Jump to content

Legalizacija - što je poluugrađena zgrada, odnosno dvostruki zid


dtadijanovic

Preporučene objave

Poštovani,

može li mi netko objasniti kako se kod legalizacije tumači pojam "dvostruki zid"?

 

Ovakva je situacija: Tridesetih godina prošlog stoljeća graditelj je sagradio kuću koju je podijelio između braće. Kuća je imala tri sobe svaki brat je dobio jednu sobu. Nasljednici tih soba, s lijeve i desne strane nelegalno su dozidali cijele kuće i sada tvrde da se radi o samostalnim građevinama. Nalazom inspekcije pravomoćno je utvrđeno da dograđeni objekt s lijeve strane nije samostalan (ne postoji dvostruki zid) te je legalizacija odbijena.

 

Sa desne strane se situacija zakomplicirala jer je suvlasnik, predlagatelj legalizacije, počeo tvrditi da je zajednički zid širine 36 cm napravljen na način da je njegov dio od 25 cm, nosivi zid, a da meni ostaje 11 cm isto nosivog zida. Ne postoji izolacija između zidova, a kako je zid od kamena, ja sam izbušio rupu i vidio da je sam kamen u kojem sam bušio rupu širine 16 cm. U dokumentaciju mu je arhitekt ucrtao stupove i temelje koji ne postoje u stvarnosti. Postoji i betonska ploča koja se prostire ispod cigle od gornjeg kata, koju nisu uklonili prije dozidavanja.

U uredu za legalizaciju su angažirali sudskog vještaka koji bi trebao utvrditi je li zid zajednički.

Može li mi netko reći je li potrebno da sudski vještak prekontrolira cijelu dokumentaciju, temelje, gornju ploču, širinu kamena, izolaciju?

Pod pretpostavkom da je predlagatelj dozidao neku ciglu sa svoje strane iznutra, jel se to računa kao dvostruki zid?

Ima li neki objektivni kriterij po kojem se odlučuje o ovakvim malo kompliciranijim pitanjima?

Hvala unaprijed.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija