Jump to content

Zastarni rok nezakonit otkaz potraživanja


vamila

Preporučene objave

Učinci presude da je otkaz nedopušten su takvi da se smatra kao da odluke o otkazu nije ni bilo. To znači da poslodavac mora prijaviti radnika i isplatiti mu sve plaće od otkaza, i bez tužbe. Inače, i općenito govoreći, obveza na isplatu plaće, ako nije drukčije ugovoreno, dospijeva do 15-og u mjesecu za prethodni mjesec, pa dakle zastarni rok za svaku pojedinu isplatu plaće počinje teći od 16-og u mjesecu za prethodni mjesec.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 28 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Učinci presude da je otkaz nedopušten su takvi da se smatra kao da odluke o otkazu nije ni bilo. To znači da poslodavac mora prijaviti radnika i isplatiti mu sve plaće od otkaza, i bez tužbe. Inače, i općenito govoreći, obveza na isplatu plaće, ako nije drukčije ugovoreno, dospijeva do 15-og u mjesecu za prethodni mjesec, pa dakle zastarni rok za svaku pojedinu isplatu plaće počinje teći od 16-og u mjesecu za prethodni mjesec.

dakle zastarni rok ne počinje teći od pravomoćnosti presude kojoj je otkaz proglašen nezakonitim? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali se zastara računa ako je djelatnik bio na bolovanju(ozljeda na radu)koja je utvrđena nakon niza godina, dakle bolest nastala na radnom mjestu, to dali dakle od dana odlaska na bolovanje ili nakon što je bolovanje utvrđeno kao 100 % ozljeda na radu, dakle plaća je umanjivana tijekom postupka za utvrđivanje okolnosti bolesti to jest bolovanja,

lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Učinci presude da je otkaz nedopušten su takvi da se smatra kao da odluke o otkazu nije ni bilo. To znači da poslodavac mora prijaviti radnika i isplatiti mu sve plaće od otkaza, i bez tužbe. Inače, i općenito govoreći, obveza na isplatu plaće, ako nije drukčije ugovoreno, dospijeva do 15-og u mjesecu za prethodni mjesec, pa dakle zastarni rok za svaku pojedinu isplatu plaće počinje teći od 16-og u mjesecu za prethodni mjesec.

Na ovom linku se recimo navodi da zastara teče od pravomoćnosti presude, a čuo sam da je sudska praksa po tom pitanju neujednačena. Koliko god mislio da nam je pravosuđe ponekad loše, to mije teško povjerovati.

 

https://www.iusinfo.hr/aktualno/u-sredistu/15647

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam govorila o zastarnim rokovima za isplatu neisplaćene plaće, ako biste tužili za isplatu. Što se tiče zastarnog roka, ovaj je neispravan, jer je u međuvremenu mijenjan ZOR, pa je on sada pet godina (čl. 139. ZOR). U konkretnom slučaju se mogu složiti da zastarni rok za pravo na isplatu naknade plaće može početi teći tek kad je odluka o otkazu pravomoćno utvrđena nezakonitom. To niti nije plaća, nego naknada plaće.

, kira je napisao:

Dali se zastara računa ako je djelatnik bio na bolovanju(ozljeda na radu)koja je utvrđena nakon niza godina, dakle bolest nastala na radnom mjestu, to dali dakle od dana odlaska na bolovanje ili nakon što je bolovanje utvrđeno kao 100 % ozljeda na radu, dakle plaća je umanjivana tijekom postupka za utvrđivanje okolnosti bolesti to jest bolovanja,

lp

 

Ovdje se radi o naknadi štete radi izgubljene zarade (razlika između plaće i naknade plaće za vrijeme bolovanja). Po meni, možete potraživati naknadu štete za 5 godina unatrag, jer su to zastarni rokovi za naknadu štete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala lijepa no od kada se račune vrijeme od 5 godina, dali od dana kada sam dobio pravomoćno rješenje od HZZO, ili od dana kad sam otišao na bolovanje zapravo od dana kada mi je umanjena plaća, s tim da je HZZO sam isplatio razliku do pune plaće,

Ovdje ističem i sljedeće,:  tijekom umanjenja plaće(osnovice), otišao sam u invalidsku mirovinu, s tim da je rješenju HZZO o priznavanju bolesti 100%, mirovinska osnovica umanjena, ali od dana kada je poslodavac poslao novu plaću(osnovicu), dakle ne unatrag.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Dakle, Vi niste pretrpjeli štetu, jer Vam je HZZO naknadio razliku do pune plaće? Onda ne možete tu štetu potraživati od poslodavca.

Da HZZO mi je isplatio razliku plaće tijekom bolovanja sve do odlaska u mirovinu, no poslodavac je mirovinskom dostavio umanjenu mirovinsku osnovicu, dakle umanjenu budući HZZO nije u tom vremenu priznao 100 % bolovanje, isto tako zbog ne definiranja postupka HZZO je isti odugovlačio deset godina,

Dakle ja sam postupak priznavanja prava 100% bolovanja vodio deset godina, a to znači da moj postupak ne može biti u zastari, budući sam postupak putem upravnih organa vodio neprekidno bez zastoja,..

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija