Jump to content

Ovrha na nekretnini nakon smrti prethodnog vlasnika


Rossana65

Preporučene objave

Molim Vas za savjet kako da postupim u ovom slučaju

Moj otac imamo je nekretninu na koju je bila stavljena ovrha 2002 godine . Banka je pokušala prodati nekretninu ali nije uspjela . Nije preuzela nekretninu u svoje vlasništvo  već je i nadalje bila u vlasničkom listu zabilježena samo ovrha.

Otac je umro 2018 godine i ja nasljeđujem tu nekretninu 27.11.2018 godine. 

U veljači 2020 godine dolazi pismo od općinskog suda kojim obavještavaju mog oca (koji je već 2 godine pod zemljom)  da je u veljači 2020 stavljena ovrha na tu nekretninu  u korist  DDM INVEST III AG, OIB: 42497989050, SCHOCHENMÜHLESTRASSE 4, BAAR, ŠVICARSKA.  

Moj otac se na tu odluku nije mogao žaliti niti uložiti prigovor iz očitog razloga  - mrtav je već 2 godine.

Ja na tu odluku nisam mogla staviti prigovor jer o njoj pojima nemam  sve do prije neki dan kada sam otišla na grob i u kasliću stare kuće pronašla obavijest iz veljače 2020. koja je glasila na mog oca. 

Da stvar bude bizarnija ...Sud je oca obavijestio u veljači 2020 a ovrha je već bila zabilježena 16.11.2019. godine.. 

 

Što mi je činiti?? Odakle da počnem rješavati ovaj slučaj star više od 18 godina. 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Borbena7 je napisao:

A što točno piše u tom pismu, kako se zove to pismeno i kada je nastalo (prije ili poslije smrti oca)?

Banka je ustupila založno pravo Ugovorom o ustupu i prijenosu prava i tražbina  2019 godine (godinu  dana poslije smrti moga oca) DDM Invest-u , koji je na osnovu toga slijedeće godine 2020 ., tj dvije godine poslije smrti  moga oca stavio ovrhu na nekretninu na osnovu Rješenja Općinskog suda...... al čini se da su shvatili da je otac mrtav  i da on više nije vlasnik te nekretnine pa su (to je najnovije) sami,  mjesec dana kasnije, poništili to Rješenje o ovrsi.

No i dalje je taj DDM Invest zabilježen kao netko tko je preuzeo založno pravo i to nakon što je otac već bio godinu dana pod zemljom a i nakon što  je ostavinska rasprava provedena .

Meni kao novom vlasniku nitko se nije niti javio niti na bilo koji način pokušao stupiti u kontakt....  

Budući da je nekretnina bila založena radi poslovanja firme  (koja  je likvidirana 2002 godine , a sada više ni osoba koja je istu založila nije živa... a banka nije pruzela nekretninu) postoji li neka zastara ili tako nešto  ...  

Hvala Vam na odgovoru

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani,

bila bih zahvalna ako netko može pomoći odgovorom: prijatelj nije otplatio hipotekarni kredit i banka se u Izvadku iz zemljišne knjige uknjižila u vlasništvo. Ako vrijednost prodaje nekretnine nije dovoljna za pokriće, a prijatelj nema druge imovine, da li se dug može prenijeti na sina? Zabilježba je napravljena početkom ove godine (Teretovnica C), a prijatelj je prije par godina drugu nekretninu prenio na sina. Da li njegovom sinu prijeti ovrha?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , lili30 je napisao:

bila bih zahvalna ako netko može pomoći odgovorom: prijatelj nije otplatio hipotekarni kredit i banka se u Izvadku iz zemljišne knjige uknjižila u vlasništvo

Jeste sigurni u ovo tj. da se banka upisala kao vlasnik 1/1? Ne bih rekla da je postupak došao do ove faze, zato Vas pitam.

prije 4 sati , lili30 je napisao:

Ako vrijednost prodaje nekretnine nije dovoljna za pokriće, a prijatelj nema druge imovine, da li se dug može prenijeti na sina?

Ne, jer dužnik odgovara sam za svoj dug.

prije 4 sati , lili30 je napisao:

Zabilježba je napravljena početkom ove godine (Teretovnica C), a prijatelj je prije par godina drugu nekretninu prenio na sina. Da li njegovom sinu prijeti ovrha?

Ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Vjerojatno ja krivo tumačim, zato i pitam.

U Izvadku iz Zamljišnih knjiga pod C Teretovnica na kraju svega piše ovo:

9.1 Zaprimljeno 24.02.2020.g. pod brojem ....
ZABILJEŽBA, OVRHA, RJEŠENJE O OVRSI OPĆINSKOG SUDA U
VARAŽDINU, POSL. BR. OVR-..., i to utvrđenjem vrijednosti
nekretnina, njihovom prodajom i namirenjem ovrhovoditelja Privredne banke
Zagreb - dioničko društvo, OIB: 02535697732, Radnička cesta 50, Zagreb iz
novčanog iznosa dobivenog prodajom.

Na temelju toga sam zaklljučila da će banka pokrenuti ovrhu. Što bi dalje trebalo činiti?

Hvala. Lp
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 30. 12. 2021. at 14:45, lili30 je napisao:

Na temelju toga sam zaklljučila da će banka pokrenuti ovrhu.

Ovdje je već pokrenuta ovrha na nekretnini i sud je izvršio zabilježbu iste u zk. Sada slijedi utvrđenje vrijednosti nekretnine u sudskom postupku, a potom njena prodaja na dražbi radi namirenja duga iz dobivene kupovnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija