezerterstvo, vojni zatvor, premještaj u drugu postrojbu, preko 200 dana u koje mi se uračunao i pritvor  kako su napisali borbenog sektora.

Poanta je ta da svi oni koji su također na silu mobilizirani i dezerteri koji su se nakon toga priključili HV-u mogu imati status dragovoljca ukoliko im se to dogodilo u ono vrijeme koje propisuje zakon

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , mobiliziranidragovoljacZNG je napisao:

Po kojem to zakonu nemam pravo ? kod mene je to išlo ovim slijedom: poziv za mobilizaciju, odazivanje na poziv, samovoljno napuštanje postrojbe-dezerterstvo, vojni zatvor, premještaj u drugu postrojbu, preko 200 dana u koje mi se uračunao i pritvor  kako su napisali borbenog sektora.

Poanta je ta da svi oni koji su također na silu mobilizirani i dezerteri koji su se nakon toga priključili HV-u mogu imati status dragovoljca ukoliko im se to dogodilo u ono vrijeme koje propisuje zakon

U prvom postu si napisao da se nisi odazvao na mobilizaciju.sad navodiš da si se odazvao pa " uhvatio maglu ".i poslije si završio u zatvoru, što su ti priznali za sudjelovanje u DR.vrlo zanimljiv ratni put 😂😂.

I Ti se " svrstavaš" uz bok dečkima iz Tigrova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da se svrstavam u bok s Tigrovima ne bi to nikada napisao nego bi se uzdizao u nebesa poput onih koji su na općini plakali kada su dobili poziv za mobilizaciju. Vidim neke od njih u braniteljskim udrugama da vode glavnu riječ. Već prije sam napisao da većina rezervnih brigada (osim onih na čijem području je bila ratna zona) nije niti približno ratovala kao profesionalne brigade. Dovoljno je pogledati koliko je neka postrojba imala ljudi i koliko je od tog broja poginulih i ranjenih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , mobiliziranidragovoljacZNG je napisao:

Da se svrstavam u bok s Tigrovima ne bi to nikada napisao nego bi se uzdizao u nebesa poput onih koji su na općini plakali kada su dobili poziv za mobilizaciju. Vidim neke od njih u braniteljskim udrugama da vode glavnu riječ. Već prije sam napisao da većina rezervnih brigada (osim onih na čijem području je bila ratna zona) nije niti približno ratovala kao profesionalne brigade. Dovoljno je pogledati koliko je neka postrojba imala ljudi i koliko je od tog broja poginulih i ranjenih.

Nije riječ o rezervnim brigadama, nego o nečemu trulom, da je Tebi koji si dezerter i zatvorenik dobio te dane pripisane kao da si bio u DR, i k tome status dragovoljca ( vjerovatno što si dragovoljno zdimio ),a ispijao si pivo po Zagrebu.ima branitelja kojima su " ukrali " dane u DR a Ti si za svoje " djelo" nagrađen. 

Mislim da si na forumu kukao kako nemožeš ostvariti mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija