Jump to content

Covid i kazne za nenošenje maski


novomata

Preporučene objave

Najavljuju kazne za privatne osobe zbog nenošenja maski.

Zanima me zašto to stavljaju u Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti?

Jer ako je čovjek zdrav, ne može širiti bolest i ne bi trebalo biti moguće kažnjavati ga po zakonu zbog širenja bolesti. Isto tako, u Hrvatskoj je sada već preko 100 000 ljudi koji su preboljeli koronu i ne mogu je više širiti. Zar nije "duh zakona" da se spriječi širenje zaraznih bolesti, a zdravi ili preboljeli ne mogu širiti bolest.

Meni je logičnije da se oni koji ne nose maske kazne zbog narušavanja javnog reda i mira jer netko može biti uznemiren ako npr. uđem u tramvaj ili autobus bez maske.

Najavljuju i da bi policija mogla ulaziti u stanove brojati ljude na privatnim okupljanjima i pisati kazne zbog većeg broja ljudi i zbog nenošenja maski zbog navodne prijave narušavanja javnog reda i mira. Smiju li tako ulaziti u stanove?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad vidimo tekst prijedloga zakona, bit će jasnije kako će se obrazložiti ovakav prekršaj. Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti već ima kaznene (prekršajne) odredbe, od kojih je čl. 76.a novi (za one koji se ne pridržavaju mjera samoizolacije i karantene), a vjerojatno će ići dopuna tog članka po pitanju maski...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav

u firmi imam inspektora zaštite na radu koji me uočio na hodniku bez maske.
predlaže direktoru kaznu od 500 kuna. 
zadnja odluka direktora od 7/2020 predviđa korištenje maske "ako se ne može održati razmak od 1,5 m" a ovdje je bila takva situacija.
nisam pametan što da odgovorim u očitovanju. tj. da li da se očitujem, kako mi je rekao nadređeni ili što?
rekao je da me pitao za masku i uputio, ali je samo prošao pored bez ikakvog zasuatvljanja. da kažem da ga nisam ni sreo?
imam već opomenu o odbijanju mjerenja temperature. tamo sam se očitovao o kršenju zakona o GDPRu, zdravstvenim podacima, nedorečenosti odluke zbog nwepreciznosti itd. ali sam pristao, tj. ostalo je na opomeni.

 

uređeno: od MirkoP
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, novomata je napisao:

Kažnjavanje osoba koji nisu širitelji bolesti od strane policajaca meni ne izgleda u redu.

pod uticajem ove psihoze (pa i u svijetu) uzelo se zdravo za gotovo da su svi građani potencijalni bolesnici i samim time širitelji bolesti i da je kažnjavanje poželjna mjera....svi mi ulazimo i u trgovine i tramvaje i osobno neznam kad sam naletio na nekoga da ne nosi masku i da će to kažnjavanje  uopče smanjiti širenje bolesti...uostalom ni nemožeš nigdje ni uči bez maske....umjesto da se fokusiraju na educiranje građana na pravilan način ,a ne da jedan dan jedno pričaju, drugi dan drugo,jedan stručnjak priča jedno,drugi suprotno...ili da bolje organiziraju bolnice,kadrove i budu kažnjeni oni koji ne rade svoj posao,oni se bave svaljivanjem krivnje na građane..jedino "oni" nisu ništa krivi....

evo npr zatvaraju neke poslovne aktivnosti i sad je "natezanje " koliko to i što manje platiti jer ipak je "kriza" i da treba biti pun razumjevanja...a jel ikome palo napamet da politička radna mjesta malo osjete tu krizu pa smanje broj ionako prekobrojnih ili plaće i da oni malo imaju razumjevanje i da osjete ovu krizu...ali nek uživaju kad imaju potporu...svatko gleda svoj interes i boli ga briga za drugog, a svi pričaju o solidarnosti

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , MirkoP je napisao:

pozdrav

u firmi imam inspektora zaštite na radu koji me uočio na hodniku bez maske.
predlaže direktoru kaznu od 500 kuna. 
zadnja odluka direktora od 7/2020 predviđa korištenje maske "ako se ne može održati razmak od 1,5 m" a ovdje je bila takva situacija.
nisam pametan što da odgovorim u očitovanju. tj. da li da se očitujem, kako mi je rekao nadređeni ili što?
rekao je da me pitao za masku i uputio, ali je samo prošao pored bez ikakvog zasuatvljanja. da kažem da ga nisam ni sreo?
imam već opomenu o odbijanju mjerenja temperature. tamo sam se očitovao o kršenju zakona o GDPRu, zdravstvenim podacima, nedorečenosti odluke zbog nwepreciznosti itd. ali sam pristao, tj. ostalo je na opomeni.

 

Svakako se očitujte da ste postupali u skladu s odlukom poslodavca, i očitujte se istinito - da ste ga sreli na udaljenosti većoj od 1,5 metara i da je prošao pokraj Vas bez zaustavljanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Kad vidimo tekst prijedloga zakona, bit će jasnije kako će se obrazložiti ovakav prekršaj. Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti već ima kaznene (prekršajne) odredbe, od kojih je čl. 76.a novi (za one koji se ne pridržavaju mjera samoizolacije i karantene), a vjerojatno će ići dopuna tog članka po pitanju maski...

https://www.sabor.hr/prijedlog-zakona-o-izmjeni-i-dopunama-zakona-o-zastiti-pucanstva-od-zaraznih-bolesti-s-konacnim?t=121279&tid=209104

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Svakako se očitujte da ste postupali u skladu s odlukom poslodavca, i očitujte se istinito - da ste ga sreli na udaljenosti većoj od 1,5 metara i da je prošao pokraj Vas bez zaustavljanja.

Napismeno sam dobio, da je "obvezno nošenje maske u svim zatvorenim prostorima" i da se predlaže 500 kuna kazne, bez pozivanja na Odluku ili neki propis, pravilnik i sl.
Ne znam kako dalje postupiti. Da kažem da sam se držao zadnje objavljene odluke iz srpnja ili da je "kazna" paušalna ...?
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , sivko je napisao:

Ti se drži odluke koju je donio direktor jer će te kazniti zbog povreda radne dužnosti.Šta piše o kaznama/kažnjavanju u pravilniku o radu (po kojem si prije dobio opomenu).

hvala na savjetu.
ono što sam ja uspio naći je 10 ili 15% od plaće za nekorištenje opreme za zaštitu na radu. Ali to je samo moje tumačenje. Oni se nisu pozvali na ništa osim na paušalno "brojne odluke".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje vezano uz kaznu za nenošenje maske:

Ne nosim masku i ne planiram je nositi u budućnosti. Od imovine sam 100%-tni vlasnik jednog d.o.o. te sam u njemu i zaposlen (na nepuno radno vrijeme).

Kakva je procedura ukoliko dobijem kaznu i ne želim je platiti? Mogu li mi ovršiti privatni račun, mogu li završiti u zatvoru?

uređeno: od anonimac33
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , anonimac33 je napisao:

Pitanje vezano uz kaznu za nenošenje maske:

Ne nosim masku i ne planiram je nositi u budućnosti. Od imovine sam 100%-tni vlasnik jednog d.o.o. te sam u njemu i zaposlen (na nepuno radno vrijeme).

Kakva je procedura ukoliko dobijem kaznu i ne želim je platiti? Mogu li mi ovršiti privatni račun, mogu li završiti u zatvoru?

Da, mogu Vam ovršiti privatni račun, a ako je kazna veća od 2.000,00 kn, može se zamijeniti radom za opće dobro na slobodi, koji ako nije izvršen, može se zamijeniti kaznom zatvora. Kako je kazna za maske 500,00 kn (čl. 76.c Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti), to po mom mišljenju nije moguća zamjena za zatvor. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

postavlja se u zadnje vrijeme interesantno pitanje....da li osobe koje su preboljele moraju nositi masku....

citat odgovora (ako je točan):

"Nošenje maski preporučuje se svima jer ne možete znati nalazi se možda virus u tom trenutku na sluznici, iako je osoba preboljela virus. Isto tako će biti i nakon cijepljenja. Nećemo svi odmah prestati nositi maske, nego ćemo ih preporučivati do trenutka dok se ne zaključi da je nepotrebno nositi maske'', rekao je.

''U ovom se trenutku još svima preporučuje da nose maske'', poručio je Krunoslav Capak.

1.nošenje maske se ne preporučuje ,nego je obveza i to kažnjiva

2.na ovakav način razmišljanja i obrazloženja maske mogu biti vječno

3.ako se netko obavezuje na nešto što je "novo normalno" i još kažnjivo ,onda za to trebaju bar nekakvi dokazi...recimo za obvezu nošenja maski su opravdanje našli u tome da je osoba možda bolesna i da to nezna i samim time može prenositi bolest. Za ozdravljene nema dokaza (bar u značajnijoj mjeri) da se mogu razboliti u roku 6 mjeseci ,a još manje da mogu prenositi bolest...

dolazimo do toga da se osoba može kazniti za nešto što je vrlo upitno

prije bi prošlo obrazloženje da moraju svi nositi maske jer ne možemo to kontrolirati tko je prebolio ,tko nije...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija