Jump to content

Prijelazi li dugovanje društva na vlasnika?


Svebor123

Preporučene objave

Pozdrav.

Mislim da naslov teme govori sam za sebe. Trenutno sam "na papiru" vlasnik d.o.o.-a

S istim nemam nikakve veze osim ovog vlasništva, i firma posluje (koliko ja znam) sasvim legalno i bez ikakvih poteškoća. Doduše, ukoliko bi se dogodilo da d.o.o. zapadne u dugove, jesam li ja kao privatna osoba dužan podmiriti bilo kakva potencijalna dugovanja koje bi d.o.o. moglo imati?

Pokušao sam proučiti porezni zakon, no vrlo brzo sam se pogubio.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne. Jedini slučaj u kojem biste bili dužni podmiriti dugove poduzeća jest da vam se dokaže proboj pravne osobnosti (da ste donosili odluke koje su išle na štetu firme).

Zakon o trgovačkim društvima je nadležan za to (članak 10. stavak 2. kaže da vlasnici ne odgovaraju za obaveze društva), ne opći porezni zakon

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako društvo napravi prekršaj, odgovara i odgovorna osoba, najčešće direktor. Ako niste direktor, praktički nema bojazni. 

prije 1 sat , Miljko je napisao:

Zakon o trgovačkim društvima je nadležan za to (članak 10. stavak 2. kaže da vlasnici ne odgovaraju za obaveze društva), ne opći porezni zakon

I Opći porezni zakon ima odredbe o poreznom jamstvu, odnosi se na direktore i članove društava, čl. 29.-32. Općeg poreznog zakona, jedno vrijeme je porezna uprava prilično zloupotrebljavala ove odredbe, pa su agresivno pokušavali naplatiti poreze od direktora i osnivača. Ne znam kako je sada po tom pitanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija