Jump to content

Problem s investitorom i garancijom zgrade


ParaNO1d

Preporučene objave

Poštovani,

Imam jedno pitanje. Prijavio sam problem na zgradi u novogradnji u garantnom roku, investitor 3 i pol mjeseca nije reagirao, poslao sam službeno pismo s prigovorom i povratnicom, sad mi se to vratilo iz pošte da nije zaprimljeno. Što mogu napraviti, planiram svakako ići preko odvjetnika jer nema očito druge. No što će moći odvjetnik napraviti? Broj koji je naveden na internetu od investitora se ne koristi, adresa na koju sam slao pismo je valjda uredna, a zašto nije primljeno pismo ne znam...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako bi se radilo o nedostatcima koji se tiču bitnih zahtjeva građevine (prodor vlage, otpadanje žbuke, pucanje zidova i sl.-odgovornost sukladno odredbama ZOO-a u dijelu koji se tiče ugovora o građenju), odgovoran bi bio i izvođač, ako se ti nedostatci pojave u roku 10 godina od predaje i primitka radova.

Kako spomenuti pokušaj prerma investitoru nije dao efekta, sugestija je sljedeća - ako se radilo o navedenim nedostatcima, poštom preporučeno s povratnicom izvođaču (graditelju) poslati dopis u kojem ga izvještavate o uočenim problemima (slobodno potkrijepite dopis sa slikama) i pozivate ga da pošalje nekoga da, u roku 8/15 dana izvidi situaciju, te kako bi se dogovorili o sanaciji. U proivnom, ukoliko izvođač ne postupi na traženi način, biti ćete prisiljena svoja prava ostvarivati putem suda. Iako ZOO kaže da je izvođač odgovoran, kako prema naručitelju (investitoru) tako i prema svakom drugom stjecatelju nekretnine nije na odmet ponovno poslati sličan dopis investitoru, ovaj put putem odvjetnika.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Spitfire je napisao:

Ako bi se radilo o nedostatcima koji se tiču bitnih zahtjeva građevine (prodor vlage, otpadanje žbuke, pucanje zidova i sl.-odgovornost sukladno odredbama ZOO-a u dijelu koji se tiče ugovora o građenju), odgovoran bi bio i izvođač, ako se ti nedostatci pojave u roku 10 godina od predaje i primitka radova.

Kako spomenuti pokušaj prerma investitoru nije dao efekta, sugestija je sljedeća - ako se radilo o navedenim nedostatcima, poštom preporučeno s povratnicom izvođaču (graditelju) poslati dopis u kojem ga izvještavate o uočenim problemima (slobodno potkrijepite dopis sa slikama) i pozivate ga da pošalje nekoga da, u roku 8/15 dana izvidi situaciju, te kako bi se dogovorili o sanaciji. U proivnom, ukoliko izvođač ne postupi na traženi način, biti ćete prisiljena svoja prava ostvarivati putem suda. Iako ZOO kaže da je izvođač odgovoran, kako prema naručitelju (investitoru) tako i prema svakom drugom stjecatelju nekretnine nije na odmet ponovno poslati sličan dopis investitoru, ovaj put putem odvjetnika.  


Radi se o prokišnjavanju krovnog prozora koji je na stepeništu, a koje je uz ulaz u moj stan. U urgovoru stoji:

"Članak 10.

Jamstvo i jamstveni rokovi za izgrađeni/isporučeni stan, te opremu ugrađenu u isti, kao
posebni/etažirani dio zgrade, u cijelosti će se ravnati prema odnosnim odredbama Zakona o
obveznim odnosima, tj. potpisom ovoga Ugovora Prodavatelj na Kupca prenosi sva jamstva
glede kvalitete izgradnje i opreme stana, dobivena od svojega Izvođača. Navedena jamstva
počinu teći od dana uspješno obavljenog tehničkog prijema i izdane uporabne dozvole, , a
traju:
- 10 (deset) godina za stabilnost i bitna svojstva objekta (čl. 633. Zakon o obveznimm
odnosima),
- 2 (dvije) godine za sve ostale nedostatke, te ugrađenu opremu, prema jamstvima
isporučitelja te opreme."

 

Nisam znao da je problem s prokišnjavanjem onda 10 godina pod garancijom? Ili sam krivo shvatio? Ne znam tko je bio izvođač radova, samo investitor, jedino da pismeno mailom zatražim da mi se kaže tko je bio izvođač pa da direktno kontaktiram izvođača.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , ParaNO1d je napisao:

Nisam znao da je problem s prokišnjavanjem onda 10 godina pod garancijom? Ili sam krivo shvatio?

Ako je izvođač građevinski materijal ili proizvod ugradio tako da su narušena bitna svojstva građevine, dakle curi kroz ugrađeni pokrov, deku, fasadu, balkon i sl. kao i pored ugrađenog prozora. Prokišnjavanje kroz ugrađeni proizvod, u ovome slučaju prozor, se odnosi na jamstvo za ugrađenu opremu, no i to je investitor moguće već temeljem ugovora o gradnji prenio na izvođača. Ugovorom koji spominjete to se odnosi na stan kao posebni etažni dio dok bi navedeni prozor kako ga opisujete bio zajednički dio zgrade. No, svejedno bih ja postupio kao što sam iznad naveo jer kao što rekoh da temeljem ZOO izvođač je odgovoran i prema svakom drugom stjecatelju, ovdje bi se moglo raditi o skrivenim nedostacima ne koje se naručitelj može pozvati u roku dvije godine. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija