Jump to content

Obrazac izjave o statusu izvanbračne zajednice - što sve definira


Sebastian_05

Preporučene objave

Dobar dan,

Zanima me pravni dio vezan za obrazac izjave o statusu izvanbračne zajednice (potreban mi je radi ostvarivanja određenih medicinskih prava). Osim što definira postojanje izvanbračne zajednice, zanima me koji su pravni efekti u slučaju možebitnog raskida zajednice (nitko danas ne zna što nosi budućnost), tj. zanima me sljedeće:

- ako se izjava potpiše u prosincu 2020, a zajednica npr. prestane za godinu dana, ima li partnerica prava na pola zajedničkih prihoda stečenih u tih godinu dana? (ja sam stalno zaposlen, partnerica nažalost ne (dio godine radi, dio ne). Primjer: ja u godini dana zaradim 70.000 kn, a ona 30.000, može li tražiti pola 'zajedničke imovine' (kao npr. nakon razvoda)?

- stan u kojem živimo je moje vlasništvo (kupljen na kredit), i kupljen je mjesec dana prije nego smo oboje upisani na istu adresu. Ima li partnerica u slučaju prestanka zajednice kakva prava na stan? Ja plaćam kredit i sve režije.

Potpitanje: Zajednica prestane, ja odlučim prodati stan, zaradim cca 10.000 EUR (razlika nakon zatvaranja kredita), može li partnerica polagati pravo na dio tih 10.000 EURa?

- ako je parntnerica nezaposlena u trenutku prestanka zajednice pročitao sam da može tražiti da ju ja uzdržavam do godine dana?

Hvala i pozdrav,

Sebastian

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izvanbračna zajednica nastaje faktičnim protekom vremena, tako da sama izjava o postojanju iste služi samo kao dokaz o istoj. 

Sredstva utrošena na bračnu zajednicu ne mogu se potraživati. Dakle, ako ste zajedno zaradili 100.000,00 kn i potrošili 100.000,00 kn, ništa niste uštedjeli, ništa opipljivo ili neopipljivo niste skupa stekli niti kupili, već ste potrošili na hranu, stanarinu ili režije, nema imovine koja bi se mogla potraživati. Može se potraživati samo imovina koja se stekla u tom periodu: nekretnine, pokretnine, ušteđevina, dionice itd.

Jeste li ranije živjeli zajedno na nekoj drugoj adresi, prije kupovine stana? Koliko dugo?

Uzdržavanje bivšeg bračnog druga se može tražiti samo ako je isti nezaposlen, nema imovine od koje bi se mogao uzdržavati i nesposoban je za rad. Dakle, ako je sposobna za rad, nisu ispunjeni uvjeti za uzdržavanje bivšeg bračnog/izvanbračnog druga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na ovoj adresi živimo zajedno od srpnja 2018, a prije smo godinu dana živjeli zajedno na drugoj adresi (no samo sam ja bio prijavljen na tu adresu, a ona je imala drugo prebivalište).

Hvala puno na korisnim odgovorima. Može samo dodatno pojašnjenje:

- držimo se ovog primjera od 100.000 kn, ako smo zajedno zaradili 100.000 kn (iako je moj udio u zaradi >3/4), a zajedno potrošili 50.000 kn, i 50.000 kn je štednja, partnerica u slučaju prekida zajednice ima pravo na pola štednje, tj. 25.000 kn? (iako ona nije ništa izdvajala u štednju)

- stan je kupljen u svibnju 2018, glasi na moje ime 1/1, ima hipoteku, kredit je na mene i ja snosim sav trošak, nema jamaca i sudužnika, i po ovome kupljen je dok zajednica nije trajala 3 godine i prije službene zajedničke adrese i partnerica u slučaju prekida zajednice ne bi imala pravo na dio vlasništva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , Sebastian_05 je napisao:

Na ovoj adresi živimo zajedno od srpnja 2018, a prije smo godinu dana živjeli zajedno na drugoj adresi (no samo sam ja bio prijavljen na tu adresu, a ona je imala drugo prebivalište)...

Poštovani, po ovim navodima još se nisu stekla obilježja izvanbračne životne zajednice definirana u čl. 3. Obiteljskog zakona (izvanbračnu  životnu zajednicu čini zajednica neoženjenog muškarca i neudane žene koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete.), moguće da i jesu ako se uzme u obzir i ona godina zajedničkog života kada niste bili prijavljeni na zajedničkoj adresi, ali ste živjeli zajedno (imali zajedničke interese, skrbili se zajednički, imali iste ciljeve u  životu idr., što bi poštovana Ruby rekla - zajednički krevet i stol-)

No pustimo sada to, bazirati ću se na sljedeća Vaša postavljena pitanja:

prije 23 sati , Sebastian_05 je napisao:

- držimo se ovog primjera od 100.000 kn, ako smo zajedno zaradili 100.000 kn (iako je moj udio u zaradi >3/4), a zajedno potrošili 50.000 kn, i 50.000 kn je štednja, partnerica u slučaju prekida zajednice ima pravo na pola štednje, tj. 25.000 kn? (iako ona nije ništa izdvajala u štednju)


 Točno, isto kao i Vi, jer se ne gleda tko je koliko novčano doprinosio u zajednici, već se sve stečeno za vrijeme trajanje izvanbračne zajednice dijeli po pola, dakle, ako ste Vi više pridonosili u zajednicu, ona je na drugi način pridonosila istoj (pranje, čišćenje, spremanje idr.), kao što Vam je i poštovana Ruby u svom postu odgovorila, sve stečeno za vrijeme trajanja izvanbračne zajednice, predstavlja zajedničku imovinu i dijeli se po pola (50:50) između izvanbračnih partnera..

prije 23 sati , Sebastian_05 je napisao:

- stan je kupljen u svibnju 2018, glasi na moje ime 1/1, ima hipoteku, kredit je na mene i ja snosim sav trošak, nema jamaca i sudužnika, i po ovome kupljen je dok zajednica nije trajala 3 godine i prije službene zajedničke adrese i partnerica u slučaju prekida zajednice ne bi imala pravo na dio vlasništva?

I ovdje je "škakljiva" situacija, dakle, bez obzira na koji način je stan kupljen (stečen) i na koga glasi, on predstavlja zajedničku stečevinu (imovinu)..., jer ObZ nije strogo definirano da budu prijavljeni na istoj adresi.....u tom segmentu definicija izvanbračne zajednice se "kose" od zakona do zakona, neki tumače da izvanbračni partneri ne moraju biti prijavljeni na istoj adresi, već samo da su zajednički živjeli, dok drugi podrazumijevaju prijavu iste adrese, dakle moglo bi "biti svašta", a ovo što navodite da ste Vi digli kredit kojim je stan plaćen i da isti glasi na Vas (Vaše ime 1/1), uopće ne mijenja stvari, jer, kažem, ako je isti stečen za vrijeme trajanja izvanbračne zajednice, on se podrazumijeva zajedničkom stečevinom s time da partner koji je podigao kredit za stan, nastavlja otplaćivati isti (banku za to nije briga), ali po otplati kredita ima pravo, od drugog partnera, potraživati dio otplaćenog kredita poslije prestanke izvanbračne zajednice sukladno dijelu kojeg je isti dobio u stanu...

Doduše, ovo Vaše pitanje i navodi u njemu su kontradiktorni (...stan je kupljen u svibnju 2018..... po ovome kupljen je dok zajednica nije trajala 3 godine)...., ali kad uvjeti iz čl. 3. ObZ, budu ispunjeni, i taj rok koji navodite ulazi u te tri godine..

Dakle, da Vam malo pojasnim, kao što sam u svom prvom postu naveo, još uvjeti iz čl. 3. ObZ nisu ispunjeni (lako moguće da i jesu), ali ako nisu, u dogledno vrijeme će biti i tada će se podrazumijevati cijeli period zajedničkog života, ne samo ovaj vremenski period kojeg sada navodite

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na opširnom odgovoru. Puno toga je u našim zakonima nažalost "škakljivo".

A kada bi se u tu Izjavu koja će ovjeriti kod bilježnika dodala rečenica "...a izvanbračna zajednica traje od ___.srpnja 2018...", a stan je kupljen u svibnju 2018, da li bi se onda stan računao kao kod braka 'stečevina prije braka' i u slučaju prestanka zajednice ne bi bilo moguće polagati prava na stan? Jedino se stan ne smije prodati jer onda više ne bi bio 'stečevina prije braka'.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Sebastian_05 je napisao:

...a izvanbračna zajednica traje od ___.srpnja 2018...", a stan je kupljen u svibnju 2018, da li bi se onda stan računao kao kod braka 'stečevina prije braka' i u slučaju prestanka zajednice ne bi bilo moguće polagati prava na stan? 

Naravno da bi pomoglo, jer bi se tretiralo da ste Vi "unijeli" stan u izvanbračnu zajednicu i isti bi se tretirao kao Vaša osobna imovina, imovina unešena u izvanbračnu/bračnu zajednicu, no, kako navodite, kupljen (stečen) je kreditom koji ste otplaćivali i za vrijeme trajanja izvanbračne zajednice, pa se trerira da, dok ste Vi otplaćivali navedeni kredit, ona je na drugi način pridonosila u izvanbračnoj zajednici, radila poslove koji su bili od interesa i za Vas i za nju, tako da je i u tom segmentu dosta upitno kako bi se sve to tretiralo i kako bi završilo

Sve bi se to primjenjivalo u slučaju da netko od partnera postavi pitanje zajedničke imovine, pokrene postupak utvrđenja i podjele imovine stečene za vrijeme trajanja izvanbračne zajednice, no ako niko od partnera nebi postavljao takvo pitanje i pokretao postupak, onda, jednostavno, kako naš narod kaže, "svako sebi, Zbogom i sretno", jer za prestanak postojanja izvanbračne zajednice nije potrebito pokretanje nikakvog postupka, dakle dok ide..ide, sve ovisi o partnerima i njihovoj volji

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ne otvaram novu temu, trebam savjet: izvanbračni partner i ja imamo prvo veće zajedničko ulaganje u pokretninu. Kupujemo plovilo koje zajednički otplaćujemo u nekoliko obroka, bez kredita, kroz narednu godinu.  

Plovilo do otplate cjelokupnog ugovornog iznosa glasi na tvrtku koja ga prodaje. Nakon konačne otplate predvidjeli smo da bude prepisano na fizičku osobu odnosno mene, obzirom da partner ima neke problematične ovrhe iz prošlosti prije našeg odnosa. 

  Trebam li i na koji način zaštiti ipak svoju investiciju i prije nego otplatimo plovilo koje će očito spadati u zajednički imovinu (izvanbračne zajednice)?

   Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 53 minuta, moses je napisao:

 

  Trebam li i na koji način zaštiti ipak svoju investiciju i prije nego otplatimo plovilo koje će očito spadati u zajednički imovinu (izvanbračne zajednice)?

Od koga, prodavatelja plovila ili izvanbračnog partnera? 

Od prodavatelja na način da sa njim sklopite kupoprodajni ugovor u koji navedete sve činjenice koje navodite i ovdje (kupovina otplatom i na koliko obroka, rata), te u isti stavite da Vam je, po uplati zadnjeg obroka (rate), prodavatelj dužan omogućiti nesmetan prijenos vlasništva plovila na Vas bez dodatnih troškova ili dodatnih uvjeta temeljem plaćenog plovila... 

A od izvanbračnog partnera se nemate se što štititi kad će plovilo, po otplati, glasiti na Vas, a kako i sami navodite, predstavljati će zajedničku imovinu (stečevinu) 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Željac047 je napisao:

 

A od izvanbračnog partnera se nemate se što štititi kad će plovilo, po otplati, glasiti na Vas, a kako i sami navodite, predstavljati će zajedničku imovinu (stečevinu) 

Želim imati svojevrsno osiguranje od partnera.

Naime, ugovor se ne odnosi isključivo na plovilo već i samu tvrtku.

Radi se o prodaji poslovnog udjela, dakle vlasništvu tvrtke te plovilu između ostalog. Ja se u tom ugovoru ne spominjem, sklopili smo ga na partnerovo ime jer ne želim sudjelovati u vlasništvu i poslovanju tvrtke, nas dvoje smo se dogovorili samo da to plovilo prijeđe na moje ime kad otplatimo iznos do kraja i prebacimo ga iz imovine tvrtke na fizičku osobu. 

  Trebamo li potpisati nešto između sebe, nekakvu potvrdu kod JB ili slično?

Naime niti iznosi kojima sudjelujemo nisu podjednaki, cifra s kojom ja sudjelujem je nešto manja od njegove ali ipak značajna. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, moses je napisao:

Želim imati svojevrsno osiguranje od partnera.

Naime, ugovor se ne odnosi isključivo na plovilo već i samu tvrtku

  Trebamo li potpisati nešto između sebe, nekakvu potvrdu kod JB ili slično?

Da, ako nemate povjerenja u izvanbračnog partnera i postoji bojaznost da će Vas prevariti bilo bi dobro da sa njim, vezano za stjecanje navedenog, sastavite ugovor i solemizirate (ovjerite) ga kod JB, no pazite da s time nebi sebe "zaribali", jer po ObZ koji se primjenjuje i na izvanbračnu zajednicu, što se tiče imovinsko pravnih odnosa, stoji da sve stečeno za vrijeme trajanja bračne/izvanbračne zajednice, bez obzira kako je stečeno i na koga glasi, predstavlja zajedničku stečevinu, ako UGOVOROM na drugi način nije uređeno, i dijeli se na jednake djelove između partnera iz čega proizlazi da bi, samim time, Vi imali pravo i na dio u tvrtki, doduše i on u plovilu, ali, na kraju je odluka samo Vaša.. 

Sretno Vam..!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav,

nažalost izvanbračna zajednica je završila i obzirom da imam Izjavu o njoj ovjerenu kod javnog bilježnika, trebam li sad imati i Izjavu da je ona i prestala? Ili kako ste ranije naveli "za prestanak postojanja izvanbračne zajednice nije potrebito pokretanje nikakvog postupka"? Da li je njena nova adresa dokaz da ona više ne postoji?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija