Jump to content

Naslijedivanje i laz kriva uputa javnog biljeznika


Nezadovoljna007

Preporučene objave

Prilikom ostavinske rasprave ja i sestra smo se htjeli podijeliti tako da u cijelosti budemo  vlasnice cjelovitih parcela... međutim javna biljeznica je rekla da to nije moguce(da zemlja A pripadne u cijelosti sestri, a zemlja B meni) i da možemo jedino parcele dijeliti na pola pola.

Sad nakon malo vise od  dana smo pokrenule postupak za prelazak imovine s majke na sebe i saznale smo da nas je javna bilježnika krivo uputila.

Sad bi trebale pisati ugovor između sebe i plaćati poreze i naknade na zemlju koju smo naslijedila radi krivog svijeta bilježnice...

Dal je moguće izbjeći takva davanja... Ili poništit  tu  ispravu o naslijedila nju? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Nezadovoljna007 je napisao:

Dali postoji kakva mogucnost da se mi razdijelio da svaka bude 1/1 a da se sto manje plati poreza/prireza/

Sporazumno (ugovor) izvršite diobu, nema plaćanja poreza. 

 

, Nezadovoljna007 je napisao:

Prilikom ostavinske rasprave ja i sestra smo se htjeli podijeliti tako da u cijelosti budemo  vlasnice cjelovitih parcela... međutim javna biljeznica je rekla da to nije moguce(da zemlja A pripadne u cijelosti sestri, a zemlja B meni) i da možemo jedino parcele dijeliti na pola pola.

Sad nakon malo vise od  dana smo pokrenule postupak za prelazak imovine s majke na sebe i saznale smo da nas je javna bilježnika krivo uputila.

U konkretnom slučaju primjenjivale bi se odredbe članka 210. i 226. stavak 3. Zakona o nasljeđivanju. Naime, prema odredbi članka 226. stavak 3. ZN-a, ako u ostavinskom postupku svi nasljednici i zapisovnici sporazumno predlože diobu i način diobe, sud će taj sporazum unijeti u Rješenje o nasljeđivanju. Međutim, važno je da takav sporazum bude zaključen u ostavinskom postupku, dakle, tada bi takav sporazum bio obvezujući, međutim, ukoliko je isti zaključen prije nego je sud po službenoj dužnosti pokrenuo ostavinski postupak, tada takav sporazum nije obvezujući. Predmetne odredbe na takav način protumačio je i Županijski sud u Dubrovniku u svojoj Presudi poslovni broj: Gž- 319/07 od 17. svibnja 2007. godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija