Jump to content

Dali je darovni ugovor poništio pravo na nužni dio dio


Vitorio

Preporučene objave

Pokušavam  odrediti  ali nisam siguran  dali sam točno  izračunao . Zato vas molim da mi  pomogne 

Interesira me procentualna velićina  nužnog djela  nasljednika moga  pokojnog brata ,  na koju oni iimaju pravo.

Situacija je relativno kompleksa  i  ovo  je vrlo  pojednostavljene verzije.

Osnovni podatci

A.Imovina koja je ostavio pokojni  otac mojoj majci  je  dio  obiteljke kuće   koji   su moji roditelji koristili . Taj  nekretnina  nije  nikada  sudski fizički podjeljena  sa ostalim  suvlasnicima. Moj otac je koristio  prvi kat i potkrovlje  a prizemlje  je koristio  njegov brat.  Pokojni  otac je  SVE  (  šta je koristio )  oporukom  ostavio mojoj majci . Ja  i  supruga moga pokojnig brata  smo sudski prihvatili  tu očevu  oporuku  ali  smo  tražili  nužni dio .

1.Koliki  je procentualno iznosi mog i njezinog  nužnog djela    ?

B. Nakon oćeve smrti  ja sam se brinuo o majci i  sa majkom  sam sklopio  dva  ugovora o dozivotnom uzdržavanju  sa kojima  mi je majka  ostavila sve  šta je  ona  oporukom dobila od  njenog supruga   Znači dio  te obiteljske kuče   koji su oni koristili .

2. Dali  supruga moga pokojnog brata  i njezina djeca imaju  pravo  na nužni  dio   onoga šta je  ugovorom o dozivotnom uzdržavanju  meni  ostavila  moja majka  i koliki je to  procentualno dio?

C.  Da bi situacija bila kompliciranija   supruga mog pokojnog brata  nakon majčine smrti  je odmah   promjenila  brave  i ne  dozvoljava mi pristup  u istoćni dio ( pola  prvoga kata i ulaz u njega )  koji su koristili moji roditelji . Ona kaže da smo se mi podjelili  dok  između nas ne postoji nikava ni usmeni ni pismeni dogovor . Ćinjenićno stanje je prekinuta  ostavinska rasprava  radi upućivanja u parnicu . Ta parnice  je  završena  i  i ugovori  o  doživotnom izdržavanju   koji samsklopio samojm majkom su  pravovažeći.  Sada  nam predstoji  završetak ostavinske  rasprave.

3. Interesiraju me mogućnosti rješenje  situacije  kada se pokaže  da  je nužni  dio  na koje ima pravo  supruga mog pokojnog  brata  toliko mali da  nije moguće  njegovo  fizičko odvajanje  i samostalno  korištenje.  Dali postoji  sudska  mogućnost  određivanja te vrijednosti   i njegova  isplata  ?

4. Na koji način ja mogu  zakonski doči u posjed  i koristiti taj dio koji ona sada drži pod ključem  ( jer je promjenila brave od ulaza od  kojih  sam  ja uvijek imao ključeve ) ako se pokaže  da ona  ima pravo  na  recimo  15 m2   dok  sada  koristi  oko  70 m2  tog prostora ?

Unaprijed hvala 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Opis  imanja

Moj  pokojni  otac  imao  je zakonsko pravo na pola  a koristio  je nešto  više od  polovine  tog  imanja. Koristio  je prvi  kat  i potkrovlje  i oko  pola  okučnice  dok je  njegov brat  koristio  prizemlje i  ostatak  okućnice.  Imanje nikada  nije bilo zakonski  fizički  podjeljeno. Na djelu okučnice  koju  su  koristili , moji roditelji  su  izgradili  dva  objekta  skoro  iste  površine  ( oko 24 m2 ). Ta  dva  objekta spadaju u njihovu  braćnu  stečevinu.

Oporuka  i  problemi  sa  darovnicom

Moja  majka  i  nas dvoje brače ,  njezini sinovi , smo  nasljednici prvoga reda. Otac je oporukom   majci  ostavio  SVE                ( doslovno je u oporuci napisano  SVE  ) ,  osim  što je  Darovnicom  iz oporuke  izdvojio   ..........  dio imanja  koji  predstavlja  vrtove  ( fizički  nedifiran dio okučnice )  i   objekat  od  24 m2  ( dio braćne  stećevine  koji  ni lokacijski  ni  fizički  nije definirao  )   i to darovao   mom  pokojnom  bratu.

Ja  i  supruga  mog  pokojnog  brata  na očevoj  ostavinskoj  raspravi  smo  prihvatili  očevu  oporuku  ali smo tražili  nužni  dio .Darovnica  se  na ostavinskoj  raspravi oca  se ne spominje   jer  ju  je otac  na moj protest  poništio ,  doslovno  rasparavši  je i bacivši u smeće  ispred mene i  mog  pokojnog  brata.  

Ipak  kopija   te  darovnica je uskrsnula   na  ostavinskoj  raspravi  moje majke  jer  je takozvano  pronađena  u dokuemntaciji  mog  pok. brata. Da  je  moj  otac  poništio  tu  darovnica  supruga  mog pokojnog brata  vrlo dobro zna  ali  je  unosi  u  ostavinsku  raspravu   jer  također  zna  da  njeno  poništenje nije  pravno  sprovedeno  i da  ne postoje drugi  dokazi  njenog  poništenja .

Pitanja

1.       Koliki  procentualni  dio imanja  pripada   meni  i  nasljednicima  mog  pokojnom  brata ?

2.        Dali  moj  pok. brat  odnosno  njegova  supruga  ima pravo  na  nužni dio   iako   je  moj  pokojni  brat  darovnicom  dobio  više  od  nužnoga   djela ?  Naime  koja  je logika  prava  na    nužni  dio   ako j si  dobio  dio imanja  koji  je  veći  od  nužnoga   djela ? 

3.       Dali  ja ima pravo na dio  imanja  darovanog  mom pokojnom  bratu  ako  je on  dobio više od nužnog djela   i  koliki  je  taj  dio ?

4.       Dali  je protuzakonito   da otac  bez majčine  saglasnosti   daruje  dio njezine  braćne  stečevine  ?

5.       Dali  ćin  samovoljnog  darovanja  stećevine  svoje  supruge  čini  darovnicu  berspravnom.  

Primjedba

Ovo je  nešto kompleksniji  prikaz  dijela naše  obiteljke  situacije   čiji sam  prikaz  več  iznio  u 

temi   VELIČINA   NUŽNOG   DJELA    objavljenog  ranije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Vitorio je napisao:

njeno  poništenje nije  pravno  sprovedeno  i da  ne postoje drugi  dokazi  njenog  poništenja .

Točno tako

 

prije 5 sati , Vitorio je napisao:

Koliki  procentualni  dio imanja  pripada   meni  i  nasljednicima  mog  pokojnom  brata ?

Od onog što čini ostavinu Vi nasljeđujete svoj dio a nasljednici umrlog brata nasljeđuju njegov dio koji bi nasljedio da je živ. 

 

prije 5 sati , Vitorio je napisao:

Dali  moj  pok. brat  odnosno  njegova  supruga  ima pravo  na  nužni dio   iako   je  moj  pokojni  brat  darovnicom  dobio  više  od  nužnoga   djela ?

Ima pravo tražiti što želi, no druga je stvar osnovanosti njenog zahtjeva koji je prema opisanom neosnovan. 

 

prije 5 sati , Vitorio je napisao:

Dali  ja ima pravo na dio  imanja  darovanog  mom pokojnom  bratu  ako  je on  dobio više od nužnog djela   i  koliki  je  taj  dio

Samo u slučaju ako je povrijeđeno vaše pravo na nužni dio. 

 

prije 5 sati , Vitorio je napisao:

Dali  je protuzakonito   da otac  bez majčine  saglasnosti   daruje  dio njezine  braćne  stečevine

Načelno nije dopušteno, no u sudskoj praksi je zauzet stav da je bračni drug dao suglasnost za raspolaganje i njegovim dijelom bračne stečevine ako je nazočio i bio upoznat sa takvim raspolaganjem. 

 

prije 5 sati , Vitorio je napisao:

Dali  ćin  samovoljnog  darovanja  stećevine  svoje  supruge  čini  darovnicu  berspravnom.

Več rečeno, pa ako bi se i dokazalo nedopušteno raspolaganje imovinom bračnog druga, to bi proizvelo djelomičnu ništavost pravnog posla. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija