Jump to content

Otvaranje obrta uz stalni radni odnos


programer

Preporučene objave

Pozdrav!

Imam par pitanja za otvaranje i upravljanje obrtom uz stalni radni odnos. Da bih lakse objasnio koristit cu sljedeci primjer:

Recimo da trenutno radim u firmi gdje dobivam 160.000 kn brutto godisnje, a u obrtu dobivam 150.000 kn brutto godisnje.

1. Je li vrijedi isto pravilo kao kod rada u d.o.o-u da mogu maksimalno raditi 8 sati tjedno za obrt? Ili ima neki ekvivalent tome?

2. Je li godisnja granica primanja do 300.000 kn bez ulaska u sustav PDV-a vrijedi samo za primanja ostvarena preko obrta (gdje u ovom slucaju ne bih presao granicu) ili sveukupna primanja mene kao individualca (gdje bih presao s 10.000kn)?

3. Ako mi firma placa sve doprinose, moram li i u obrtu placati doprinose i ima li ikakvih razlika u ovom slucaju u odnosu na cisti obrt?

4. Da ne bih (prividno) zloupotrebljavao obrt, moram li raditi s vise poslodavaca preko obrta? Ili to u ovom slucaju ne vrijedi jer sam vec u stalnom radnom odnosu pa cak i da radim u obrtu za jednu firmu/poslodavca godisnje ne bi bilo prividni radni odnos?

 

Eto nadam se da nisam naveo previse pitanja, imao sam ih puno vise ali sam te druge odgovore vec nasao ovdje na forumu. Ako su neki od navedenih pitanja vec odgovoreni, ispricavam se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. ne, obrtnici koji su samozaposleni nisu radnici i nemaju obvezu definiranja radnog vremena, jedino ako imaju fiskalizirane račune pa moraju definirati kada im je otvoren/zatvoren obrt.

2. po mom mišljenju, samo obrt se računa, ali provjerite to još s računovođom.

3. da, morate plaćati i doprinose kao obrtnik, ali su oni za Vas, pošto ste i u radnom odnosu, čak i nešto manji.

4. bilo bi dobro da kao obrtnik ne radite za istu firmu koja je Vaš poslodavac, ili da ne radite samo s njom, na njezinoj opremi, u njezino radno vrijeme, prema nalozima poslodavca, ali prakse u tom smislu, unatoč upozorenjima porezne uprave, još uvijek nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav, otvorila sam obrt 21.9.2020. Na obrascu za poreznu upravu prijavila sam mogući prihod od 30.000 kn. Do sada obrt nije imao prihoda. Istovremeno sam zaposlena na puno radno vrijeme kod poslodavca.

Zanima me:

  • je li dovoljno da moj poslodavac plaća doprinose ili ih dodatno moram plaćati i ja? 
  • obračunava li se porez na prijavljenih 30.000 kn ili na stvarno ostvareni prihod u toj godini?
  • osim poreza i doprinosa, postoji li još kakva financijska obveza na koju moram misliti?
  • kako znam što moram platiti - hoće li me netko obavijestiti/hoću li dobiti obavijest na e-građani?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Dodatno plaćate i vi prema rješenju porezne do 15.2 (na ovaj razred 2000 kn cca možete očekivati)

2. Porez se obračunava sukladno poreznom razredu u kojem se nalazite prema ostvarenom dohotku ili prema onome razredu koji ste sami odabrali iako niste zaradili ništa

3. Naknada turističkoj zajednici ali to ovisi o djelatnosti i mjestu sjedišta

4. Koliko znam pojavi se na PKK obaveza i dođe rješenje poštom, ne pojavi se nikakva obavijest u OKP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija