Jump to content

Ugovor o doživotnom uzdržavanju - zabilježba


ad_acta

Preporučene objave

Pozdrav svima,

Što mislite kakav je učinak zabilježbe koju davatelj uzdržavanja podnosi? 

Primatelj uzdržavanja želi prodati nekretninu koja je predmet ugovora o uzdržavanju i time će stjecatelj (budući vlasnik) postati novim vlasnikom i davatelj uzdržavanja više neće imati prava na tu nekretninu.

Može li se taj davatelj pozivati na zabilježbu ili imati nekakvo pravo na prioritet nad predmetnom nekretninom?!

 

Hvala svima unaprijed i svako dobro! :) 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, ad_acta je napisao:

Može li se taj davatelj pozivati na zabilježbu ili imati nekakvo pravo na prioritet nad predmetnom nekretninom?!

Sama po sebi takva zabilježba nije zapreka da primatelj uzdržavanja otuđi nekretninu u korist treće osobe, niti učinak zabilježbe postojanja ugovora o doživotnom uzdržavanju nema za posljedicu da bi davatelj uzdržavanja stekao vlasništvo nekretnine smrću primatelja uzdržavanja s prednosnim redom na mjestu upisa zabilježbe postojanja ugovora o doživotnom uzdržavanju, nego se s ovom zabilježbom postojanja ugovora o doživotnom uzdržavanju samo čine vidljivim određeni odnosi i činjenice određene zakonom, no u eventualnom sporu, odnosno sudskom postupku zabilježba ima za posljedicu da se nitko ne može pozivati na to da za njih nije znao niti morao znati, glede čega će biti vrlo lako dokazati da upis novog stjecatelja nije bio u dobroj vjeri. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, ad_acta je napisao:

Ali takva treća osoba je postala vlasnik i sudska praksa joj dozvoljava da postane vlasnik

Postala vlasnik, sve ok, no činjenica da je netko u zemljišnoj knjizi upisan kao vlasnik određenih nekretnina predstavlja samo predmnjevu o vlasništvu te osobe, koja svakako otpada ako drugi, čije stjecanje nije upisano u zemljišnu knjigu,dokaže da ima valjanu osnovu i istinit način stjecanje te nekretnine,vidi odluku VSRH, Rev-2064/13 od 25. veljače 2014.

U vezi navedenog istićem i odluku Županijskog suda u ???????? 

IMG_20201227_205033.png

 

Prije 30 minuta, ad_acta je napisao:

A koji je rok da se podnese tužba

3 godine od dana kad ste saznali za štetu i štetnika (čl. 230 ZOO) 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Ja imam takvu situaciju.

Djed mi je poklonio stan 2005., ali nismo upisali promjenu prava vlasništva odmah u ZK. 

Nažalost, djeda su izmanipulirali neki prijatelji i on je s njima 2010. sklopio Ugovor o uzdržavanju i upisali su zabilježbu u ZK. Kad sam to shvatio, odmah sam predao Ugovor o darovanju na knjiženje. Djed je umro prije par godina.

I sad je situacija da sam ja upisan kao vlasnik, a taj uzdržavatelj ima upisanu zabilježbu postojanja ugovora (koja mu ne daje prvenstvo upisa, a pogotovo se ne može knjižiti jer djed više nije bio upisani vlasnik). Kako se ta zabičježba može brisati? Prema ovome gore, taj "uzdržavatelj" je mogao pokrenuti tužbu protiv mene u roku 3 godine prema ZOO, ali nije jer bi izgubio pošto je znao da je taj stan već tada bio moj. I sad me muči kako se zabilježba može brisati i jel on mene može tužiti sada? Mislim da su rokovi istekli.

Zbog toga imam problem jer ne mogu prodati stan.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija