Jump to content

HEP zeli izmjestit postojeci zracni kabel tik uz moju terasu


maric91

Preporučene objave

Poštovani,

iznad moje parcele prolazi zračni HEP elektro kabel, stupovi između kojih visi taj kabel nisu u mojoj parceli nego u lijevom i desnom susjednom zemljistu. To je lokalni kvartovski kabel koji na toj ruti stoji 50-60 god sa stupovima zapiknutim po vrtovima, i moja kuca je spojena na taj kabel.

Trenutno je kabel udaljen nekih 2-3 metra od moje terase. Međutim jedan od tih susjeda zeli izmjestit za nekoliko metara stup koji je u njegovom dvoristu, i s tim izmjestanjem bi se zracni kabel pomaknuo tik uz moju terasu. I hepovci su pristali na tako nesto bez da su obavijestili mene!

Nakon sto sam slucajno doznao i otisao kod njih u firmu, potrazio nadleznog za taj premjestaj, na moje pitanje sto je s tim, kazu da su samo zeljeli pomoci covjeku i da nisu znali da bi meni smetalo. Isto tako tvrde da je kabel siguran i da se slobodno mogu uhvatit za njega i susit rublje na tome kabelu ako hocu, te da nema nikakve veze sto ce bit nekih pola metra od moje terase.

Inace postojeci stup koji tu stoji preko 50 godina je nekih 1-2 m u susjedovom dvoristu udaljen od moje međe, i razlog micanja je gradnja (usput receno po prostornom planu ne smije biti nikakva gradnja unutar 2 metra od međe). Na moju primjedbu da stup na postojecem mjestu ne moze smetat nikakvoj potencijalnoj gradnji, jer ista zakonski nije dopustena tamo gdje je stup tj unutar 2 m od međe, hepovci su odgovorili, pa sto vam smeta neka covjek gradi?!

Hepovci tvrde da taj susjed trazi premjestaj i da oni nemaju gdje sa tim kabelom i da se radije nekako dogovorim sa susjedom jer oni ne mogu rjesavati nase probleme, i jos dodali sto bi bilo kad bi susjed trazio da se moja kuca skine sa tog stupa pa da ostanem bez struje?!

Sto napravit, kome se obratit?

 


 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi jasno kako to HEP moze micati kabel na ovaj nacin tik uz moj kucu, odnosno terasu, kad "Pravilnik o tehničkim normativima za izgradnju nadzemnih elektroenergetskih vodova
nazivnog napona od 1 kV do 400 kV" propisuje:
("Službeni list SFRJ" br. 65/1988., "Narodne novine" br. 53/1991., 55/1996., 24/1997., 158/2003., 80/2013.)

5. Zgrade


Član 103.


Vođenje vodova preko zgrada koje služe za stalni boravak ljudi može se izvesti ako je udovoljeno uvjetima iz čl. od 104. do 108. ovog pravilnika.
Smatra se da vod prelazi preko zgrade i kad je udaljenost horizontalne projekcije najbližeg vodiča u neotklonjenom položaju od zgrade manja od 3,0 m za vodove nazivnog napona do uključivo 20 kV, a za vodove nazivnog napona većeg od 20 kV - manja od 5,0 m.

Član 104.   

Za nepristupačne dijelove zgrade (krov, dimnjak i sl.) sigurnosna udaljenost iznosi 3,0 m.

Član 105.

Za stalno pristupačne dijelove zgrade (terasa, balkon, građevinske skele i sl.) sigurnosna visina i sigurnosna udaljenost iznose:

1) sigurnosna visina5,0 m,
2) sigurnosna udaljenost4,0 m.

Član 106.
Vertikalna udaljenost između vodiča i dijelova zgrade ispod vodiča (sljeme krova, gornji rub dimnjaka itd.) za vodove s visećim izolatorima iznosi najmanje 3,0 m i kad u rasponu križanja postoji normalno dodatno opterećenje, a u susjednim rasponima nema tog opterećenja.
Član 107.
Za vodove koji idu iznad zgrada potrebna je električno pojačana izolacija, a za vodove iznad stambenih zgrada i zgrada u kojima se zadržava veći broj ljudi (npr. škole, vrtići itd.) potrebena je i mehanički pojačana izolacija.
Član 108.
Na stambenim zgradama nije dopušteno postavljati zidne konzole ili zidne i kovne nosače za nošenje vodova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija