Jump to content

Prijevremena starosna braniteljska mirovina


Fenikspg

Preporučene objave

Postovanje,

Uskoro idem u mirovinu.

Interesira me da li je moguce dobiti prijevremenu braniteljsku mirovinu nizu od 2558,00 kuna, a koja je zagarantirana  zakonom.

Imam 35godina i 4 mjeseca radnog staza,  i ispunjavam uvjete za braniteljsku mirovinu.

Ovo pitam iz razloga sto je moj kolega otisao nedavno u braniteljsku mirovinu, isto prijevremena starosna, 35 hodina radnog staza i dobio je mirovinu od 2378 kuna.

Zaliti ce se na to rjesenje. Rjesenje nije konacno.

Zahvaljujemna odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 51 minuta, Fenikspg je napisao:

Postovanje,

Uskoro idem u mirovinu.

Interesira me da li je moguce dobiti prijevremenu braniteljsku mirovinu nizu od 2558,00 kuna, a koja je zagarantirana  zakonom.

Imam 35godina i 4 mjeseca radnog staza,  i ispunjavam uvjete za braniteljsku mirovinu.

Ovo pitam iz razloga sto je moj kolega otisao nedavno u braniteljsku mirovinu, isto prijevremena starosna, 35 hodina radnog staza i dobio je mirovinu od 2378 kuna.

Zaliti ce se na to rjesenje.

Poštovani Feniks,

 2.558,00 kn je iznos minimalne starosne braniteljske mirovine, +0,50 kn po danu provedenom u borbenom sektoru.

Tako da minimalna prijevremena starosna braniteljska mirovina uz 35 godina radnog staza odgovara iznosu mirovine od 2.378 kuna koju je dobio Vaš prijatelj, zbog penalizacije prijevremenih starosnih mirovina.

Mislim da mu je žalba uzaludna.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na odgovoru.

Nije mi to u potpunosti jasno jer se svugdje  ističe da je najniza mirovina 2558,00 kuna, ne spominje se penalizacija za prijevremenu mirovinu. I na stranicama HZMO je navedeno da je najniza braniteljska mirovina 2558 kuna koja ce se isplacivati za 2020. godinu i to za starosnu i prijevremenu starosnu mirovnu. Ne navodi se da su prijevremene niže. I zasto se onda taj iznos navodi kao najnizi kada to nije tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 57 minuta, Fenikspg je napisao:

Hvala Vam na odgovoru.

Nije mi to u potpunosti jasno jer se svugdje  ističe da je najniza mirovina 2558,00 kuna, ne spominje se penalizacija za prijevremenu mirovinu. I na stranicama HZMO je navedeno da je najniza braniteljska mirovina 2558 kuna koja ce se isplacivati za 2020. godinu i to za starosnu i prijevremenu starosnu mirovnu. Ne navodi se da su prijevremene niže. I zasto se onda taj iznos navodi kao najnizi kada to nije tako.

Prijevremena starosna mirovina se penalizira pa bila ona i najniza mirovina i prema ZOMO-a opca mirovina i prema ZOHBDR-u braniteljska mirovina.

citiram clanke iz ZOHBDR-a:

Članak 51.

(1) Najniža mirovina iz članka 49. ovoga Zakona određuje se uz primjenu polaznog faktora 1,0.

(2) Polazni faktor za određivanje najniže prijevremene starosne mirovine određuje se tako da se polazni faktor iz stavka 1. ovoga članka smanjuje prema članku 26. stavku 3. ovoga Zakona.

Pravo na starosnu i prijevremenu starosnu mirovinu

Članak 26.

(3) Polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata koji su u obrani suvereniteta sudjelovali u borbenom sektoru određuje se tako da se polazni faktor za starosnu mirovinu iz članka 85. stavka 1. točke 4. Zakona o mirovinskom osiguranju smanjuje za svaki mjesec prije navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, i to:

a) s navršenih 35 godina mirovinskog staža – za 0,34% po mjesecu

b) s navršenih 36 godina mirovinskog staža – za 0,32% po mjesecu

c) s navršenih 37 godina mirovinskog staža – za 0,30% po mjesecu

d) s navršenih 38 godina mirovinskog staža – za 0,25% po mjesecu

e) s navršenih 39 godina mirovinskog staža – za 0,15% po mjesecu ili

f) s navršenih 40 i više godina mirovinskog staža – za 0,10% po mjesecu.

(4) Pri izračunu razdoblja iz stavaka 2. i 3. ovoga članka određenih u mjesecima, jedan mjesec čini 30 dana.

Nadam se da vam je sada jasnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jasno mi je. Citao sam to isto i dodatno se informirao. Morat cu to prihvatiti i pomiriti se sa time jer je takav zakon.

Zakon je veoma nepravedan za braniteljsku populaciju jer npr. netko tko nije nikada radio, ili je radio vrlo malo, a napuni 65 godina zivota, ostvaruje pravo na minimalnu mirovinu, bez ikakve penalizacije, od 2558 kuna plus dodatak na dane sudjelovanja u ratu. Njemu mirovina moze prijeci i 3000 kuna. U drzavni proracun nije odvajao nista, ili vrlo malo.Ja sam 35 godina bio obrtnik, svaki mjesec sam placao drzavi velike iznose razno raznih nameta i sada sam kaznjen samo zbog toga jer idem 5 godina prije u mirovinu. Ne mogu vise raditi. Osjecam se ponizeno i izigrano, ali tako je kako je.

Hvala.

Lp

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Feniks,

kad već znate da je zakon nepravedan i nepovoljan, zašto ga onda Vi ne koristite u tom dijelu kad bi za Vas bilo povoljnije, pričekajte odlazak u mirovinu dok ne ostvarite pravo na starosnu braniteljsku mirovinu. Koliko dana provedenih u borbenom sektoru imate ? 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Fenikspg je napisao:

Jasno mi je. Citao sam to isto i dodatno se informirao. Morat cu to prihvatiti i pomiriti se sa time jer je takav zakon.

Zakon je veoma nepravedan za braniteljsku populaciju jer npr. netko tko nije nikada radio, ili je radio vrlo malo, a napuni 65 godina zivota, ostvaruje pravo na minimalnu mirovinu, bez ikakve penalizacije, od 2558 kuna plus dodatak na dane sudjelovanja u ratu. Njemu mirovina moze prijeci i 3000 kuna. U drzavni proracun nije odvajao nista, ili vrlo malo.Ja sam 35 godina bio obrtnik, svaki mjesec sam placao drzavi velike iznose razno raznih nameta i sada sam kaznjen samo zbog toga jer idem 5 godina prije u mirovinu. Ne mogu vise raditi. Osjecam se ponizeno i izigrano, ali tako je kako je.

Hvala.

Lp

Postovani, kao sto pisete ako ste godinama placali drzavi velike namete (pa onda vjerojatno i u mirovinski fond) moguce je da ce vam iznos opce mirovine po ZOMO-u biti veci od minimalne braniteljske mirovine po ZOHBDR-u.

Penaliziraju se nadostajuce godine zivota u odnosu na potrebne godine zivota za odlazak u starosnu mirovinu - 65 godina.

Nazalost Zakon je takav da destimulira raniji odlazak u "prijevremenu starosnu  mirovinu".

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Fenikspg je napisao:

Jasno mi je. Citao sam to isto i dodatno se informirao. Morat cu to prihvatiti i pomiriti se sa time jer je takav zakon.

Zakon je veoma nepravedan za braniteljsku populaciju jer npr. netko tko nije nikada radio, ili je radio vrlo malo, a napuni 65 godina zivota, ostvaruje pravo na minimalnu mirovinu, bez ikakve penalizacije, od 2558 kuna plus dodatak na dane sudjelovanja u ratu. Njemu mirovina moze prijeci i 3000 kuna. U drzavni proracun nije odvajao nista, ili vrlo malo.Ja sam 35 godina bio obrtnik, svaki mjesec sam placao drzavi velike iznose razno raznih nameta i sada sam kaznjen samo zbog toga jer idem 5 godina prije u mirovinu. Ne mogu vise raditi. Osjecam se ponizeno i izigrano, ali tako je kako je.

Hvala.

Lp

 

 

 

 

 

Ima li kakve mogučnosti da budete na višegodišnjem bolovanju ? Možda bi bolovanje bilo više od mirovine, a ne bi Vas penalili za mirovinu ?

uređeno: od buda2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Bok svima,

Znači prijevremena braniteljska mirovina može biti manja od zakonom zagarantirane najmanje braniteljske mirovine  (ako ništa drugo, krivo su je nazvali). A što je sa starosnom braniteljskom mirovinom ? Evo moj slučaj. Uskoro ću navršiti 61 godinu života. Hrvatski sam branitelj sa 3,5 god. borbenog sektora. Imam ukupno 31  godinu ukupnog mirovinskog staža ( u to je uračunat i dvostruki braniteljski staž ). Bio sam 7 godina nezaposlen, a sada  sam zaposlen na skraćeno radno vrijeme.  Za prijevremenu mirovinu imam premalo staža, a za starosnu mirovinu premalo godina. Ali  kako  se prema članaku 26.  Zakona o hrvatskim braniteljima, dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu propisana Zakonom o mirovinskom osiguranju snižava  za po jedan mjesec za svaki mjesec sudjelovanja u obrani suvereniteta RH-a u borbenom sektoru,ja se nadam da bih u starosnu mirovinu mogao ići sa navršenih 61,5 god. (3,5 god. prije navršenja 65 godina života). Molio bi nekog da mi odgovori, dali ću tada imati pravo na tu najmanju braniteljsku mirovinu bez penalizacije ?

Lijepi pozdrav,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , dovlak je napisao:

Za prijevremenu mirovinu imam premalo staža, a za starosnu mirovinu premalo godina. Ali  kako  se prema članaku 26.  Zakona o hrvatskim braniteljima, dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu propisana Zakonom o mirovinskom osiguranju snižava  za po jedan mjesec za svaki mjesec sudjelovanja u obrani suvereniteta RH-a u borbenom sektoru,ja se nadam da bih u starosnu mirovinu mogao ići sa navršenih 61,5 god. (3,5 god. prije navršenja 65 godina života). Molio bi nekog da mi odgovori, dali ću tada imati pravo na tu najmanju braniteljsku mirovinu bez penalizacije ?

Poštovani dovlak,

da, imate pravo na minimalnu braniteljsku starosnu mirovinu, bez penalizacije, 3,5 god. prije navršenih 65.g. života. Iznos vidite na slici.

Lijep pozdrav

dovlak Izračun mirovine.jpg

dovlak braniteljska starosna mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gosp. dovlak prema nekim nasim iskustvima sa pojedinim podrucnim uredima HZMO-a, nebi me iznenadilo i da dobijete veci iznos od iznosa koji vam je informativno predocio postovani prof.

Kad navrsite tih potrebnih 61 godinu i 6 mjeseci zivota, napisite nam dali ste dobili veci ili manji iznos od navedenog u tablici kako bi razmotrili razloge tome.

Ako dobijete veci iznos od navedenog nemojte se zaliti ali ako eventualno dobijete manji iznos obavezno bi se trebalo zaliti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani malicovjek, javit ću kako je prošlo sa mojom mirovinom. Vjerovatno ima još ljudi koji su u sličnoj situaciji, pa im to možda pomogne. Ako dobijem iznos mirovine manji od profinog izračuna, svakako ću se žaliti. A ako dobijem više, svakako ću to dobro zaliti  🙂.

Lijepi podrav,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani, sa malim zakašnjenjem  javljam vam  da sam sve sredio, bez nekih većih problema. Sve sam odradio preko  e-građani, tako da fizički i nisam dolazio u HZMO.  Kako sam u to vrijeme bio zaposlen na skraćeno radno vrijeme od 4 sata , dan prije datuma ostvarenja prava na mirovinu dao sam otkaz, a onda sam se nakon mjesec dana  ponovo zaposlio. Prvo mi je određena akontacija mirovine od 2500 kn, da bi nakon 2,3 mjeseca dobio točan izračun. Određena mi je starosna mirovina po ZOMO-u u iznosu od oko 2800 kn i najniža mirovina po ZOHBDR-u od oko 3500 kn. Tu najnižu mirovinu dobivao sam par mjeseci. Uredno sam dobio i razliku od 2500 kn do najniže mirovine, da bi mi onda došlo rješenje da kako sam zaposlen, ne mogu prema članku 52, stavak 1 ZOHBDR-a  dobivati najnižu braniteljsku mirovinu, nego ovu nižu mirovinu prema ZOMO-u, a preplatu moram vratiti u proračun RH, što sam i učinio. To po meni nije u redu, ali tako je to po zakonu. Napominjem da mi je izračunata najniža braniteljska mirovina  za oko 300 kn veća nego što sam ja računao ( 2558 kn + 0,5kn x broj dana u borbenom sektoru ). To si  ja obrazlažem time, da sam ja ipak više od 30 godina uplačivao neka sredstava u mirovinski fond, pa nije u redu da dobijem isto kao da nemam ni dana radnog staža., pa se time baš i ne zamaram previše. Kako  nigdje u zakonu nije to vidljivo, možda su i oni pogriješili u izračunu. Nadam se da nisu.  Još me interesira dali mi može  neko reći dali će i kada biti usklađenje  najniže braniteljske mirovine sa prosječnom neto plačom u RH  ( najniža mirovina određuje se kao 45% neto prosječne plaće u RH u 2016 god. sa dodatkom od 0.015% proračunske osnovice po danu borbenog sektora). Od 2016 god. prosječna neto plaća porasla je 25 %, pa bi bilo lijepo da tako poraste i mirovina. 

Lijepi pozdrav,

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Planiram u prijevremenu starosnu mirovinu sa 01.05. ove godine. Imam status branitelja dragovoljca sa 945 dana borbenog sektora. Dobio sam informativni izračun mirovine od HZMO.  Međutim tamo se ne vidi da li su uračunali status dragovoljca u taj izračun, a vidi se da je uračunat je beneficirani radni staž. U zahtjevu sam napomenu braniteljski status. Da li netko zna da li se kod informativnih izračuna uzima u obzir braniteljski status ili se to po nekom automatizmu izračunava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani, želio bi što prije otići u prijevremenu mirovinu. Napunio sam 60 g. a u radnom odnosu sam bez prekida od 12.12.1988. Imam status Dragovoljca domovinskog rata sa 330 dana borbenog sektora. Zna li netko koji je najraniji datum kad stičem uvijete za prijevremenu mirovinu. Unaprijed zahvaljujem! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

ako radite do 12.12.2023.godine imate navršenih 35.g. efektivnog radnog staža i više od 60.g. života te nakon toga (bilo koji nadnevak) možete zatražiti priznavanje prava na prijevremenu starosnu mirovinu po ZOMO - civilnu mirovinu i braniteljsku prijevremenu starosnu mirovinu i tražiti isplatu povoljnijeg iznosa mirovine.

PVB na slici je određen proizvoljno kao i nadnevak Vašeg rođenja jer Vi baš tako volite.

Ne želite da vam ovi iz HZMO uđu u trag.

Izracun mirovine.jpg

MojaDomovina prijevremene starosne mirovine.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Rekli su mi u mirovinskom da ću imati pravo na prijevremenu braniteljsku mirovinu, da efektivnog staža imam nešto manje od 33 god. plus beneficirani prelazim 35 god.,te da nemam pravo na drugi stup jer koliko sam shvatio nemam 35 godina efektivnog staža. Te da ću u tom slučaju morati potpisati izjavu da se odričem drugog stupa, i ta sredstva idu u proračun. Da li je to točno?

Ovi izračuni koji su ovdje na temi, što znači ZOHB minimalna mirovina i da li se ona može uvećati ili je to konačni izračun prema unesenim parametrima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim Vas želite da komentiram tumačenje pravnika u HZMO o Vašim pravima, oprostite ali ništa od toga, nisam pravnik.

ZOHB minimalna mirovina je najniža braniteljska mirovina, a ovisi o nadnevku rođenja, nadnevku umirovljenja i broju dana provedenih u borbenom sektoru tijekom Domovinskog rata.

Samo ti parametri definiraju njen iznos.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 26. 05. 2022. u 8:30, Explorer69 je napisao:

Rekli su mi u mirovinskom da ću imati pravo na prijevremenu braniteljsku mirovinu, da efektivnog staža imam nešto manje od 33 god. plus beneficirani prelazim 35 god.,te da nemam pravo na drugi stup jer koliko sam shvatio nemam 35 godina efektivnog staža. Te da ću u tom slučaju morati potpisati izjavu da se odričem drugog stupa, i ta sredstva idu u proračun. Da li je to točno?

Ovi izračuni koji su ovdje na temi, što znači ZOHB minimalna mirovina i da li se ona može uvećati ili je to konačni izračun prema unesenim parametrima.

Postovani, nevedite sljedece podatke iz tog informativnog izracuna koji ste dobili od HZMO-a

- tocan datum vaseg rodjenja

- prosjecni vrijednosni bodovi (PVB)

- ukupni mirovinski staz u obliku decimalnog broja

- polazni faktor

Pitam, dali stvarno imate benificiran radni staz ili ste to zamjenili sa vremenom provedenim u domovinskom ratu, a sto je u stvari staz u dvostrukom trajanju (vasih navedenih 945 dana)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam staž sa dvostrukim trajanjem, ne benificirani. U međuvremenu sam doznao da bi se u mom slučaju jer idem u mirovinu po posebnom propisu, novac iz drugog stupa trebao prebaciti u prvi stup, izračunati mirovina i na to dodati postoci za braniteljski staž. To je različita informacija od prethodne. To mi djeluje logično. No to je drugi izvor informacija. Jer kako su mi rekli izjava o odricanju sredstava iz drugog stupa i slične izjave se potpisuju kad postoji izbor između 2 ili više opcija, tada se odričeš  neke opcije. Ja imam samo jednu opciju a to je braniteljska mirovina. Mislim da u mirovinskom nemaju puno takvih slučajeva kao ja jer tek sada dolazimo mi koji smo bili obvezni pristupiti drugom stupu. Ja sam prva generacija koju je zahvatio obvezni drugi stup, pa valjda još nema dovoljno iskustva odnosno prakse.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Explorer,

što Vam je problem ?

Uzeli bi za isplatu veći iznos braniteljske mirovine ali Vam smeta što je ona samo iz I mirovinskog stupa ?

Vaš je izbor da sada uzimate braniteljsku mirovinu jer trenutno još nemate pravo na mirovinu po općem propisu ZOMO

Radite još par godina i onda više nemate sadašnji problem oko I i/ili I i II mirovinskog stupa.

Svaki zakon ima svoja pravila pa tako i benefite, koje možete koristiti tek kad ostvarite uvjet za njihovo korištenje.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Explorer69 je napisao:

Moj problem je u tome što dobivam oprečne informacije iz kojih proizlazi razlika u mirovini od više od 1000 kn. Eto to je moj problem. Završavam.

Sta se ljutite, pa zelimo vam pomoci oko izracuna ali ako nam nedate ove podatike to niti nemozemo:

"Postovani, nevedite sljedece podatke iz tog informativnog izracuna koji ste dobili od HZMO-a

- tocan datum vaseg rodjenja

- prosjecni vrijednosni bodovi (PVB)

- ukupni mirovinski staz u obliku decimalnog broja

- polazni faktor"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 03. 04. 2022. u 12:12, dovlak je napisao:

oš me interesira dali mi može  neko reći dali će i kada biti usklađenje  najniže braniteljske mirovine sa prosječnom neto plačom u RH  ( najniža mirovina određuje se kao 45% neto prosječne plaće u RH u 2016 god. sa dodatkom od 0.015% proračunske osnovice po danu borbenog sektora). Od 2016 god. prosječna neto plaća porasla je 25 %, pa bi bilo lijepo da tako poraste i mirovina. 

Čitam post pa bih se nadovezao jer sam i ja to pitao u svom ranijem postu pa mi je odgovoreno da je tako propisano u zakonu 🤣, ali meni se čini kao nepravda da se ista ne usklađuje što dovodi ovu skupinu branitelja u marginaliziran i nepovoljan položaj na njihovu štetu, a to se nigdje ne spominje, niti se to pitanje do sada javno iznijelo onima što odlučuju o tome. Stopa inflacije, rast plaća, dovešće te ljude koji su branili ovu državu, a uzeli su tu mirovinu jer su morali, na prosjački štap, ja koji imam danas preko 50 god, manje od 20 god., staža, a mogućnost zaposlenja nikakva, pa mi se ta opcija nameće kao logična. Nadam se da će se ta nelogičnost ispraviti. Po izračunu 45 % prosječne plaće bi trebalo biti oko 3300 kuna za ovu godinu. Nešto sam čuo da bi se najniža mirovina povećavala, koja točno nisam razumio, dva puta po 1,5 %  i to 2023 i 2025g , tako da su rekli da bi onda svi bili zadovoljni, ali ako netko ima točno neku dodatnu informaciju neka  javi. lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To ne bi bili neki osobni podaci jer nema imena i prezimena ni piva ni adrese ali su potrebni za izračun mirovine.Može se datum rođenja promjenit za par mjeseci i koji dan gore-dolje a ostalo mora bit točno.Razlka u izračunu će bit par lipa a ni dobar haker neće otkriti po tim podacima o kome se radi.Svi smo dali te podatke poštovani a Profi i Malomčovjeku jer nas je zanimalo koliku mirovinu ćemo dobit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Explorer69 je napisao:

Moram samo reći da gdje god sam kontaktirao i tražio objašnjenje i savjet (HZMO, Regos, Ministarstvo branitelja) svi su bili vrlo susretljivi i ljubazni, trude se no informacije su različite, vjerojatno iz razloga koji sam naprijed naveo.  Malicovjek, ne bih ovdje ostavljao svoje osobne podatke.

 

prije 2 sati , sivko je napisao:

To ne bi bili neki osobni podaci jer nema imena i prezimena ni piva ni adrese ali su potrebni za izračun mirovine.Može se datum rođenja promjenit za par mjeseci i koji dan gore-dolje a ostalo mora bit točno.Razlka u izračunu će bit par lipa a ni dobar haker neće otkriti po tim podacima o kome se radi.Svi smo dali te podatke poštovani a Profi i Malomčovjeku jer nas je zanimalo koliku mirovinu ćemo dobit.

Poštovani,

bez Vaših osobnih podataka nema ni izračuna invalidskih mirovina kao ni prijevremenih starosnih mirovina. 

Samo je izračun starosnih mirovina točan bez Vaših podataka o točnom nadnevku rođenja i nadnevku umirovljenja, potrebno je da samo dostavite prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž, ukupni mirovinski staž na nadevak umirovljenja, broj dana borbenog sektora tijekom Domovinskog rata i imate li priznati status dragovoljca.

Ako ni to ne želite dostaviti, sami možete izračunati iznose Vaših potencijalnih mirovina ako koristite ponuđene formule u privitku, ne prikazane slike nego formule ispod njih.

usporedni izračun svih mirovina od 14.5.2022.g..jpg

Izracun svih prijevremenih mirovina.jpg

od 14.5.2022.g. Usporedni izračun mirovina.makroenabled.xlsm od 14.5.2022.g. izračun prijevremenih starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li se braniteljski staž sa dvostrukim trajanjem pribraja efektivnom stažu jednako kao i beneficirani i zajedno čine mirovinski staž kao uvjet za ispunjenje staža od 35 godina?

Da li je kod prijevremene braniteljske mirovine polazni faktor 1,00 ili se penalizira ovisno o godinama ranijeg odlaska u mirovinu? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DA za priznavanje braniteljske prijevremene starosne mirovine, za priznavanje prijevremene starosne mirovine po općem propisu ZOMO NE.

Kad navršite 60.g. polazni faktor je 0,88 i raste 0,2 %  za svaki puni mjesec duljeg rada nakon 60.-tog rođendana.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, prof je napisao:

DA za priznavanje braniteljske prijevremene starosne mirovine, za priznavanje prijevremene starosne mirovine po općem propisu ZOMO NE.

Postovani prof ne vidim razlike izmedju priznavanja staz sa dvostrukim trajanjem kod opce mirovine po ZOMO-u i braniteljske po ZOHBDR-u za prijevremenu starosnu mirovinu, tretira se isto...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 38 minuta, Explorer69 je napisao:

Da li je točno da se prema Kosoricinom propisu iz 2010.god. na iznos braniteljske mirovine oduzima 10%, ali takva umanjena mirovina nemoze biti manja od 3500,00 kn..

Točno je upravo tako kako ste napisali. To se primjenjuje i za braniteljski zakon i za zakon o mirovinskom osiguranju DVO i PS.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Skywalker007 je napisao:

Točno je upravo tako kako ste napisali. To se primjenjuje i za braniteljski zakon i za zakon o mirovinskom osiguranju DVO i PS.

Čl.9 a Zakona MO dvo I pol.sluzbenika smanjuje, i tako određena svota mirovine smanjuje se prema:

Zakonu o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju NN br.71/10 i 157/13

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Explorer69 je napisao:

Da li je točno da se prema Kosoricinom propisu iz 2010.god. na iznos braniteljske mirovine oduzima 10%, ali takva umanjena mirovina nemoze biti manja od 3500,00 kn..

Moja mirovina je veća od 3500, ali po izracunu hzmo i primjeni zakona o smanjenju mirovina pada na 3200 kn. Budući da je niža od 3500 kn prema istom zadržavam pravo na svotu od 3500 kn ( NN br.71/2010 i 130/2011)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija