Jump to content

NAPLATA DUGA MIMO FININE OVRŠNE LISTE


Solus Nemo

Preporučene objave

Dobar dan Vam želim.

1. Smatram da se svako potraživanje (dug) treba naplatiti jer ja sam ga i napravio, normalno u razumnim granicama kamata. 

2. Trenutno sam u jednostavnom stečaju potrošača. I kao takva osoba imam samo 1 ovrhu na redoslijedu naplate duga putem Fine. (Imam ih malo više, nažalost je sve mojom krivicom, osim najvećeg iznosa)

3.Eos matrix d..o.o je napravio naplatu duga mimo Finine liste. Na način da je dio naplate svojih potraživanja izvršio direktno putem uzajamnog dogovora s firmom u kojoj radim. 

4. Dali je naplata istoga moguća u legalnim pravnim okvirima?

5. Za što služi Finin redoslijed ako će ga se kršiti mimo protokola?

6. Dali je moguće isti novac vratiti na račun i da Fina obavi ovršni postupak po zakoniku? (Jer je ovršeno preko 4000 kuna) 

Nadam se da ste uspjeli razumjeti okvire mojih problema. Ako je potrebno dodatno pojašnjenje nekome tko je stručan u daljnjem radu s mojim problemom i eventualnom problemu slobodno ga postavite. 

Lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, JASNA77 je napisao:

Čovjek je već ovršen i recimo 1/3 njegovih primanja ide putem Fine,a 1/3 putem poslodavca uzima Eos Matrix.

I to je zakonski prihvatljivo?

Čovjek živi od 1/3 primanja onda.

Ne provodi se tako. Već se namiruje ovrha koja ide preko plaće, a kada se ona namiri ide na red ovrha preko Fine i to redom kako su ovrhe zabilježene. Ustegne se preko plaće zakonski dozvoljeni iznos, a ako je on veći od duga, tada se preostali dio ovog iznosa uplaćuje za podmirenje duga koji se provodi preko Fine. Naravno, osim ako nema još ovrha koje čekaju red za naplatu preko plaće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

Da, jer su u pitanju dva različita predmeta ovrhe, a to znači i dva različita reda za čekanje naplate.

Postoji pravomoćna presuda županijskog suda da je ovrha na plaći moguća jedino ako se plaća NE isplaćuje putem računa.  Županijski sud u Varaždinu. 35 Gž Ovr-140/15-3
Zašto poslodavci provode takve ovrhe ako sud kažu da nisu dopuštene?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 25 minuta, novi2020 je napisao:

Zašto poslodavci provode takve ovrhe ako sud kažu da nisu dopuštene?

Nije baš tako kako navodite. Zakonom o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona (NN 73/17) jedan dio ovrha koje se provode na plaći ovršenika ponovno je vraćen u nadležnost suda. Za više pogledajte čl.197. st. 2. OZ-a. A ostale ovrhe koje se provode na plaći imaju osnovu u pristanku ovršenika tj. ovršenici su privatnom ispravom, potvrđenom kod javnog bilježnika, dati svoju suglasnost da se radi naplate tražbine vjerovnika zaplijeni njegova plaća.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, Borbena7 je napisao:

Nije baš tako kako navodite. Zakonom o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona (NN 73/17) jedan dio ovrha koje se provode na plaći ovršenika ponovno je vraćen u nadležnost suda. Za više pogledajte čl.197. st. 2. OZ-a. A ostale ovrhe koje se provode na plaći imaju osnovu u pristanku ovršenika tj. ovršenici su privatnom ispravom, potvrđenom kod javnog bilježnika, dati svoju suglasnost da se radi naplate tražbine vjerovnika zaplijeni njegova plaća.

Nisam pravno potkovan ali kao laik vidim da u tom članku piše upravo što i u presudi.
Ako se plaća isplaćuje na račun nema ovrhe na plaći.
Osim alimentacije itd.

A ovo nadležnost,ne nadležnost ne razumijem.

Ako dobijem prijedlog za ovrhu na plaći pa se žalim, normalno da ide na sud koji je rekao da takva ovrha nije dozvoljena. 
Oprostite ako ne razumijem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, novi2020 je napisao:

Nisam pravno potkovan ali kao laik vidim da u tom članku piše upravo što i u presudi.
Ako se plaća isplaćuje na račun nema ovrhe na plaći

Ovaj članak se odnosi na primjenu rješenja o ovrsi na plaći, a takvo rješenje može donijeti samo sud i nitko drugi.

Prije 3 minuta, novi2020 je napisao:

Ako dobijem prijedlog za ovrhu na plaći pa se žalim, normalno da ide na sud koji je rekao da takva ovrha nije dozvoljena

Ne možete dobiti prijedlog već samo rješenje suda na koje imate pravo žalbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Ovaj članak se odnosi na primjenu rješenja o ovrsi na plaći, a takvo rješenje može donijeti samo sud i nitko drugi.

Ne možete dobiti prijedlog već samo rješenje suda na koje imate pravo žalbe.

Znači ako agencija za naplatu potraživanja zatraži sudskim putem promjenu sredstva ovrhe sa novčanih na plaću, ja se žalim i sud će ih odbiti?

Što sa jb,ako netko pokrene prijedlog za ovrhu na plaći, opet se žalim, ide na sud i sud ih odbije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , novi2020 je napisao:

Znači ako agencija za naplatu potraživanja zatraži sudskim putem promjenu sredstva ovrhe sa novčanih na plaću, ja se žalim i sud će ih odbiti?

O promjeni predmeta i sredstva ovrhe odlučuje sud, a ne ovršenik.

prije 17 sati , novi2020 je napisao:

Što sa jb,ako netko pokrene prijedlog za ovrhu na plaći, opet se žalim, ide na sud i sud ih odbije

Nema ovog predmeta preko JB.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Borbena7 je napisao:

O promjeni predmeta i sredstva ovrhe odlučuje sud, a ne ovršenik.

Nema ovog predmeta preko JB.

Ja i dalje ne razumijem.

Jeste vi pročitali navedenu presudu?

Nigdje nisam napisao da ovršenik odlučuje o promjeni sredstva ovrhe pa pitam ponovo:

U presudi stoji da se odbija zahtjev ovrhovoditelja za naplatom na plaći jer se plaća isplaćuje preko računa.
Znači, ovrhovoditelj mođe ići na finu,pokretnine ili nekretnine.

 

Po kojoj osnovi onda poslodavci rade ovrhe na plaći? Po rješenju suda?

Kako sud može donijeti takvo rješenje ako ovdje vidimo da je takav zahtjev odbijen iz gore navedenog razloga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija