Jump to content

Prigovor na riješenje o ovrsi


horvatzd

Preporučene objave

Poštovanje imam jedno pitanje. Uložio sam prigovor na riješenje o ovrsi na temelju vjerodostojne izjave. Sud je stavio ovrhu izvan snage, i sada je sve u parnici. Čekam poziv za pripremno ročište, u međuvremenu sam pripremio opsežan podnesak s dokazima i na kraju napisao da ostajem pri svojim tvrdnjama iz prigovora i podneska. Podnesak ću osobno odnijeti na sud ovih dana. Zanima me dali ja moram doći na pripremno ročište iako sam poslao podnesak. Mora li ga sudac uzeti u obzir i staviti među dokaze (spis predmeta), iako nisam prisutan na pripremnom ročištu. Pitam ovo zato što sam stvarno sve što imam za reći napisao u tom podnesku. Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ste uredno pozvani, na Vama je da odlučite hoćete li i prisustvovati ili ne. Možete u samom podnesku napisati da ispričavate svoj izostanak s ročišta i predlažete da se isto održi u Vašoj odsutnosti. Sve što dolazi na sud mora se uvrstiti u spis predmeta i ne može se dogoditi da to ne bude u spisu. Sve što se nalazi u spisu, sud o tome mora odlučiti, odnosno ocijeniti kao dokaz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Ako ste uredno pozvani, na Vama je da odlučite hoćete li i prisustvovati ili ne. Možete u samom podnesku napisati da ispričavate svoj izostanak s ročišta i predlažete da se isto održi u Vašoj odsutnosti. Sve što dolazi na sud mora se uvrstiti u spis predmeta i ne može se dogoditi da to ne bude u spisu. Sve što se nalazi u spisu, sud o tome mora odlučiti, odnosno ocijeniti kao dokaz.

Upravo sam i napisao u podnesku da neću moći biti prisutan. Jutros sam predao podnesak. Ok, mene je zanimalo da se slučajno me može moj podnesak odbiti zato što nisam prisutan na ročistu. Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Matrix je napisao:

Postoji mogućnost da citirano sud protumači kao prijedlog za odgodu ročišta i zakaže novi termin. 

Ali sam napisao rečenicu, da unatoč mojoj odsutnosti nemam primjedbi da se pripremno ročište ne održi. Nije mi cilj odgoda, samo mi se ne ide, podnesak je po mojoj procijeni više nego dovoljan i opsežan. Neka rade kako hoće, meni je najvažniji odgovor bio da će sud staviti moj podnesak među dokaze. I da nisam dužan biti prisutan kako bi se podnesak stavio u spis.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Ako ste uredno pozvani, na Vama je da odlučite hoćete li i prisustvovati ili ne. Možete u samom podnesku napisati da ispričavate svoj izostanak s ročišta i predlažete da se isto održi u Vašoj odsutnosti. Sve što dolazi na sud mora se uvrstiti u spis predmeta i ne može se dogoditi da to ne bude u spisu. Sve što se nalazi u spisu, sud o tome mora odlučiti, odnosno ocijeniti kao dokaz.

Dodatno pitanje, što bi recimo bilo da nisam napisao da se slažem da se ročište održi bez mene. Kako bi sud postupio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Borbena7 je napisao:

Nitko nije rekao da bi odgodio, već da bi odlučio o Vašem prijedlogu za odgodu.

Aha, krivo sam shvatio ispričavam se. Ako može samo još jedna stvar i onda se povlačim. Zašto piše u riješenju da se na pripremnom ročištu ne mogu iznositi novi dokazi. To znači da je ovo što sam napisao i poslao u podnesku prije pripremnog ročišta to što se tiče dokaza. Recimo ja dođem do nekog super saznanja nakon pripremnog ročišta, ali ako sam shvatio ono riješenje ne mogu ga predočiti sudu? Ili mogu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Ako ste uredno pozvani, na Vama je da odlučite hoćete li i prisustvovati ili ne. Možete u samom podnesku napisati da ispričavate svoj izostanak s ročišta i predlažete da se isto održi u Vašoj odsutnosti. Sve što dolazi na sud mora se uvrstiti u spis predmeta i ne može se dogoditi da to ne bude u spisu. Sve što se nalazi u spisu, sud o tome mora odlučiti, odnosno ocijeniti kao dokaz.

Može li sud odlučiti da nešto u spisu nije dokaz ili presudu donosi na temelju svega što je u spisu predmeta?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , horvatzd je napisao:

Aha, krivo sam shvatio ispričavam se. Ako može samo još jedna stvar i onda se povlačim. Zašto piše u riješenju da se na pripremnom ročištu ne mogu iznositi novi dokazi. To znači da je ovo što sam napisao i poslao u podnesku prije pripremnog ročišta to što se tiče dokaza. Recimo ja dođem do nekog super saznanja nakon pripremnog ročišta, ali ako sam shvatio ono riješenje ne mogu ga predočiti sudu? Ili mogu?

Ne mogu se iznositi novi dokazi za koje ste znali prije zaključenja pripremnog ročišta, a niste ih predložili. Ovi za koje ste naknadno saznali (ali tada to morate moći i dokazati, da ste naknadno saznali) mogu se i naknadno predložiti.

prije 11 sati , horvatzd je napisao:

Može li sud odlučiti da nešto u spisu nije dokaz ili presudu donosi na temelju svega što je u spisu predmeta?

On svaki dokaz u spisu ocjenjuje, je li bitan ili nebitan za konkretni spis. U parničnom postupku nema, kao u kaznenom, nezakonitih dokaza u koje se ne vrši uvid, dakle, sud će u sve izvršiti uvid, a onda će u obrazloženju presude reći je li mu to bitno ili nebitno za odluku te kako taj dokaz ocjenjuje i tumači. Primjerice, za iskaz svjedoka, sud će u obrazloženju presude reći što je svjedok rekao, a onda će reći vjeruje li ili ne vjeruje tom svjedoku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Ruby_Danderfluff je napisao:

Ne mogu se iznositi novi dokazi za koje ste znali prije zaključenja pripremnog ročišta, a niste ih predložili. Ovi za koje ste naknadno saznali (ali tada to morate moći i dokazati, da ste naknadno saznali) mogu se i naknadno predložiti.

On svaki dokaz u spisu ocjenjuje, je li bitan ili nebitan za konkretni spis. U parničnom postupku nema, kao u kaznenom, nezakonitih dokaza u koje se ne vrši uvid, dakle, sud će u sve izvršiti uvid, a onda će u obrazloženju presude reći je li mu to bitno ili nebitno za odluku te kako taj dokaz ocjenjuje i tumači. Primjerice, za iskaz svjedoka, sud će u obrazloženju presude reći što je svjedok rekao, a onda će reći vjeruje li ili ne vjeruje tom svjedoku.

Zahvaljujem na iscrpnim i preciznim odgovorima, zbilja ste mi razjasnili sve nejasnoće. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Ruby_Danderfluff je napisao:

S obzirom na prošlogodišnju situaciju s COVID-19 i da sudovi najmanje tri, a možda i više mjeseci uopće nisu radili ili su radili smanjenim kapacitetom, nije neočekivano. Ako ste time nezadovoljni, možete pisati požurnicu na broj spisa.

Dobio sam datum ročišta za 18.2.2021. Kao što sam već napisao podnesak sam poslao već. Zanima me može li tužitelj na pripremnom ročištu tražiti odgodu ročišta kako bi se stigao očitovati o mom podnesku. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 59 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Može, ako mu sud nije uz poziv dostavio i Vaš podnesak, a to je moguće da jest.

Znači sud nije dužan poslati moj podnesak tužitelju istovremeno kad mu šalje poziv za pripremno ročište. Doduše moguće je da moj podnesak nije ni stigao kad je sud slao pozive. Ono što me zanima, je li sud dužan uz poziv poslati tužitelju i podnesak tuženika, ako je podnesak stigao prije slanja poziva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, horvatzd je napisao:

Ako se podnesak posalje nakon što dođe poziv za pripremno ročište, jel i onda sud šalje podnesak suprotnoj strani ili joj uručuje podnesak na samom pripremnom ročistu?

Šalje ga, ako se može uručiti prije ročišta, a ako za to nema vremena, tada mu se može uručiti i na samom ročištu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Borbena7 je napisao:

Šalje ga, ako se može uručiti prije ročišta, a ako za to nema vremena, tada mu se može uručiti i na samom ročištu.

Uglavnom dozvoljeno je do samog pripremnog ročišta slati podnesak i nakon što primim poziv za pripremno ročište. Imam u planu poslati još jednu dopunu svog prvog podneska pa zato pitam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Ne mogu se iznositi novi dokazi za koje ste znali prije zaključenja pripremnog ročišta, a niste ih predložili. Ovi za koje ste naknadno saznali (ali tada to morate moći i dokazati, da ste naknadno saznali) mogu se i naknadno predložiti.

On svaki dokaz u spisu ocjenjuje, je li bitan ili nebitan za konkretni spis. U parničnom postupku nema, kao u kaznenom, nezakonitih dokaza u koje se ne vrši uvid, dakle, sud će u sve izvršiti uvid, a onda će u obrazloženju presude reći je li mu to bitno ili nebitno za odluku te kako taj dokaz ocjenjuje i tumači. Primjerice, za iskaz svjedoka, sud će u obrazloženju presude reći što je svjedok rekao, a onda će reći vjeruje li ili ne vjeruje tom svjedoku.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, Adacta adacta je napisao:

 

U ovršnom postupku koji je kompliciran i traje više od 20g,  pa ukoliko zbog žalbe i prigovora ovršenika isti bude pozvan u parnicu,da li se tu mogu predlagati novi dokazi koji prije nisu predani sudu ili ti stari dokazi koji nisu predavani, i da li sud može prihvatiti te dokaze i osloboditi ovršenika. Recimo dokazi gdje se vidi ništavnost, prjevara itd gdje je korisnik namjerno iskoristio jamce da sebi pribavi imovinsku korist.? 

I da li se razlikuje prigovor na rješenje o ovrsi iz 1999g  i dadašnki prigovori? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas sam uvidom vidio da mi podnesak još nije zaveden u epredmet, stoga sam nazvao sud gdje mi je sudska savjetnica koja vodi predmet rekla kako su zaprimili podnesak i kako je sve u redu. Do 16:00 sati još uvijek nije vidljiv moj podnesak u epredmetu. Postoji li neki rok u kojem podnesak mora biti vidljiv u epredmetu, nakon što ga Sud primi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovanje imam još jedno pitanje, kako sam dobio poziv na pripremno ročište i podnesak mi je uredno evidentiran u e-predmetu. U podnesku sam naveo da neću moći biti prisutan na pripremnom ročištu, to smo apsolvirali da nisam dužan biti prisutan, zanima me jedna druga stvar. Može li Sud na samom pripremnom ročištu nakon što ga zaključi odmah i izreći presudu, ili mora zakazati poseban datum za izricanje presude?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovanje, dobio sam datum za presudu, napokon. Iznos potraživanja u sporu je 4500 kn. Spor traje sada već skoro dvije godine. Mene zanima u te dvije godine koliko traje spor jel mogu rasti kamate na glavnicu duga koji ja sporim. Ili kamate teku tek nakon prvostupanjske presude Suda, pa sve do isplate istoga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, horvatzd je napisao:

Kad na e-predmetu piše datum ovršnosti, jel to znači da od tog datuma tužitelj može ići u blokadu računa? Dok u e-predmetu nije naznačen datum ovršnosti, ne može ići u ovrhu?

Bitno je da mu je klauzula pravomoćnosti i ovršnosti iskazana na presudi, a da li će u tom trenutku biti iskazana i u samom e-Spisu to je manje bitno, iako je najčešće tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovanje dobio sam presudu u tužbi sa Eos Matrixom i jako sam zadovoljan. 84% tuzbenog zahtjeva sud je ukinuo. Imam dvojbu u vezi zadnjeg djela presude oko troškova, Eos je trazio ukupno 2275 kn troška, ali mu je Sud dosudio samo 364 kn? Ako sam dobro shvatio ovaj dio o trošku, prilažem taj dio presude pa molim samo da mi se potvrdi da mi je ukupan trošak postupka samo 364 kn?

IMG_20210317_145900.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me jedna stvar, nakon presude koja je procedura daljnja? Mogu li ja platiti dug sam, ili moram čekati potez Eos Matrixa. Pitam to zato što je presuda upravo onakva kakvu sam očekivao i zelio bi platiti dug što prije zbog kamata. Mogu li to sam? U presudi stoji iznos duga, ali i rečenica sa zateznim kamatama, po mojoj procjeni te kamate ne mogu biti veće od 100 tinjak kuna, ali nema točnog iznosa. Kako da platim dug, da kontaktiram Eos, ili da čekam da preko Fine uzmu iznos iz presude, jer na računu imam i više nego dovoljno za namirenje duga. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , horvatzd je napisao:

Mogu li ja platiti dug sam, ili moram čekati potez Eos Matrixa.

Možete u ostavljenom roku sami platiti dug ili čekati da se druga strana namiri prisilnim putem, a to može biti kada oni požele, pa i nakon više godina, te na predmetu ovrhe koji oni odaberu. Visinu duga na dan uplate možete i od njih potraživati ili zatražiti obračun duga u poslovnici Fine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može li Eos Matrix uložiti žalbu na ovo rješenje Općinskog Suda. Ako uloži žalbu, je li to odgađa provedbu ovrhe u djelu u kojem je prvostupanjska presuda održala platni nalog, znači onih 16% od ukupnog potraživanja. Drugo može li se u žalbenom postupku dogoditi da drugostupanjski sud potpuno ukine platni nalog, znači da ne moram platiti niti tih 16% potraživanja? Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovanje, odvjetnik koji zastupa Eos matrix žalio se na presudu Općinskog Suda u Zadru koji je ukinuo gotovo 90% potraživanja Eosa. Putem epredmeta sam vidio da je sada predmet na Županijskom Sudu u Zagrebu, i piše samo da je zaprimljeno nema datuma za nikakve sudske radnje, taj dio mi je jasan moram čekati pitaj Boga koliko. Ono što me zanima, dali Ovrhovoditelj može ovršiti onih 10% iznosa iz prvostupanjske odluke ili mora čekati da predmet u žalbenom postupku bude pravomoćan i ovršan, da bi ovršio onih 10% koji mu je dano u prvostupanjskoj odluci?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , horvatzd je napisao:

Ono što me zanima, dali Ovrhovoditelj može ovršiti onih 10% iznosa iz prvostupanjske odluke ili mora čekati da predmet u žalbenom postupku bude pravomoćan i ovršan, da bi ovršio onih 10% koji mu je dano u prvostupanjskoj odluci?

Mora čekati, jer trenutno nema ovršnu ispravu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija