Jump to content

nadogradnja potkrovlja i uvid u glavni projekt


maric91

Preporučene objave

Postovani,

susjed namjerava u potkrovlju izgradit novi kat, odnosno jos jedan samostalan stan na vrhu kuce sa samostalnim stepenistem. 

Za stepenice bi morao ici na građevinsku dozvolu?  U zakonu stoji ako granici sa vise od 10 parcela da se vlasnici tih parcela obavjestavaju samo putem oglasne ploce, ali broj parcela koji ga okruzuju nije 10 ili veci, međutim broj suvlasnika na tim parcelama prelazi broj 10. Da li u tom slucaju moraju vlasnici okolnih parcela dobit na kucnu adresu poziv na ocitovanje o g.dozvoli?

Za podizanje visokog potkrovlja je dovoljan glavni projekt? Zanima me procedura sa glavnim projektom, da li ide na nekakvu kontrolu nadleznih tijela, da li susjedi mogu prije gradnje dobit uvid u glavni projekt i dati prigovore?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , maric91 je napisao:

Za stepenice bi morao ici na građevinsku dozvolu? 

Ako se radi o vanjskim stepenicama kojima se građevina tlocrtno proširuje, da. 

prije 3 sati , maric91 je napisao:

U zakonu stoji ako granici sa vise od 10 parcela da se vlasnici tih parcela obavjestavaju samo putem oglasne ploce, ali broj parcela koji ga okruzuju nije 10 ili veci, međutim broj suvlasnika na tim parcelama prelazi broj 10. Da li u tom slucaju moraju vlasnici okolnih parcela dobit na kucnu adresu poziv na ocitovanje o g.dozvoli?

Zakon navodi 10 ili manje nekretnina, ne suvlasnika. Prema tome ako se građevinska dozvola izdaje za građenje građevine koja neposredno granici sa 10 ili manje nekretnina poziv na uvid se dostavlja strankama osobnom dostavom.

 

prije 3 sati , maric91 je napisao:

Za podizanje visokog potkrovlja je dovoljan glavni projekt? Zanima me procedura sa glavnim projektom, da li ide na nekakvu kontrolu nadleznih tijela, da li susjedi mogu prije gradnje dobit uvid u glavni projekt i dati prigovore?

Za podizanje nadozida do 0.6 m. Takav projekt ne mora imati potvrde JP tijela, niti se poziva na uvid u isti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Spitfire je napisao:

 

Za podizanje nadozida do 0.6 m. Takav projekt ne mora imati potvrde JP tijela, niti se poziva na uvid u isti.

Hvala vam odgovorima.

Problem je sto je ta kuca prethodnim gradnjama prekoracila odredbe plana u pogledu visine vijenca, broja etaza, i oba koeficijenta. Takvo postojece stanje je legalizirano.

Da li to utjece na buducu visinu nadozida, kao i na krovne kucice, sto je također u planu? 

Koliku ukupnu povrsinu krova mogu zauzimati krovne kucice? 

Koliko otvori moraju biti udaljeni od međe?

Kome prijavit ukoliko glavni projekt nije u skladu sa svim odredbama kad nijedno tijelo ne kontrolira, a niti imam uvid u glavni projekt? Zapravo ni ne znam kad ce biti izrađen.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , maric91 je napisao:

Problem je sto je ta kuca prethodnim gradnjama prekoracila odredbe plana u pogledu visine vijenca, broja etaza, i oba koeficijenta. Takvo postojece stanje je legalizirano.

Da li to utjece na buducu visinu nadozida, kao i na krovne kucice, sto je također u planu? 

Naravno da utječe jer odredbe za provođenje prostornih planova i služe tome da bi se znalo koliko se gdje može graditi. Doduše, neke odredbe imaju i propisane iznimke ali mislim i da postoje u ovom slučaju se ne bi primjenjivale jer je povoljnijim zakonom legalizirano takovo stanje ali se ne bi više moglo raditi ništa mimo odredbi za provođenje PP.

prije 21 sati , maric91 je napisao:

Koliku ukupnu povrsinu krova mogu zauzimati krovne kucice? 

Koliko otvori moraju biti udaljeni od međe?

To bi također trebalo biti propisano u spomenutim odredbama za provođenje PP.

prije 21 sati , maric91 je napisao:

Kome prijavit ukoliko glavni projekt nije u skladu sa svim odredbama kad nijedno tijelo ne kontrolira, a niti imam uvid u glavni projekt? Zapravo ni ne znam kad ce biti izrađen.

 

Bila bi nadležna građevinska inspekcija. Međutim, teško mi je za povjerovati da bi se neki arhitektonski ured igrao s izradom takvog projekta (iako uvijek postojie iznimke) jer su isti odgovorni za projekt temeljem čl. 51 Zakona o gradnji i čl.1 st.2 Pravilnika o jednostavnim i drugim građevinama i radovima ("te se isti ne smiju projektirati, graditi odnosno izvoditi ako je to zabranjeno prostornim planom ili na drugi način protivnom prostornom planu"), te čl.163 ZOG propisuje prekršajnu odgovornost istih i novčane kazne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
, Spitfire je napisao:

Naravno da utječe jer odredbe za provođenje prostornih planova i služe tome da bi se znalo koliko se gdje može graditi. Doduše, neke odredbe imaju i propisane iznimke ali mislim i da postoje u ovom slučaju se ne bi primjenjivale jer je povoljnijim zakonom legalizirano takovo stanje ali se ne bi više moglo raditi ništa mimo odredbi za provođenje PP.

To bi također trebalo biti propisano u spomenutim odredbama za provođenje PP.

Bila bi nadležna građevinska inspekcija. Međutim, teško mi je za povjerovati da bi se neki arhitektonski ured igrao s izradom takvog projekta (iako uvijek postojie iznimke) jer su isti odgovorni za projekt temeljem čl. 51 Zakona o gradnji i čl.1 st.2 Pravilnika o jednostavnim i drugim građevinama i radovima ("te se isti ne smiju projektirati, graditi odnosno izvoditi ako je to zabranjeno prostornim planom ili na drugi način protivnom prostornom planu"), te čl.163 ZOG propisuje prekršajnu odgovornost istih i novčane kazne.

Daljnji razvoj događaja.

Naime iako se za konkretno vanjsko stubište ne može dobit građevinska dozvola (odnosno nadopuna postojeće dozvole iz razloga već navedenih kao udaljenost od međe manja od 2 metra, preizgrađenost parcele...) dosjetili su se "protupožarnog stubišta".                                                                                      Znači spiralno stubište koje bi tobože glumilo izlaz u slučaju opasnosti (radi se o obiteljskoj kući u naselju u kojem su samo takve kuće).

Kontaktirao sam telefonski arhitektonski ured kojeg je dotični susjed angažirao, prvo su me pitali da zašto to meni smeta i slične stvari kao kakvi su susjedski odnosi koje zapravo nemaju veze sa propisima, i kod koga sam bio da mi kaže sve te stvari koje pitam o gradnji.   

Na moje izravno pitanje što planiraju gradit kaže da za takvo protupožarno spiralno stubište ne treba građevinska dozvola nego to ide u sklopu glavnog projekta za podizanje visokog potkrovlja?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija