Jump to content

zakonsko nasljeđivanje


Brajin

Preporučene objave

Poštovani,

prije tri mjeseca mi je umrla majka. Iza nje smo ostali otac i ja. Otac ima još troje djece iz prethodnog braka, a majci sam ja jedino dijete. Prijavili smo ostavinsku raspravu, nakon čega sam utvrdila da je na nekretninu koju su roditelji zajedno stekli u braku i koju smo obnavljali pokojna majka i ja upisan samo otac kao vlasnik 1/1. 
Sad otac tvrdi da pravo na istu nekretninu ja imam tek nakon njegove smrti u jednakim djelovima kao i trojica braće iz njegovog prvog braka. Također tvrdi da  navedena nekretnina ne ulazi u ovu ostavinsku raspravu, nego tek nakon njegove smrti.
Imam li ja zakonsko pravo tek nakon očeve smrti tražiti i dokazivati roditeljsku zajednički stečenu imovinu na navedenu nekretninu i upisate sebe kao vlasnika na polovicu nekretnine od pokojne majke, a očevu polovicu djeliti na jednake djelove s njegovo troje djece iz prvog braka?
Također, majka je prije 30 godina nasljedila od svojih pokojnih roditelja zemlju. Djelimo li sad tu zemlju otac i ja ili će pripasti samo meni kao jedinom majčinom djetetu (pošto se ne radi o zajednički stečenoj imovini, već o nasljeđivanju)?
Hvala!
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 35 minuta, Brajin je napisao:

Imam li ja zakonsko pravo tek nakon očeve smrti tražiti i dokazivati roditeljsku zajednički stečenu imovinu na navedenu nekretninu

Takav zahtjev se može postaviti prije očeve smrti, obzirom da je to isto mogla učiniti i majka za svog života, o čemu se pisalo u temi

 

Prije 35 minuta, Brajin je napisao:

upisate sebe kao vlasnika na polovicu nekretnine od pokojne majke,

Na 1/4-inu nekretnine kao cjeline, ovo iz razloga što je i vaš otac jedan od nasljednika. 

 

Prije 35 minuta, Brajin je napisao:

majka je prije 30 godina nasljedila od svojih pokojnih roditelja zemlju. Djelimo li sad tu zemlju otac i ja

Nasljeđujete u jednakim dijelovima, otac i Vi kao sunasljednici. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Matrix je napisao:

Takav zahtjev se može postaviti prije očeve smrti, obzirom da je to isto mogla učiniti i majka za svog života, o čemu se pisalo u temi

 

Na 1/4-inu nekretnine kao cjeline, ovo iz razloga što je i vaš otac jedan od nasljednika. 

 

Nasljeđujete u jednakim dijelovima, otac i Vi kao sunasljednici. 

Ako se zahtjev postavi za očeva života, tad s njim djelim polovicu majčine nekretnine i pripada me 1/4-ina. Ako se zahtjev postavi nakon očeve smrti, dobivam li tad 1/2 nekretnine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 28 minuta, Brajin je napisao:

Ako se zahtjev postavi za očeva života, tad s njim djelim polovicu majčine nekretnine i pripada me 1/4-ina.

Upravo tako

 

Prije 29 minuta, Brajin je napisao:

Ako se zahtjev postavi nakon očeve smrti, dobivam li tad 1/2 nekretnine?

U citiranoj situaciji 3/4-ine nekretnine nasljeđujete Vi i očeva djeca(3) iz ranijeg braka, tako da matematičkim izračunom vi u konačnici ne bi imali 1/2-inu nekretnine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija