Jump to content

Bračna stečenina u izvanbračnoj zajednici


Lilo12

Preporučene objave

Poštovani,

Bila sam u izvanbračnoj zajednici te sa bivšim imam sina. Skrbništvo je zajedničko, a dok smo živjeli svi zajedno kupila sam stan na kredit. Dok je bivši živoo s nama zajedno smo otplaćivali kredit i režije. Zanima me smatra li se moj stan (ja sam jedina vlasnica) kao bračna stečevina i ima li on pravo tražili isplatu? Postoji li nekakav rok zastare za njegou isplatu, ako ne traži u određenem roku? Također me zanima mogu li ja tražiti da otac otplaćuje dio kredita jer sin živi samnom, na mojoj adresi?

 

Srdačan pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Lilo12 je napisao:

.....dok smo živjeli svi zajedno kupila sam stan na kredit. Dok je bivši živoo s nama zajedno smo otplaćivali kredit i režije. Zanima me smatra li se moj stan (ja sam jedina vlasnica) kao bračna stečevina i ima li on pravo tražili isplatu? Postoji li nekakav rok zastare za njegou isplatu, ako ne traži u određenem roku? Također me zanima mogu li ja tražiti da otac otplaćuje dio kredita jer sin živi samnom, na mojoj adresi?

Poštovana, prije svega, ne radi se o bračnoj stečevine već o zajedničkoj imovini, imovini koja je stečena u izvanbračnoj zajednici.

Dakle, bez obzira na koga stan glasi i na koji način je stečen, ako je stečen za vrijeme trajanja izvanbračne zajednice, a po Vašim navodima je tako, tretira (smatra) se kao zajednička imovina i samim tim se dijeli na jednake dijelove između Vas i Vašeg bivšeg izvanbračnog partnera..

Što se tiče isplate, nema pravo tražiti nikakvu isplatu za neke radove, ulaganja u izvanbračnu zajednicu isl. za vrijeme trajanja zajednice, osim što je stekao pravo na pola stana, a na Vama je da uredite da li ćete ga isplatiti ili na neki drugi način to regulirati....

Kredit za koji je stan kupljen, Vi, kao potpisnica kredita, ste dužni otplaćivati i po prestanku izvanbračne zajednice, ali po otplati kredita od bivšeg izvanbračnog partnera imate pravo potraživati dio otplaćenog kredita poslije prestanka izvanbračne zajednice razmjerno dijelu stana koji je stekao, dakle polovicu uplaćenih sredstava nakon prestanka izvanbračne zajednice..

Što se tiče postupka za utvrđenje i podjelu zajedničke imovine nema zastare

Nadalje, što se tiče prijenosa kredita, ili dijela kredita, sa Vas na bivšeg izvanbračnog partnera, to morate urediti sa bankom koja Vam je odobrila kredit, naravno, uz suglasnost bivšeg partnera

Sugeriram Vam, ako je ikako moguće, dogovorno rješenje, jer ćete u protinvom, ili Vi ili on, trebati pokrenuti postupak utvrđenja i podjele zajedničke imovine, koji postupak nije nimalo jeftin i jednostavan, a poslije kojeg niti Vi, a niti Vaš bivši partener, nećete biti u potpunosti zadovoljni, no ako se nećete moći dogovoriti neko od vas će biti primoran pokrenuti taj postupak Tužbom za utvrđenje i podjelu zajedničke imovine.. 

Sretno Vam..!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Željac047 je napisao:

ali po otplati kredita od bivšeg izvanbračnog partnera imate pravo potraživati dio otplaćenog kredita poslije prestanka izvanbračne zajednice razmjerno dijelu stana koji je stekao, dakle polovicu uplaćenih sredstava nakon prestanka izvanbračne zajednice..

Ako sam dobro shvatila, najprije bi trebala njemu isplatiti pola stana, a nakon što otplatim stan imam pravo taj dio tražiti natrag? Ili imam pravo tražiti pola od njegovog dijela? Dakle ispadne 1/4??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Lilo12 je napisao:

Ako sam dobro shvatila, najprije bi trebala njemu isplatiti pola stana, a nakon što otplatim stan imam pravo taj dio tražiti natrag? Ili imam pravo tražiti pola od njegovog dijela? Dakle ispadne 1/4??

Poštovana, niste me dobro shvatili, dakle, kad bi neko od Vas, bilo on ili Vi, pokrenuo postupak utvrđenja i podjele zajedničke stečevine, u tom postupku bi i stan predstavljao zajedničku imovinu i dijelio bi se na jednake djelove između njega i Vas (pola-pola)... 

Kredit ste dalje dužni otplaćivati Vi, kao potpisnica kredita, banku nije briga za Vaše odnose.. 

Po otplati kredita Vi bi od njega imali pravo potraživati dio kredita koji ste nastavili otplatili po prestanku izvanbr. zajednice, razmjerno dijelu stana kojeg je on dobio, dakle ako bi se stan dijelio na pola, kako predviđa ObZ u takvim slučajevima, Vi bi od njega imali pravo potraživati polovicu sredstava koje ste, temeljem kredita, uplatili nakon prestanka izvanbračne zajednice..,no za to potraživanje Vam postoji i zastara od tri godine, zato Vam sugeriram dogovor ako je ikako moguće, jer je sam postupak dug, kompliciran i skup.. 

Dakle, da Vam probam još bolje pojasniti sukladno Vašem postu, kako pišete u svezi isplate njegovog dijela stana, naravno ako bi se dogovorili da mu isplatite njegov dio, da, trebali bi mu isplatiti njegovu polovicu (polovicu vrijednosti stana), ali ali bi Vi, po konačnoj otplati kredita, imali pravo od njega potraživati samo polovicu dijela KREDITA koji ste otplatili nakon prestanka postojanja izvanbračne zajednice, a ne, kako Vi navodite, tražiti ga natrag dio koji ste mu isplatili za stan, kao ni polovicu tog dijela, samo polovicu dijela KREDITA kojeg ste Vi otplatili nakon prestanka izvanbračne zajednice..

Što se tiče odnosa koji navodite 1/4...ne, 1/2 stana i 1/2 kredita otplaćenog poslije prestanka izvanbračne zajednice, sve ovisi koliko je još  kredita preostalo za otplatiti po završetku izvanbračne zajednice

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Željac047 je napisao:

Poštovana, niste me dobro shvatili, dakle, kad bi neko od Vas, bilo on ili Vi, pokrenuo postupak utvrđenja i podjele zajedničke stečevine, u tom postupku bi i stan predstavljao zajedničku imovinu i dijelio bi se na jednake djelove između njega i Vas (pola-pola)... 

Kredit ste dalje dužni otplaćivati Vi, kao potpisnica kredita, banku nije briga za Vaše odnose.. 

Po otplati kredita Vi bi od njega imali pravo potraživati dio kredita koji ste nastavili otplatili po prestanku izvanbr. zajednice, razmjerno dijelu stana kojeg je on dobio, dakle ako bi se stan dijelio na pola, kako predviđa ObZ u takvim slučajevima, Vi bi od njega imali pravo potraživati polovicu sredstava koje ste, temeljem kredita, uplatili nakon prestanka izvanbračne zajednice..,no za to potraživanje Vam postoji i zastara od tri godine, zato Vam sugeriram dogovor ako je ikako moguće, jer je sam postupak dug, kompliciran i skup.. 

Dakle, da Vam probam još bolje pojasniti sukladno Vašem postu, kako pišete u svezi isplate njegovog dijela stana, naravno ako bi se dogovorili da mu isplatite njegov dio, da, trebali bi mu isplatiti njegovu polovicu (polovicu vrijednosti stana), ali ali bi Vi, po konačnoj otplati kredita, imali pravo od njega potraživati samo polovicu dijela KREDITA koji ste otplatili nakon prestanka postojanja izvanbračne zajednice, a ne, kako Vi navodite, tražiti ga natrag dio koji ste mu isplatili za stan, kao ni polovicu tog dijela, samo polovicu dijela KREDITA kojeg ste Vi otplatili nakon prestanka izvanbračne zajednice..

