Jump to content

Presuda koja zamjenjuje ugovor o najmu stana - dokle vrijedi


nvbrenko

Preporučene objave

prije 15 sati , Borbena7 je napisao:

A što kaže izreka te presude?

Radi se o tome da se dvoje ljudi nakon smrti najmoprimca nisu mogli dogovoriti tko će biti slijedeći najmoprimac i sa najmodavcem potpisati Ugovor o najmu stana. Ni to nije sve. Jedan član obitelji tražio je da bude najmoprimac i da se drugi član obitelji ne upisuje u Ugovor o najmu stana - iz razloga jer se ne slažu (nikada provjereno). Taj što je tražio od najmodavca da iz Ugovora o najmu stana izbrišu stanara koji normalno stanuje po odobrenju najmodavca, nije u tome uspio, najmodavac nije želio izbrisati nikoga iz Ugovora o najmu stana, pa nije niti odlučio, a mogao je, tko će biti od zaštićenih najmoprimaca potpisnik u Ugovoro o najmu stana, već ih je uputio da se obrate sudu. Kako taj koji je želio stan isključivo za sebe bez ikoga drugoga prisutnoga (to je moj sin, a ja sam nakon smrti moje majke koja je bila u potpisu Ugovora o najmu stana uz najmodavca - trebala pred mirovinu napustiti stan i otići u podstanare, po želji moga sina da on bude jedini u stanu i u Ugovoru o najmu stana) nije bio zadovoljan odlukom najmodavca obraća se sudu, radi na sudu i ima veze na sudu - to mi je i rekao. Sudac pojedinac bez moga znanja i prisutnosti raspravi, donosi presudu koja zamjenjuje Ugovor o najmu stana, iz Ugovora o najmu briše se moje ime i to je to, pa ta presuda time zamjenjuje Ugovor o najmu stana. Bilo je to pred više godina. Kako sin nije dalje nakon te presude uspio ništa, jer me najmodavac ne izbacuje iz stana, on demonstrativno napušta stan i ne pojavljuje se nikada više od 15.1.2016. godine u stanu u kojem ja i dalje stanujem i plaćam sve režije i najamninu na moje ime gdje piše da sam (na uplatnici samo) najmoprimac pod šifrom najmoprimca, moj OIB i to je to do dan danas. Najmodavac je državna institucija. Što se sin s njima dogovorio to ne znam, oni znaju, jer sam ja to javila da je sin napustio stan, pa su s njim kasnije razgovarali o svemu, ali meni nisu željeli dati uvid u taj predmet da pročitam razlog zašto je sin u brzom roku napustio stan .... doduše imao je velika dugovanja, možda i zbog toga, pa sam ja platila sve dugove pred mirovinu da mi ne bi ovršili nešto po stanu ... Zanima me ta presuda, koja zamjenjuje Ugovor o najmu gdje je sin najmoprimac bez moga imena u Ugovoru o najmu stana ... dokle je takva presuda na snazi. Ovaj stan moj otac dobio je davne 1956. ili 1957. godine kao nositelj stanarskog prava za sebe, moju majku i mene. Sin se rodio 1980. godine i bili smo svi u ovom stanu. Stanujem kao majka najmoprimca za kojega najmodavac zna da je napustio stan 15.1.2016. godine, a što su se dogovorili, bilo kakvo pismeno oko toga, i izjavu sina da napušta stan, to nisam mogla dobiti na uvid .... Sve nešto čudno.  Sretna sam da kao onkološki bolesnik i umirovljenica blizu 70-godina života imam krov nad glavom. Molim Vas za mišljenje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Presuda koja zamjenjuje ugovor o najmu stana - dokle vrijedi

Moram ju pronaći, negdje sam ju stavila, sada su mi najvažniji papiri-dokumentacija vezana za moje liječenje od karcinoma s početkom ožujak 2017.  U zadnje vrijeme samo sam se sebi posvetila, svaki dan bio mi je važan za život. Sigurna sam samo to da je pisalo da presuda zamjenjuje Ugovor o najmu stana, iza toga je bio napisan cijeli Ugovor o najmu stana bez mojega imena kao člana obiteljskog domaćinstva koja stanuje u tom stanu, a stanovala sam i stanujem dan danas, potpisnika nije bilo kao u Ugovoru dok je moja pok. majka bila potpisnik, a prije nje moj pok. otac, s lijeve strane najmodavac, s desne strane najmoprimac .... samo to. Ništa više. Spremila sam to u nekoj posebnoj fascikli. Znam da mi je postavljen jednostavan upit - trebam pronaći tu presudu. Mislila sam onako kao neznalica, da li se može općenito znati koliko dugo traje Presuda koja zamjenjuje Ugovor o najmu stana protiv koje nije niti bilo žalbe, kratak je bio rok za odlazak predmeta u arhivu, a da li se još u arhivi čuva, ne zna se, sve se to odigravalo na sudu bez moga znanja i prisutnosti, ja sam to slučajno dobila da vidim što se to događalo, meni nema ništa na znanje. Sin se obratio sudu da on želi iza svoje bake, a moje pok. majke biti potpisnik na Ugovoru o najmu stana, ali njegov uvjet je još bio da se moje ime briše iz Ugovora o najmu stana kao člana obiteljskog domaćinstva, sve mu je to udovoljeno i napisano, kada je u tome uspio, išao je dalje da kada me nema u Ugovoru o najmu stana da on sada želi sam živjeti u tom stanu i da ja iselim iz stana ..... ali u tome nije uspio, pa je mislio ako on izađe iz stana da će mene onda iseliti, pa će se valjda on vratiti ..... sve se radilo bez moga znanja iza mojih leđa pa ne znam točno, jer tim ročištima nisam niti bila prisutna niti pozvana niti obaviještena. Onda kako sam ja i dalje imala pravo stanovanja kao njegova majka makar je moje ime izbrisano iz Ugovora o najmu stana - tako je po zakonu, on je išao dalje da svakako ja nekako izađem iz stana da on bude sam u stanu, dalje su bile neke tužbe ili žalbe na višem sudu, tu nije uspio i iselio se van, što sam ja to odmah javila najmodavcu, ne on,  on se pojavio na poziv najmodavca tek 4 mjeseca kasnije i navodno dao neku usmenu izjavu, pisanu izjavu i poslao poštom i e-poštom. Kada sam sve to htjela vidjeti u predmetu, da vidim koji je razlog naveo za svoje napuštanje stana nakon toliko "borbe" za taj stan, najmodavac mi nije udovoljio zamolbi da je to - tajna, pa ja ne mogu vidjeti. Razočarana u sve to što se događalo iza mojih leđa, nisam više ništa htjela pitati, kada su mi rekli da idem na sud za svoja prava, rekla sam im da ću im poslati novinare i TV da se sve objelodane, jer nisam više vjerovala niti najmodavcu, niti sudovima, a najmanje sinu koji je promijenio svoje ponašanje do neprepoznatljivosti. Samo to. Mnogo puta sam razmišljala o toj presudi koja zamjenjuje ugovor o najmu stana i željela pitati što s time dalje, da li to uopće više važi ..... ona sam odustala, naravno veoma razočarana, sama, bez ičije zaštite i razboljela se nakon svega toga, pa sam se sebi posvetila. Plaćam sve režije uredno na moje ime i najamninu najmodavcu, šutim opreza radi da ne izgubim i ovo malo što imam - jer nemam povjerenja. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nastavak na gore napisano.

Našla sam u kompjutoru jedan dopis od najmodavca.

Kao što primjećujete ne želim imenovati nikoga zbog stečenog nepovjerenja i nesigurnosti u pravdu !!! Sve ovo vidi se na tražilici, pa ne želim imati probleme radi moga pitanja. Dakle kako nisam mogla kod najmodavca dobiti uvid u predmet i dokumentaciju da vidim razloge odlaska sina iz stana, a borio se na sve načine da on bude jedini stanar, dala sam Zahtjev za pristup informacijama vezano za cijeli taj žalosni slučaj meni iza leđa. Odgovor sam dobila i prepisujem taj dopis ali ću neke stvari izostaviti radi svoje sigurnosti:  Poštovana, U vezi s Vašim zahtjevom za pristup informacijama koji ste nam dostavili elektroničkim putem 26. rujna 2015. dostavljamo sljedeću informaciju: U vezi s Vašim pravom daljnjeg korištenja stana navodimo da je člankom 19. stavkom 1. točkom 4. Zakona o najmu stanova (Narodne novine, br. 91/96, 48/98, 66/98 i 22/06) propisano da stan bez dopuštenja najmodavca može koristiti i osoba koja nije navedena u ugovoru o najmu, između ostalih i roditelji.  S Vašim sinom gospodinom ........ kao najmoprimcem neće se sklapati Ugovor o najmu stana jer Presuda Općinskog građanskog suda u Zagrebu poslovni broj ............. od 4. rujna 2015. zamjenjuje Ugovor o najmu stana.  O Vašem pravu daljnjeg korištenja stana u slučaju smrti ili napuštanja stana (ne piše koga) odlučivat će se u skladu sa odredbama Zakona o najmu stanova.  S poštovanjem, U potpisu Službenica za informiranje, dostaviti Naslovu (meni) i pismohrani, ovdje ..... to je to.   

Dalje je sve u Božjim rukama, a ja si uredno plaćajući sve svoje režije kao umirovljenica molim Boga da me nitko kao onkološku bolesnicu ne dira, da živim to dana koliko mi je radi bolesti ostalo, možda i više godina, to se kod liječenja od raka ne zna nikada, uvijek mogu krenuti metastaze. Mene je zanimalo u ovom slučaju kada presuda zamjenjuje ugovor o najmu stana, da li ta presuda traje vječno ili dok najmodavac i najmoprimac - moj sin (jer ja sam izbrisana iz Ugovora) ne raskinu sve međusobne odnose jer ne mogu vidjeti predmet, a u predmetu o stanu mora biti pismena. Kao što je meni postavljen jednostavan upit u vezi presude, ja eto želim samo jednostavan odgovor - kada presuda zamjenjuje ugovor o najmu stana, koliko takav "ugovor" traje, jer je predmet u arhivi, a koliko će biti u arhivi ne znam, a da ih pitam, sada za vrijeme ove korone - Bože sačuvaj. Pozdrav. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija