Jump to content

Kako zastititi jos nerodeno dijete od bake i djeda?


NovaMama

Preporučene objave

Postovani,

Molim za pravnu pomoc kako bismo na vrijeme zastitili jos nerodeno dijete (a i buducu djecu ako ih bude) od bake i djeda s oceve strane.

Otac mog djeteta (s kojim nisam u braku i bas zbog svega sto cu napisati ni ne zelim biti) ima roditelje koji me/nas zlostavljaju vec cijelo desetljece.

Da ne idem u previse detalja: osim sto on nju tu i tamo nasamara i osim sto je ona alkoholicarka, imam previse i drugih razloga zasto ne zelim da ikad imaju ikakav kontakt s djetetom/buducom djecom.

Osim sto su mi prijetili da ce me nasamarati i baciti s balkona, osim sto me konstantno vrijedaju, ponizavaju i omalovazavaju, pokusavaju mi podvaliti kaznena djela! Doslovno sam optuzena da sam diler drogom, da je u stanu u kojem zivimo pronadena droga i da je predana policiji. Napominjem da je ovo potpuna izmisljotina i da niti ja niti otac djeteta nikad nismo bili u kontaktu ni sa kakvom drogom! Mi smo oboje visokoobrazovani i sasvim normalni ljudi koji vode sasvim obicne zivote.

Oni su jako povezani i dobrostojeci ljudi, kucni prijatelji s ustavnim sucima i uspjeli su se docepati i mog zdravstvenog kartona te otkriti neke stvari iz mog djetinjstva koje nikako drugacije ne bi mogli saznati bez da im je netko czsr dao te informacije jer cak ni njihov sin nije znao detalje iz mog djetinjstva, a i ja sam pozaboravljala.

Cak su unajmili detektiva da me prati i na sva zvona i svom sinu i meni davali to do znanja. Nisam nikad primjetila da me netko prati, ali redovno su nas obavjestavali kako im je detektiv javio kad sam ja dosla doma, kad je on isao i kamo i obavijestili nas da znaju da smo imali prometnu nesrecu. Na autu se nis ne vidi, netko nas je malo lupio odozada na semaforu, ali smo zvali policiju. Za nesrecu su mogli samo saznati putem veze u policiji ili da je detektiv bio bas tada iza nas.

Ja sam prostitutka, kurva, ciganka, drogiram i njihovog sina i bavim se kriminalnim djelatnostima o kojima oni 'imaju dokaze'.

 

Na kraju sam sve prijavila policiji koja to vodi kao uznemiravanje i nista vise. 'Svekar' je pozvan na razgovor gdje je sve zanijekao, ali mu je inspektor ocito dao cijelu moju prijavu da si poslika jer je onda te slike vidjela i 'sogorica'. 

 

Sva zlostavljanja imam dokumentirana u vidu audio i video snimki, sms-ova i hrpetine mailova koje sam u ovo zadnje desetljece slala prijateljima kojima se jadam zbog svega sto nam rade. Cuvam i sms-ove o tome kako 'svekar' mlati 'svekrvu' i o njenom alkoholizmu.

 

Dragi i ja se, za sad, slazemo da oni za dijete nece ni cuti i ne kontaktiramo s njima. Oni i dalje salju poruke u kojima sam ja ... sve najgore, ali ih igorniramo. No, kad se opet sjete prckati po mojim zdravstvenim kartonima, kad opet aktiviraju detektiva, saznat ce za dijete. Tako da se sad moramo pokusati zastititi. 

 

Svjesni smo da oni imaju predebele veze i da bi u slucaju da nas tuze za vidanje, tuzbu dobili. Svjesni smo da su i u stanju pripisati mi koje kakva kaznena djela da mi dijete bude oduzeto i da, s obzirom da imaju veze, bi im to moglo i uspjeti. Kako bi inace dosli do podataka o mom djetinjstvu koje ima samo centar? Racunam unaprijed da ce negdje iskrsnuti i kakva lazna prijava da zlostavljam dijete, zanemarujem ga, drogiram... ako drogiram njihovog sina, pa onda cu i svog. 

Isprike na dugoj prici, pisala sam ovo sve samo kako ne bih dobila odg: baka i djed imaju pravo vidati unuke i ti tu nista ne mozes. 

Molim Vas za savjet kako da zastitim dijete, a da ne bjezimo u drugu drzavu. I na to sam spremna ako bude nuzno i planiram i roditi u inozemstvu. Od odlazaka u czsr sigurno nece biti nikakve koristi jer ovi imaju predebele veze. Mi im naravno ni ne planiramo reci za dijete.

 

Jedna od opcija koje razmatramo je da uopce ne upisemo njega kao oca. Mogu li oni tada izvoljevati ista i pokretati ikakve postupke? Najveci strah mi je da bi se njemu moglo nesto dogoditi i da ce mi onda oni sigurno pokusati oteti dijete. 

 

Hvala Vam na savjetima i idejama!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zamršena situacija, kazneno ih prijavite direktno ODO-u za KD nametljivog ponašanja (čl. 140. st. 1. KZ-a), lažno prijavljivanja i druga KD-a, a možete ih i privatno goniti za klevetu, uvredu i dr. KD

A ovo, kako zaštititi još nerođeno dijete, iskreno, ne shvaćam, jer je nemoguće prijaviti nekoga za nešto što još ne čini, a upitno je hoće li i činiti prema osobi koja još nije ni rođena, iskreno, dosta neobično

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Željac047 je napisao:

Zamršena situacija, kazneno ih prijavite direktno ODO-u za KD nametljivog ponašanja (čl. 140. st. 1. KZ-a), lažno prijavljivanja i druga KD-a, a možete ih i privatno goniti za klevetu, uvredu i dr. KD

A ovo, kako zaštititi još nerođeno dijete, iskreno, ne shvaćam, jer je nemoguće prijaviti nekoga za nešto što još ne čini, a upitno je hoće li i činiti prema osobi koja još nije ni rođena, iskreno, dosta neobično

Postovani,

Hvala na odgovoru i prijedlogu, ali ODO odbija kaznene prijave i kad te netko stvarno premlati, a pogotovo kad ti 'samo' prijeti. Odbijaju ih bez ikakvog svjedocenja zrtve, a pogotovo bez ispitivanja osumljicenika. Rjesenja su im uvijek puna lazi na koje se ne mozes zaliti, vec moras o svom trosku dalje financirati progon.

 

Za klevetu je prosao rok, a i ne vjerujem da bi ovo imalo uvjeta da se vodi kao kleveta jer nije javno objavljeno. Uvreda bi mozda prosla i to bih eventualno mogla pokrenuti kad sljedeci put budem 'imala orgije sa klijentima dok njega nema doma'. No, dijete ce se roditi i prije nego se odrzi pripremno rociste. Mozda bi nam pomoglo da imamo neku tuzbu koju vodimo protiv njih i to cemo svakako razmotriti. Sad smo malo zauzeti privatnim tuzbama zbog 3 stvari koje nam je ODO odbacio uz lazna objasnjenja.

 

Da li bi pomoglo ovo da ne upisemo njega kao oca? Ima li treca strana pravo zahtjevati utvrdivanje ocinstva i ostvarivanje prava koja iz njega proizlaze, ako ni majka ni otac ne zele utvrdivanje ocinstva?

 

Zahvaljujem na pomoci!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 120. st. 4. Obiteljskog zakona - djedovi i bake nemaju pravo na viđanje unuka/unuke ako bi to bilo u suprotnosti s djetetovom dobrobiti. 

Imam dvije opcije - ili prilikom rođenja ne prijaviti matičnom uredu oca djeteta kao oca djeteta, ali tada formalno dijete lišavate oca, i to nije u skladu s dobrobiti djeteta, nećete moći tražiti uzdržavanje, dijete neće nasljeđivati (ali logika je sljedeća: ako on nije otac, ni oni nisu baka i djed). To je lošija opcija.

Bolja je u eventualnom postupku radi viđanja isticati sve postupke koji su se vodili protiv njih (nametljivo ponašanje, remećenje javnog reda i mira itd.), dakle, pokrenuti sve moguće postupke prije rođenja djeteta, i reći da viđanje djeda i bake nije u interesu djeteta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Čl. 120. st. 4. Obiteljskog zakona - djedovi i bake nemaju pravo na viđanje unuka/unuke ako bi to bilo u suprotnosti s djetetovom dobrobiti. 

Imam dvije opcije - ili prilikom rođenja ne prijaviti matičnom uredu oca djeteta kao oca djeteta, ali tada formalno dijete lišavate oca, i to nije u skladu s dobrobiti djeteta, nećete moći tražiti uzdržavanje, dijete neće nasljeđivati (ali logika je sljedeća: ako on nije otac, ni oni nisu baka i djed). To je lošija opcija.

Bolja je u eventualnom postupku radi viđanja isticati sve postupke koji su se vodili protiv njih (nametljivo ponašanje, remećenje javnog reda i mira itd.), dakle, pokrenuti sve moguće postupke prije rođenja djeteta, i reći da viđanje djeda i bake nije u interesu djeteta.

Postovana,

Hvala na odgovoru. 

Znaci ako ga ne upisemo kao oca, nitko treci ne moze traziti utvrdivanje ocinstva? A samim time ni vidanje? Do koje dobi djeteta ga mozemo naknadno upisati kao oca? Nekako mi je u sjecanju da se radi o 10. god, ali ne znam od kud mi to. 

Ne bi trebalo biti nikakvih alimentacija jer se usprkos svim tim uzasima mi odlicno slazemo, ali da - bolje bi bilo izbjeci takvo nesto.

 

Ukoliko oni saznaju za dijete/djecu i krenu potezati nekakve postupke za vidanja (uz prijave czss da zlostavljam dijete i sl), da li se mi (otac, majka i djeca) mozemo odseliti u inozemstvo za vrijeme trajanja postupka? Ili bi nas nekakav nadzor koji je u tijeku mogao u tome sprijeciti? Ukoliko se preselimo u drugu clanicu EU, da li bi neki zapoceti nadzor ovdje automatski povukao i nadzor u drugoj drzavi? Jesu li centri umrezeni? 

Ponavljam, nitko nikog ne zlostavlja (osim oni nas), ne truje ni ne drogira, prvo dijete mi je jos u trbuhu, ali znamo na sto su sve spremni da nam zagorcavaju zivot.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Jako je bitno da znate kako baka i djed nemaju pravo viđati unuke bez vaše suglasnosti kao roditelja. Prilažem presudu s Europskog suda za ljudska prava u predmetu Kruškić i dr. protiv Hrvatske, čije zaključke je RH dužna poštovati. Pročitajte zaključke, počevši od 17. str i dajte to svom odvjetniku. Isti dokument sudovi ne smiju ignorirati po Zakonu o sudovima i on je iznad našeg Obiteljskog zakona, koji se u praksi krivo tumači. U praksi, ako ne daš da baka i djed viđaju unuka ideš navodno protiv prava djeteta, međutim ignorira se čl.95.st.4. prema kojem roditelj ima pravo i dužnost nadzirati druženje sa svojim djetetom. Također, ako roditelj može dobiti kaznu ako onemogući baku i djeda da viđaju dijete, onda se odnos s bakom i djedom stavlja na viši nivo važnosti, a pravo djeteta na roditeljsku skrb je u Konvenciji o pravima djece, dok odnos s bakom i djedom nije. Baka i djed jedino mogu potezati pravo na zaštitu obiteljskog života iz iste konvencije ako su živjeli s djetetom i skrbili o njemu, ali ako roditelj ne da suglasnost za viđanje unuka, čak i onda ništa. Dakle, ovaj dokument u ruke i slati CZSS-ima i prilagati sudovima.Sretno! 

KRUŠKIĆ i dr odluka o nedopuštenosti.pdf

 

Ispravak:Baka i djed jedino mogu potezati pravo na zaštitu obiteljskog života iz konvencije o ljudskim pravima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija