Jump to content

OTKUP DIJELA OD BRAĆE


MirkoŽ

Preporučene objave

Poštovani, 

imam dvojicu braće. Prije pet godina nakon smrti oca smo nasljedili staru kuću i zemljište u Slavoniji vrijedno cca 3000€.

Obzirom da bi moja braća prodala, ja zbog emotivne pocezanosti ne; otkupio bi od brata (nismo u dobrim odnosima) njegovu trećinu sa trenutnom isplatom...a drugog brata u ratama jer drukčije financijski ne mogu nažalost. 

Molim Vas savjet kojim dokumentom/Ugovorom da isplatim prvog brata. I da li je za drugog potrebno raditi Izjavu. 

Koje su najoptimalnije opcije. 

Kako se to poslije onda riješava u katastru? 

Hvala unaprijed. 

Lp, 

M

uređeno: od MirkoŽ
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovorom o kupoprodaji prvog brata, a drugog ugovorom o kupoprodaji sa isplatom u ratama (netko je tu tražio taj ugovor i stavio ga ovdje u teme, ne predlošcima). Plaćate 3% poreza na promet nekretnina u oba slučaja. Osim ako imate slučajno živu majku kojoj brat može darovati i onda ona vama bez poreza (vrijedi i za drugog brata s time da možete s njime sklopiti ugovor o beskamatnom zajmu, ovjeriti ga i upisati u teretovnicu kako bi se on osjećao da ga nećete zakinuti/neisplatiti).

Nakon što napišete ugovor idete kod bilježnika na ovjeru ugovora. Nakon što ste ugovor ovjerili idete na grutnovnicu uknjižiti se. Preporučio bih vam da odmah predate prijedlog za uknjižbu prava vlasništva kod bilježnika da ne gubite vrijeme na odlaske u gruntovnicu, a dođe 25 kn manje nego u gruntovnici. Nakon što gruntovnica zaprimi prijedlog i riješi ga po službenoj dužnosti šalje na katastar provedbu prijedloga promjene vlasnika bez naknade za vas. Ukoliko sami želite to napraviti 35 kn biljega, prijedlog za upis prava vlasništva u katastru i primjerak ugovora prilažete njima i oni zavedu vas kao vlasnika u katastru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Prema naslovu u temi ću pisati ovdje:

Pokušati ću objasniti situaciju u kojoj se nalazimo i kasnije postaviti pitanja pa ako netko ima iskustva ili je bio u sličnoj situaciju neka slobodno komentira.

Naime, supruga i ja, odnosno ona je u prilici otkupiti polovicu stana od svog strica. Njen otac će polovicu svog stana darovati kćeri (mojoj supruzi). E sada dolazi zanimljivi dio. Baka, vlasnica stana leži nepokretna u domu. Suprugin otac plaća dio smještaja već godinama. Svi, baka, stric i otac su usmeno suglasni da supruga i ja otkupimo polovicu te uselimo u stan. Također, svi su suglasni da bi polovica trebala biti umanjena za novac koji je suprugin otac otplaćivao za smještaj u domu. Provjerom stanja na tržištu procijenili smo da bi stan mogao koštati 1.000.000 kn. u tom slučaju 500 000 je očeva polovica dok, bi strikina bila umanjena za 150 000 (stric suglasan) te bi iznosila 350 000 kn, napominjem svi su usmeno suglasni sa pričom i brojkama. Dakle, supruga i ja bi trebali isplatiti striku 350 000 kn.

E sada dolazimo do pitanja. Nadam se da ću postavljati prava:

·         Kako cijelu priču najbezbolnije realizirati ?

·         Pretpostavljam da se mudro i pravno zaštiti bez obzira na usmene suglasnosti, kako?

·         Je li moguće dići stambeni kredit, tih 350.000 kn? zar banke ne daju neku svoju procjenu pa šta je sa razlikom (150.000 kn)

·         Je li s ovom pričom moguće sudjelovati na nekom od slijedećih subvencija apn kredita?

·         Ili možda skuplja opcija sa nenamjenskim?

 

Eto, nadam se da sam bio jasan.

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prve dvije točke neću komentirati čisto da vam ne kažem nešto krivo

1. Stambeni kredit je moguće podići naravno ali postoji par preduvjeta; papiri moraju biti čisti što se tiče vlasništva i legalnosti zgrade. Drugo kreditna sposobnost mora biti zadovoljena. Ne ide vam na ruku činjenica da su banke postrožile uvjete za dobivanje kredita što se tiče kreditne sposobnosti (ako vam je plaća iznad prosječne sve ono što vam je iznad 4500 kn može biti rata kredita (kod nekih 45% plaće=rata), a ako vam je ispodprosječna onda vam 1/4 rate kredita može biti rata kredita s time da navodno više ne uzimaju u obzir prijevoz/prehranu kod računanja kreditne sposobnosti)

Povrh svega toga dodatni problem može biti činjenica da vam banke isplaćuju 80% do 90% procjene nekretnine. Ako izrealizirate svoj plan onda dobiti kredit na ovaj iznos ne bi trebao biti problem. Ukoliko vam se dogodi da procjena ne odgovara traženom iznosu kredita onda je praksa tu rupu krpati nenamjenskim kreditom ili posudite od nekog drugog.

2. Moguće je ukoliko ste kreditno sposobni, imate riješene papire i priču te zadovoljavate općim uvjetima APN kredita (mlađi od 45....)

3. Ne bih vam preporučio zbog kamate, a ni zbog iznosa plus roka otplate koji je fiksiran do 10 godina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 40 minuta, Miljko je napisao:

Prve dvije točke neću komentirati čisto da vam ne kažem nešto krivo

1. Stambeni kredit je moguće podići naravno ali postoji par preduvjeta; papiri moraju biti čisti što se tiče vlasništva i legalnosti zgrade. Drugo kreditna sposobnost mora biti zadovoljena. Ne ide vam na ruku činjenica da su banke postrožile uvjete za dobivanje kredita što se tiče kreditne sposobnosti (ako vam je plaća iznad prosječne sve ono što vam je iznad 4500 kn može biti rata kredita (kod nekih 45% plaće=rata), a ako vam je ispodprosječna onda vam 1/4 rate kredita može biti rata kredita s time da navodno više ne uzimaju u obzir prijevoz/prehranu kod računanja kreditne sposobnosti)

Povrh svega toga dodatni problem može biti činjenica da vam banke isplaćuju 80% do 90% procjene nekretnine. Ako izrealizirate svoj plan onda dobiti kredit na ovaj iznos ne bi trebao biti problem. Ukoliko vam se dogodi da procjena ne odgovara traženom iznosu kredita onda je praksa tu rupu krpati nenamjenskim kreditom ili posudite od nekog drugog.

2. Moguće je ukoliko ste kreditno sposobni, imate riješene papire i priču te zadovoljavate općim uvjetima APN kredita (mlađi od 45....)

3. Ne bih vam preporučio zbog kamate, a ni zbog iznosa plus roka otplate koji je fiksiran do 10 godina

Hvala za odgovor, najviše me zanimao ovaj dio ako traženi dio kredita ne odgovara njihovoj procjeni. To ću valjda morati vidjeti sa bankama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija