Jump to content

Preporučene objave

Poštovani,

Molim Vas odgovor da li sam kao poslodavac dužna(ako jesam po kojem zakonu?)postupati po ovršnom rješenju te ovršiti plaću djelatnika u korist Eos matrixa ili Svea ekonomi? Koje dokumente mogu tražiti na uvid da bih bila sigurna da se već nisu naplatili jer ne znam koja sam po redu čekanja. Hvala 

Lp

Sanela 

Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Ako radniku isplaćujete plaću preko računa ( a sigurno isplaćujete ) niste dužni provoditi ovrhu na plaći.

 

Ovo im pošaljite:

 

OČITOVANJE NA ZAHTJEV ZA PROVEDBU OVRHE

Poštovani,

dana _________ naša firma je zaprimila od Vaše strane zahtjev za provedbu ovrhe na teret našeg
djelatnika, gospodina/gospođe ____________ .

Sukladno čl. 197. Ovršnog zakona (Narodne novine, br. 112/12, 25/13, 93/14, 55/16, 73/17):

„(1) Rješenjem o ovrsi na plaći određuje se pljenidba određenoga dijela plaće i nalaže se poslodavcu
koji ovršeniku ne isplaćuje plaću na račun kod banke da novčani iznos za koji je određena ovrha
isplati odnosno isplaćuje ovrhovoditelju nakon pravomoćnosti toga rješenja.

(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, sud će rješenjem o ovrsi na plaći odrediti pljenidbu
određenoga dijela plaće i naložiti poslodavcu koji ovršeniku isplaćuje plaću na račun kod banke da
novčani iznos za koji je određena ovrha radi namirenja tražbine po osnovi zakonskoga uzdržavanja,
naknade štete nastale po osnovi narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti
i naknade štete po osnovi izgubljenoga uzdržavanja zbog smrti davatelja uzdržavanja isplati odnosno
isplaćuje ovrhovoditelju nakon pravomoćnosti toga rješenja.

(3) Rješenje o ovrsi odnosi se i na povećanje plaće do kojega dođe nakon dostave rješenja o ovrsi“.

Kako naša firma isplaćuje plaću gospodinu/gospođi ________________ na račun kod banke, a
ovršna isprava ne odnosi se na tražbinu navedenu u čl. 197. st. 2. Ovršnog zakona, pozivamo
Vas da se sukladno zakonu obratite nadležnom tijelu, odnosno financijskoj Agenciji, radi
provedbe ovrhe.

U tom smislu Vas pozivamo da napravite uvid u sudsku praksu:
ŽS Split, Gž Ovr-150/2020-2 od 24. travnja 2020.
ŽS Zadar, Gž Ovr-19/2019-2 od 16. siječnja 2019.
ŽS Rijeka, Gž Ovr-810/2018-2 od 25. listopada 2018.
ŽS Pula, Gž Ovr-124/2018-2 od 17. travnja 2018.

Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 5 sati , Sanela Senjanin je napisao:

Poštovani,

Molim Vas odgovor da li sam kao poslodavac dužna(ako jesam po kojem zakonu?)postupati po ovršnom rješenju te ovršiti plaću djelatnika u korist Eos matrixa ili Svea ekonomi? Koje dokumente mogu tražiti na uvid da bih bila sigurna da se već nisu naplatili jer ne znam koja sam po redu čekanja. Hvala 

Lp

Sanela 

Na čemu je ovrha, vi ste ovršenik ili djelatnik

Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Ja sam poslodavac koji je dobio rješenje od eox matrixa da ovrši placu djelatniku za koju djelatnik tvrdi da mu se vec skida na fini sto je i dokazao. I kaj da sad radim? Eox matrix tvrdi da ce mi sjest na racun firme, djelatnik se prijeti da mu ne smijem dirat placu jer vec mu fina skida, jedan odvjetnik mi kaže da moram postupit po rjesenju a drugi da ne moram. Ja samo zelim napravit sto je ispravno a ne znam sto🤔

Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 3 minuta, Sanela Senjanin je napisao:

Ja sam poslodavac koji je dobio rješenje od eox matrixa da ovrši placu djelatniku za koju djelatnik tvrdi da mu se vec skida na fini sto je i dokazao. I kaj da sad radim? Eox matrix tvrdi da ce mi sjest na racun firme, djelatnik se prijeti da mu ne smijem dirat placu jer vec mu fina skida, jedan odvjetnik mi kaže da moram postupit po rjesenju a drugi da ne moram. Ja samo zelim napravit sto je ispravno a ne znam sto🤔

Nemorate, jer ako vam sjednu na račun firme vratit če to vrlo brzo sa troškovima i kamatama. 

Djelatniku plačate na račun ili na ruke? 

Kako glasi ta ovrha? Temeljem čega i na kojim stedstcima točno? 

Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Djelatniku isplacujen na račun. Dobili smo izvansudsko rjesenje o ovrsi i oni se pozivaju na cl.284./2 koji kaze skraceno da ovrhovoditelj moze traziti od poslidavca da isplati iznosi i da je poslodavac duzan postupiti po tom rjesenju sto mi je kontradiktorno cl.197 koji kaze da se placu na racun ne ovrsava osim sudskim rjesenjem. Ne razumijem niš. 

Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 46 minuta, Sanela Senjanin je napisao:

Djelatniku isplacujen na račun. Dobili smo izvansudsko rjesenje o ovrsi i oni se pozivaju na cl.284./2 koji kaze skraceno da ovrhovoditelj moze traziti od poslidavca da isplati iznosi i da je poslodavac duzan postupiti po tom rjesenju sto mi je kontradiktorno cl.197 koji kaze da se placu na racun ne ovrsava osim sudskim rjesenjem. Ne razumijem niš. 

Ovo su vam pravomoćne presude županijskih sudova koji kažu da ne morate.
A vi sad odlučite kako dalje.

Ako se odlučite na ovrhu, novac morate držati na računu poduzeća 60 dana i tek onda ga proslijediti ovrhovoditelju.

Za to vrijeme vaš djelatnik ima pravo na sudu osporavati takav vaš postupak a koji će s obzirom na sudsku praksu vjerovatno i dobiti.

 

ŽS Split, Gž Ovr-150/2020-2 od 24. travnja 2020.
ŽS Zadar, Gž Ovr-19/2019-2 od 16. siječnja 2019.
ŽS Rijeka, Gž Ovr-810/2018-2 od 25. listopada 2018.
ŽS Pula, Gž Ovr-124/2018-2 od 17. travnja 2018.

Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 12 sati , Sanela Senjanin je napisao:

Djelatniku isplacujen na račun. Dobili smo izvansudsko rjesenje o ovrsi i oni se pozivaju na cl.284./2 koji kaze skraceno da ovrhovoditelj moze traziti od poslidavca da isplati iznosi i da je poslodavac duzan postupiti po tom rjesenju sto mi je kontradiktorno cl.197 koji kaze da se placu na racun ne ovrsava osim sudskim rjesenjem. Ne razumijem niš. 

Može li ovrhovoditelj koji ima pravomoćno rješenje o ovrsi koja je određena općenito na imovini ovršenika (na cjelokupnoj imovini) sam odrediti na kojem će predmetu ovrhe tražiti provedbu ovrhe radi namirenja njegove tražbine pa slijedom toga odmah zatražiti sudsku ovrhu ili je prije traženja sudske ovrhe dužan pokušati svoju ovrhu provesti na predmetu ovrhe na kojem je moguće provesti izvansudsku ovrhu (tražbina na računu kod banke, stalno novčano primanje ovršenika).“

Odgovor: po ocjeni ovog suda odredba čl. 252.h. (sada čl. 285.) ne daje ovrhovoditelju pravo da, bez da je pokušao svoje potraživanje ostvariti izvansudskim putem temeljem odredbe čl. 252.h. OZ-a (sada čl. 285.), pa i kada je ovrha predložena općenito na imovini ovršenika i bez da je sudu ponudio dokaze da je taj put ovrhe bezuspješan, odmah traži od suda provedbu ovrhe putem suda određujući kao predmet ovrhe onaj predmet na kojem nije moguće provesti izvansudsku ovrhu. Ovo i stoga što prije svega u postupku kada je ovrhovoditelj pravna osoba i ovršenik je pravna osoba saznanje o banci i računu ovršenika ulazi u redovno poslovanje ovrhovoditelja pa njegovo obraćanje banci ovršenika u postupku izvansudske ovrhe sukladno odredbi čl. 252.g.(sada čl. 284.) OZ-a i predočenje sudu dokaza da je izvansudska ovrha pokušana za ovrhovoditelja ne predstavlja nerazumnu procesnu prepreku s jedne strane, a također tako se u cijelosti i poštuje načelo ovršnog postupka sadržano u čl. 6. OZ-a prema kojem se prilikom provedbe ovrhe treba voditi računa da ovrha za ovršenika bude što manje nepovoljna

Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...