Što se tiče odnosa koji navodite 1/4...ne, 1/2 stana i 1/2 kredita otplaćenog poslije prestanka izvanbračne zajednice, sve ovisi koliko je još  kredita preostalo za otplatiti po završetku izvanbračne zajednice

U redu shvatila sam. Jedna opcija je da on traži pola stana te u tom slučaju ja mogu tražiti otplatu polovice preostalog kredita. Druga opcija je da se dogovorimo i isplatim mu samo dio koji je on uložio u kredit - u toj opciji imam li ja pravo potraživati od njega polovicu preostalog kredita. Treća opcija je da on ne traži ništa - imam li u toj opciji pravo tražiti isplatu kredita?  I zanima me što ako sin odluči promijeniti adresu i živjeti s ocem? Ja nemam ništa protiv toga i što je stariji privrženiji je ocu što smatram normalnim. Gubim li u tom slučaju pravo na potraživanje otplate preostalog dijela kredita od oca? Iskreno nije mi jasno zašto bi otac trebao otplaćivati dio kredita - zato što je ostvario pravo na pola stana ili zato što dijete živi na toj adresi? Mislim da sam iznesla sve opcije i voljela bih biti pripremljena. Zahvaljujem Vam na odgovorima i uloženome trudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, kažem sve je stvar dogovora ako je moguć..

Ja ću Vam iznijeti samo svoje razmišljanje kako bi to, mozda, bilo najjednostavnije riješiti, dakle, isplatiti mu polovica vrijednosti stana umanjenu za polovicu preostalog dijela kredita, o tome sastaviti Ugovor o podjeli zajedničke stečevine (imovine) u kojem naglasiti da je tim ugovorom riješena zajednička stečevina i da, naknadno, niti jedno od vas neće imati pravo nikakva potraživanja temeljem zajedničke stečevine, naravno, ovjeriti tako sastavljen ugovor kod JB, Vi bi nastavili otplaćivati preostali dio kredita, ali nebi imali pravo od njega potraživati polovocu tog iznosa koji ste otplatili, kao ni on na neka druga potraživanja... 

Kažem, to je samo moje razmišljanje, a odluka je samo Vaša.. 

prije 6 sati , Lilo12 je napisao:

.. I zanima me što ako sin odluči promijeniti adresu i živjeti s ocem? Ja nemam ništa protiv toga i što je stariji privrženiji je ocu što smatram normalnim...

Što se tiče ovog  Vašeg navoda, u slučaju da sin izrazi želju živjeti sa ocem, a kako navodite, Vi nemate ništa protiv, tada će biti potrebno pokrenuti postupak izmjene odluke o roditeljskoj skrbi ako je donešena  ili, ako je sastavlen Plan o roditeljskoj skrbi nad zajedničkom mlt. djecom, mijenjati isti u tom segmentu, no to je drugi postupak od postupka za utvrđenje i podjelu zajedničke stečevine (imovine), dakle nisu usko vezani.. 

Još jednom sretno Vam.! 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
Na 12. 12. 2020. at 18:57, Lilo12 je napisao:

Po otplati kredita Vi bi od njega imali pravo potraživati dio kredita koji ste nastavili otplatili po prestanku izvanbr. zajednice, razmjerno dijelu stana kojeg je on dobio, dakle ako bi se stan dijelio na pola, kako predviđa ObZ u takvim slučajevima, Vi bi od njega imali pravo potraživati polovicu sredstava koje ste, temeljem kredita, uplatili nakon prestanka izvanbračne zajednice..,no za to potraživanje Vam postoji i zastara od tri godine, zato Vam sugeriram dogovor ako je ikako moguće, jer je sam postupak dug, kompliciran i skup.. 

Poštovani,

kako se bivši ja ne možemo dogovooriti vezano za isplatu netko će biti primoren pokrenuti sudski postupak. Ljubazno Vas molim da mi pojasnite navedenu zastaru od 3 godine, od kada se ona računa? Od trenutka kada biši pokrene postupak za bračnu stečevinu ili imam 3 godine po otplati kredita?

Zahvaljujem Vam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija